یادداشت/ عاشورای چهارده قرنی
یادداشت/ عاشورای چهارده قرنی
امروز مصادف است با عاشورای حسینی که پیام واقعه عاشورا همانا حق گویی و حق جویی است.

به گزارش سرویس فرهنگی نودادبرتر؛ فعال سیاسی کلانتر بارانی در یادداشتی به مناسبت عاشورای حسینی با عنوان عاشورای چهارده قرنی نوشت:

عاشورای حسینی تسلیت باد

عاشورای حسینی تسلیت باد

تسلیت باد عاشورای حسینی

عاشورای چهارده قرنی: وقتی در محرم ۶۱ هجری قمری، صاحبان زر و زور و تزویر و عصبیت و جاهلیت عرب، ابتدا مسیر را بر مولایمان حسین علیه السلام بستند و سپس او را به شهادت رساندند ،کمی تامل لازم است تا به گوشه ای از عظمت این کار پی ببریم.

امامی معصوم با حفظ همه‌ی جوانب انسانیت و جوانمردی اول به‌ درخواست بیعت یزید ملعون پاسخ منفی داد و راهی خانه خدا شد.

در خانه خدا با وجود فرصت اندک، دعای معروف عرفه را به بشریت هدیه کرد که در اوج عرفان و معنویت و خضوع و خشوع در مقابل خداوند متعال است.

حج را که همه نگاهی فوق العاده زیبا به‌ آن‌ دارند، نیمه کاره رها کرد و مسیر عراق را در پیش گرفت.

در راه هرکس را دید، دعوت به همراهی کرد و آنانی که توفیق یافتند، همراه شدند و بی توفیق ها هر عذر و بهانه ای آوردند و همای سعادت را مجال نشستن بر ناصیه خود ندادند. طی مسیر برای امام هیچ اضطرابی نداشت.

وقتی با حر بن ریاحی روبرو شد، بدون واهمه از سپاهش، به او گفت، مادرت به‌ عزایت بنشیند و این در عرف جنگاوری کم نظیر است،

زیرا فرماندهی با عده و عدوات کمتر، به فرمانده با سپاه بیشتر نهیب نمی زند، چون از عکس العمل طرف مقابل می ترسد، ولی امام معصوم را که ترسی در مخیله نیست.

در تمام لحظات نبرد چهره نورانی و مصمم و امیدوارش ،تعجب خصم را برانگیخت.


مطالب مرتبط:


روحیه شجاعت و شهادت طلبی امام حسین علیه السلام

روحیه شجاعت و شهادت طلبی امام حسین علیه السلام

روحیه شجاعت و شهادت طلبی امام حسین علیه السلام

عاشورای چهارده قرنی: این روحیه را به یارانش نیز منتقل کرد و نشانه آن هجوم پرتعداد دشمن به‌ هرکدام از یارانش است که تحمل هیبت و شکوه اصحاب امام حسین علیه السلام را نداشتند زیرا اگرجنگ تن به تن می شد برد با یارانش بودو دشمن این رافهمیده بود.

در لحظات آخر، با طمانینه علی اصغر را مقابل سپاه خصم آوردند و با صلابت به آنان گفت که این طفل را سیراب کنید. و این کلام بزرگ مردی از تبار لا سیف الا ذوالفقار است که جز همین سرباز قنداقه ای را ندارد. و صدها نمونه دیگر که می توان ذکر کرد.

این همه صلابت و دلاوری از چیست، و با چه پشتوانه ای است که می داند یاری ندارد و تنهای تنهاست، ولی هیچ عجز لابه ای نشان نمی دهد.

آری، امامی که به ملکوت متصل است و می داند که او ناظر بر همه چیز است، ملاک برای او فقط آن ذات بی نهایت و بی همتاست و همین باعث شده که حتی مثل ابراهیم خلیل و در ورود به آتش، کمک جبرئیل امین را هم رد کند.

و همه‌ی این ها درسی است برای شیعیان آن حضرت که هم به لطف الهی امیدوار باشند و هم توجهی به انواع مانورهای سیاسی و تبلیغاتی و نظامی دشمن نداشته باشند که خداوند متعال این را به‌ پیامبر رحمتش یادآوری کرد که و لا یغرنک تقلب الذین کفروا فی البلاد. عاشورای حسینی تسلیت باد.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]
  • منبع خبر : نودادبرتر