سفر معنوی نجف و کربلا
سفر معنوی نجف و کربلا
عصر روز پنجشنبه هفدهم شهریور ماه به قصد سفر به شهرهای کربلا و نجف اشرف به شهر مهران وارد شدیم، شهر مهران مملو بود از زوار مشتاق سفر به عراق، علاوه بر پارکینگهای عمومی، همه کوچه ها، خیابانها،پیاده روها و زمینهای خالی تبدیل شده بود به پارکینگ خودروی زایران که از شهرهای مختلف کشورمان، آمده بودند.

به گزارش نودادبرتر، حوالی ساعت ۲۳:۳۰ شب بصورت پیاده بسمت پایانه مرزی راه افتادیم، ازدحام جمعیت بحدی بود که عبور از میان آن جمعیت بسیار دشوار بود، پس از گذر از پل زائر، بر یک اتوبوس سوار شدیم که پس از طی مسافت کوتاهی، بعلت حرکت زوار بر روی جاده، ادامه مسیر برای اتوبوس، ممکن نبود، بناچار پیاده شدیم و بقیه راه را تا خاک عراق بصورت پیاده ادامه دادیم، حوالی ساعت ۵ بامداد به خاک عراق رسیدیم که در پایانه عراق با آب معدنی، آب میوه، میوه و اقلام خوراکی دیگر از زوار پذیرایی میشد، رفتار ماموران هم با زوار خیلی خوب بود و مورد بی احترامی از آنان مشاهده نکردیم!

سفر معنوی نجف و کربلا

سفر معنوی نجف و کربلا

سفر معنوی نجف و کربلا

اولین مقصد ما شهر نجف اشرف بود، در مسیر موکب‌های فراوانی ایجاد شده بود که مشغول پذیرایی از زوار بودند، در موارد بسیاری موکب‌داران در وسط جاده مستقر می شدند و با سد کردن راه خودروها، به زائران التماس میکردند تا پیاده شوند و در موکب از آنان پذیرایی نمایند.

صحنه های بسیار زیبا و باور نکردنی از حضور مردم عراق در پیاده روی و پذیرایی همراه با کرامت موکبداران از زائران ایرانی و عراقی و وجود انواع خوراکی و نوشیدنی برای زوار قابل مشاهده بود که باعث شگفتی بود!

وقتی به محوطه حرم مطهر امام علی.ع. وارد شدیم جای سوزن انداختن نبود و امکان حرکت بسمت جلو و بسوی داخل حرم به هیچ عنوان وجود نداشت، تا اینکه نیمه های شب با تلاش فراوان توانستم به گوشه ای از حرم داخل شوم ولی امکان حرکت به جلوتر برایم بوجود نیامد!

پس از یک شب اتراق در نجف اشرف، صبح روز بعد بسمت کربلای معلی راهی شدیم،مسیر نجف تا کربلا از حضور جمعیت انبوه مشتاق موج میزد،بیشتر شرکت کنندگان در پیاده روی، جوانان بودند!

مادرانی را دیدم که در هوای بسیار داغ و سوزان فرزندان شیرخوار خود را با کالسکه حمل میکردند، پیرمرد و پیرزنانی که بر روی ویلچر نشسته بودند و با سایر اعضای خانواده طی مسیر میکردند! موکب‌های فراوانی بدون فاصله از همدیگر که اکثرا توسط مردم عراق ایجاد شده اند، با رعایت احترام و روی گشاده و با انواع نوشیدنی و خوراکی مشغول پذیرایی از زوار بودند که آدم از این همه بذل و بخشش مردم به زوار امام حسین.ع.شگفت زده میشد، چه عاملی غیر از عشق به امام حسین.ع. میتواند اینگونه این جمعیت انبوه را در هوای گرم و سوزان عراق دور هم جمع نماید و صدها کیلومتر به پیاده روی وادار نماید؟!

سفر معنوی نجف و کربلا

سفر معنوی نجف و کربلا

سفر معنوی نجف و کربلا

این همه صحنه های زیبا و باورنکردنی، باعث رفع خستگی راه از تن زوار میشد و به آنان برای ادامه پیاده روی انرژی تازه ای تزریق میکرد، که جا دارد از خدای بزرگ برای همه موکبداران و کسانی که به زوار اباعبدالله الحسین.ع. خدمت می کنند، اجر و پاداش خیر مسیلت نماییم.

به کربلا که وارد شدیم، خیلی شلوغتر بود، بطوریکه نزدیک شدن به حرمهای مطهر، برایمان غیر ممکن بود و از بیرون و ناگزیر با مقداری فاصله عرض سلام و ادب نمودیم!

عصر آنروز با یکدستگاه ون عازم مرز شدیم و حوالی صبح به منزل رسیدیم.

برخی دشمنان که چشم دیدن این همه جمعیت مشتاق امام حسین.ع. را ندارند، سعی داشتند با تبلیغات منفی، مانع از تشکیل این کنگره عظیم معنوی شوند که خوشبختانه به اهداف شوم خود نرسیدند،لذا با ساختن کلیپ‌هایی که در صحت آنها هیچ اعتمادی نیست، آخرین تلاشهای خود را برای خدشه دار کردن برخورد خوب و نیکوی عراقیها و پذیرایی عالی آنان از زوار ایرانی، با ارسال آن کلیپها، وانمود می کنند که به زوار ایرانی بی احترامی میشود، اولا به این کلیپ‌ها نمی توان اعتماد کرد، ثانیا اگر در مواردی افرادی بیمار و معلوم الحال حرکت ناشایستی مرتکب شده باشند، بی انصافی ست که آنرا به همه مردم عراق تعمیم داد، باید رفت و از نزدیک مشاهده کرد که شنیدن کی بود مانند دیدن! والسلام

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]
  • منبع خبر : نودادبرتر