پیش بینی قیمت سکه و طلا در ۶ آذر ۱۴۰۰
پیش بینی قیمت سکه و طلا در ۶ آذر ۱۴۰۰

به گزارش نودادبرتر، پکارشناسان به یش بینی قیمت سکه در ۶ آذر ۱۴۰۰ پرداختند و نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: امروز دوشنبه اول آذر ۱۴۰۰ با توجه به رشد نرخ انس جهانی و ارز، شاهد افزایش قیمت سکه و طلا در بازار هستیم. پیش بینی سکه و طلا در هفته دوم آذر ۱۴۰۰ […]

به گزارش نودادبرتر، پکارشناسان به یش بینی قیمت سکه در ۶ آذر ۱۴۰۰ پرداختند و نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: امروز دوشنبه اول آذر ۱۴۰۰ با توجه به رشد نرخ انس جهانی و ارز، شاهد افزایش قیمت سکه و طلا در بازار هستیم.

پیش بینی سکه و طلا در هفته دوم آذر ۱۴۰۰

آقای محمد کشتی آرای در مصاحبه تلفنی با بیان اینکه امروز انس جهانی ۱۸۴۹ دلار قیمت گذاری شده است افزود: هم اکنون هر قطعه سکه طرح جدید ۱۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی گفت: امروز هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۲۴۶ هزار تومان فروخته می‌شود.

نرخ ارز امروز با افزایش همراه است؛ امروز هر دلار (تا لحظه تنظیم خبر) ۲۸ هزار و ۳۵۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۸۴۰ تومان به فروش می‌رسد.

همچنین امروز در بازار متشکل ارزی هر دلار ۲۶ هزار و ۵۶۰ تومان و هر یورو ۳۰ هزار ۲۰۰ تومان قیمت گذاری شده است.

علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی داشت درباره طلا گفته است: در بازار جهانی قیمت طلا سقف تاریخی خود را نمی‌زند و برای دوره ۱٫۵ ساله بازدهی ۳۰ درصد برای طلا معقول است.

نیما میرزایی، دیگر کارشناس بازارهای مالی نیز به مانند طباطبایی فکر می‌کند. به گفته او در بازار جهانی طلا، توانایی صعود قیمت مشاهده نمی‌شود اما در بازار داخلی به دلیل نوسان احتمالی دلار ممکن است قیمت طلا تا پایان امسال تا ۱۵ درصد افزایش پیدا کند.

ازارها؛ در انتظار سیاست‌های ضدتورمی

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی می‌گوید: بازارهای جهانی در انتظار تصمیم‌گیری بانک‌های مرکزی در مورد سیاست‌های انقباضی و ضدتورمی هستند.

او توضیح می‌دهد: اکنون شرایط تورمی در کشورهای غربی نگران‌کننده است و بانک‌های مرکزی علائمی در مورد اتخاذ سیاست‌های انقباضی صادر کرده‌اند.

به گفته این کارشناس بازارهای مالی، اگر کشورها به سمت سیاست‌های ضدتورمی بروند، بازارهای مختلف، چون طلا تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

اونس سقف قبلی را پس می‌گیرد

حق‌شناس، در مورد حرکت قیمت جهانی طلا می‌گوید: اونس تا جولای ۲۰۲۰ در فاز انگیزشی قرار داشت و در حال صعود بود اما پس از آن وارد فاز اصلاحی شد.

به گفته این کارشناس، برای یک سال آینده میلادی حرکت خوبی برای بازار جهانی طلا قابل تصور است.

او می‌افزاید: احتمالا اونس تا پایان سال ۲۰۲۲ یا ابتدای سال ۲۰۲۳، بتواند سقف قبلی خود را بگیرد. اما اکنون در فاز اصلاحی قرار دارد.

حق‌شناس می‌گوید: در ماه‌های آینده طلا بین قیمت‌های ۱۷۳۰ تا ۱۹۲۰ دلار در نوسان خواهد بود.

پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد ایران

روز گذشته، انتشار اخبار در مورد ریاست بانک مرکزی آمریکا باعث شد اونس کانال ۱۸۰۰ دلار را از دست بدهد و به کانال ۱۷۰۰ دلار سقوط کند.

اما در ایران انتشار گاه اخبار مهمی چون مذاکرات یا آزادسازی منابع بلوکه شده بر بازارهای مالی، اثر مورد انتظار را نمی‌گذارد. دلیل این تفاوت چیست؟

حق‌شناس، پاسخ می‌دهد: واقعیت‌های اقتصادی در ایران با شرایط کشورهای غربی متفاوت است. اقتصاد در بسیاری از کشورهای دنیا پیش‌بینی‌پذیری بیشتری دارد.

او می‌افزاید: برای مثال در مورد افزایش نرخ بهره با برنامه قبلی این اتفاق رخ می‌دهد اما در ایران مقامات ارشد اقتصادی اعلام می‌کنند نرخ سود بین بانکی تغییر نمی‌کند، اما در عمل اتفاق دیگری می‌افتد.

این کارشناس بازارهای مالی می‌گوید: وجود همین ابهام‌‌ها در فضای اقتصادی کشور باعث شده است که فعالان بازار به سخنان مسئولان اعتماد نداشته باشند و نتوانند آینده را پیش‌بینی کنند.

حرف‌درمانی تاثیری ندارد

حق‌شناس، تاکید می‌کند: در ایران شاخص‌های کلان اقتصادی که باعث افزایش تورم می‌شوند، ادامه‌دار هستند و مسئولان تلاش می‌کنند بازارها را با حرف درمانی کنترل کنند.

به گفته او، اعلام آزادسازی منابع بلوکه شده، انتشار اخبار مثبت از مذاکرات و وعده گشایش‌های اقتصادی در راستای همین تلاش‌ها است اما حرف به تنهایی چالش‌های اقتصادی را برطرف نمی‌کند.

این کارشناس بازارهای مالی می‌گوید: برای تاثیرگذاری سخنان مسئولان باید اعتماد عمومی در بازارها تزریق شده باشد.

حق‌شناس می‌گوید: وقتی سیاستگذار با جامعه صادق نیست، به صورت طبیعی بازارها به اخبار واکنش نشان نمی‌دهند.

تاثیر سیاست‌های اقتصادی بر قیمت طلا

روز گذشته نیز مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفته بود: اونس واکنش خود را به خبر مربوط فدرال رزرو نشان داد و ریزشی شد.

به گفته او، زمانی که سیاست‌های اقتصادی آمریکا مثبت تلقی شود، می‌تواند برای اونس خبر بدی باشد.

محبی افزود: اونس احتمالا روندی با ثباتی را تا پایان سال میلادی طی کند و کاهش یا افزایش شدید در این بازار بعید است.

آینده قیمت طلا در بازار ایران

محبی در مورد آینده قیمت طلا در بازار ایران گفت: اکنون از یک سو اونس روند نزولی دارد و از سوی دیگر، در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات سیگنال‌ کاهشی برای بازار دلار ایران ارسال می‌شود.

به گفته او، با توجه به این واقعیت‌ها، قیمت‌ها در بازار طلای داخلی نیز می‌تواند کاهشی باشد.

محبی، کاهش در بازار طلای ایران را اندک پیش‌بینی کرد و گفت: احتمالا قیمت در هر گرم طلای ۱۸ عیار، کمتر از ۱۰۰ هزار تومان کمتر می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی