اسلم قزوینی شهید ایرانی کربلا کیست؟ + نحوه شهادت
اسلم قزوینی شهید ایرانی کربلا کیست؟ + نحوه شهادت
در واقعه کربلا در روز عاشورا طبق منابع معتبر «اَسلم بن عَمر ترکی دیلمی قزوینی» یکی از شهدای ایرانی واقعه کربلاست که در روز عاشورا به شهادت رسید و در دامان امام حسین(ع) آسمانی شد.

به گزارش سرویس فرهنگی نودادبرتر، برای آشنایی با اسلم قزوینی شهید ایرانی واقعه کربلا با نودادبرتر همراه باشید.

تاریخ واقعه کربلا

واقعه کربلا در در دهم محرم ۶۱ هجری قمری برابر ۱۳ اکتبر ۶۸۰ میلادی اتفاق افتاد و امام حسین علیه السلام و ۷۲ تن از یاران با وفایش در این جنگ نابرابر که

به روز عاشورا معروف است به شهادت رسیدند و علت اصلی این جنگ بیعت نکردن امام حسین علیه السلام با یزد پسر معاویه و تن ندادن به ذلت بود.

هدف قیام امام حسین (ع) چه بود؟

مقام معظّم رهبرى در تشریح اهداف قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه اسلام، می‌فرمایند: دوست دارند چنین بگویند که حضرت خواست حکومت فاسد یزید را کنار بزند و خود یک حکومت تشکیل دهد. این حرف، نیمه ‏درست است؛ نمى‏‌گویم غلط است. اگر مقصود از این حرف، این است که آن بزرگوار براى تشکیل حکومت قیام کرد؛ به این نحو که اگر ببیند نمى‏‌شود انسان به نتیجه برسد، بگوید نشد دیگر، برگردیم؛ این غلط است. بله؛ کسى که به قصد حکومت، حرکت مى‏‌کند، تا آنجا پیش مى‏‌رود که ببیند این کار، شدنى است. تا دید احتمال شدنِ این کار، یا احتمال عقلایى وجود ندارد، وظیفه‏‌اش این است که برگردد. اگر هدف، تشکیل حکومت است، تا آنجا انسان، جایز است برود که بشود رفت. آنجا که نشود رفت، باید برگشت.

روز عاشورا بر امام حسین(ع) و یارانش چه گذشت؟

روز عاشورا بر امام حسین(ع) و یارانش چه گذشت؟

روز عاشورا بر امام حسین(ع) و یارانش چه گذشت؟

امام حسین (ع) در مسیر حرکت از مکه به کوفه در مواجهه با پیش‌قراولان سپاه کوفه، تغییر مسیر داد و روز دوم محرم به کربلا رسید.

روز سوم، عمر بن سعد با ۴۰۰۰ نفر در کربلا اردو زد. در روز هفتم محرم آب را بر امام و همراهانش بستند و در نهم محرم، شمر ملعون با ۴۰۰۰ نفر و

نامه‌ای از طرف عبیدالله بن زیاد، حاکم کوفه، وارد کربلا شد.

او در این نامه به عمر بن سعد دستور داده بود با حسین بن علی (ع) بجنگد و او را شهید کند و اگر این کار از دست او برنمی‌آید، فرماندهی را به شمر واگذارد.

روز دهم محرم سپاهیان امام حسین(ع) و عمر سعد در مقابل هم قرار گرفتند. به روایت امام محمد باقر(ع)، چهل و پنج سوار و صد نفر پیاده بود.

در مقابل او، سپاه عمر بن سعد با حدود ۳۰۰۰۰ نفر قرار داشت.

جنگ آغاز شد و امام حسین (ع) و یارانش با شجاعت و دلاوری هرچند تعدادشان کم بود اما تعداد زیادی از افراد دشمن را هلاک کردند

اما در نهایت با هجوم بیش از حد سپاه دشمن بر یاران امام فرزندان، خویشاوندان و اصحاب امام به شهادت رسیدند و امام حسین(ع) در آخرین نبرد خود

نیز به شهادت رسید.

روز عاشورا بر امام حسین(ع) و یارانش چه گذشت؟

روز عاشورا بر امام حسین(ع) و یارانش چه گذشت؟

پس از شهادت امام حسین(ع)، سپاه ظالم عمر بن سعد بر بدن مبارک امام حسین(ع) و یارانش با اسب تاختند و سپس، سر ۷۲ تن از لشکریان امام حسین(ع)

به علاوه سر دردانه امام که نشان از قساوت قلب این ظالمان دارد را بر بالای نیزه‌ها گذاشتند. خیمه‌ها تاراج و در نهایت آتش زده شد.

و روایت شده است در نهایت، سپاه عمر بن سعد اجساد کربلا را در بیابان رها کرد و این اجساد پس از سه روز توسط قبیله بنی‌اسد دفن شدند.


مطالب مرتبط:


اسلم قزوینی شهید ایرانی کربلا کیست؟

عده‌ای از قزوینی‌ها از منطقه شمال ایران به دلیل محبت و علاقه ای که حضرت علی(ع) به عجم‌ها داشتند به منطقه‌ای در کوفه رفته و ساکن شدند

که اسلم بن عمر ترکی دیلمی قزوینی نیز جزء این افراد است که در خدمت امام علی(ع) بود و بعد از شهادت این امام همام، به خدمت امام حسن(ع) در می‌آید

و با این امام به مدینه می‌آید و در این شهر زندگی می‌کند.

اسلم قزوینی شهید ایرانی در واقعه کربلا

در کتاب خوارزمی آمده: اسلم از جمله اصحاب سیدالشهدا(ع) بوده که نماز ظهر عاشورا را با امام خوانده، بعد از ظهر روز عاشورا به خدمت امام می‌رسد و

کسب اجازه می‌کند و به میدان می‌شتابد در حالی که ابیاتی را هم می‌سرودند.

نحوه به شهادت رسیدن اسلم قزوینی شهید ایرانی در کربلا

نحوه به شهادت رسیدن اسلم قزوینی شهید ایرانی در کربلا

نحوه به شهادت رسیدن اسلم قزوینی شهید ایرانی در کربلا

علامه شیخ محمد سماوی در کتاب ابصارالعین مطلع رجز «اسلم« را چنین یاد کرده: «امیری حسین و نعم الامیر/ سُرور فواد بشیر نذیر» می‌گوید:

اسلم پس از یک جنگ دلیرانه به غیر از آنهایی را که مجروح نمود، جمع بسیاری از لشکر ابن سعد را به قتل رساند و سرانجام پس از نبرد سختی سپاه بنی‌امیه او را محاصره کردند.

او از اسب خویش به زمین افتاد و امام حسین(ع) به سمت او شتافت و ملاحظه نمودند که وی هنوز دارای رمقی است و می‌خواهد خود را به امام برساند،

حضرت او را در برگرفته و گریستند و صورت مبارک خویش را به صورت او گذاشتند سپس اسلم چشم‌های خود را باز نمود و لبخندی زد و عرضه کرد:

«فرزند رسول خدا صورت خود را به صورت همچو مَنی گذاشته است».

چنین بود که بعد از ظهر روز عاشورای سال ۶۱ هجری در دامان ابی عبدالله الحسین(ع) آخرین انفاس خود را افاضه گشت و درگذشت.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی