سود بانک ها تا اسفند ۱۴۰۱ / مقایسه سود سپرده بانک ها / بیشترین سود بانک ها چند؟
سود بانک ها تا اسفند ۱۴۰۱ / مقایسه سود سپرده بانک ها / بیشترین سود بانک ها چند؟
نرخ سود بازارهای مالی در نیمه دوم سال 1401 سیری متفاوت را ثبت کرد. نرخ سود در بازار اولیه اوراق نزولی شده و در سایر معاملات بین بانکی روندی صعودی را از خود برجای گذاشته است.

به گزارش سرویس بانکداری نودادبرتر، برای اطلاع از سود بانک ها تا اسفند ۱۴۰۱ و همچنین مقایسه سود سپرده بانک ها و اطلاع از بیشترین سود بانک ها با نودادبرتر همراه باشید.

سود بانک ها تا اسفند ۱۴۰۱

سود بانک ها تا اسفند 1401

سود بانک ها تا اسفند ۱۴۰۱

نرخ سود ها در بازار های مالی تغییرات جالب توجهی را از خود برجای گذاشته اند. در مهم ترین آن ها بازار باز هزینه استقراض بانک ها در این معاملات را بالا برده و به تبع آن نرخ بهره نیز که در هفته های اخیر نزولی بوده باز هم صعودی شد.

سطح بالای نرخ سود در بازار اولیه اوراق بدهی

در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی بانک ها و بورسی ها به کمک دولت می آیند تا این نهاد بتواند کسری بودجه خود را تامین کند. برخی کارشناسان معتقدند هر چه دولت اوراق بیشتری در این بازار بفروشد احتمال رشد تورم نیز پایین خواهد آمد چرا که مسیرهای درآمد از طرق رشد پایه پولی کمتر خواهد بود.

در همین راستا در هفته های اخیر دولت نرخ سود اوراق را بالا برده تا مشتریان بیشتری را برای خرید اوراق جذب کند. این نرخ در هفته اول شهریور ماه برابر با ۲۲٫۰۸ درصد بوده و رکورد تاریخی خود راثبت کرد. در هفته بعد اما با تزریق اوراق با نرخ سود پایین تر و تاریخ سررسید نزدیک تر نرخ سود را اندکی تنزل داده و به ۲۱٫۸ درصد رسانید. با این حال هنوز این نرخ در مرتبه بالایی تلقی می شود.

خیز دوباره نرخ سود در بازار باز

اوراقی که بانک ها در بازارهای مختلف خریداری کرده اند در بازار باز می تواند داد و ستد شده و در این بازار با فروش آن ها به بانک مرکزی با تاریخ سررسید میان مدت (غالبا ۷ روزه) از این نهاد استقراض نقدینگی کنند. بانک مرکزی نیز با تشخیص خود مبنی بر کنترل نرخ سود بین بانکی و وضعیت نقدینگی بانک ها با هر میزان به صلاحدید خود موافقت خواهد کرد.

نرخ سود معاملات در بازار باز نیز شاخص دیگری است که مستقیما بانک مرکزی آن را تعیین می کند و نقش موثری در روند شکل گیری نرخ بهره بین بانکی بازی می کند. این نرخ در هفته های اخیر دوباره صعودی شده و در هفته منتهی به ۸ شهریور ماه به ۲۱٫۲۱ درصد رسیده است.

نرخ سود بین بانکی صعودی می شود؟

نرخ سود بین بانکی صعودی می شود؟

نرخ سود بین بانکی صعودی می شود؟

سود بانک اسفند ۱۴۰۱ در کنار بازار باز، بانک ها می توانند در بازار شبانه نیز اقدام به قرض پول از یکدیگر کنند. با این تفاوت که در این بازار نرخ سود بین بانکی در بازه ۱۴ تا ۲۲ درصد نوسان می کند و بانک مرکزی تعیین کننده این مرزها ست.

ضمن کاهش اعتبارات قاعده مند در بازار بین بانکی در هفته منتهی به ۸ شهریور ماه اما نرخ بهره دوباره صعودی شده است. براساس داده های بانک مرکزی در هفته دوم شهریور، اعتبارات قاعده مند بانک مرکزی از مرز ۲۵ همت به کانال ۱۰ همت تقلیل پیدا کرده و از آن طرف نرخ بهره که در هفته های متوالی در مرز ۲۰٫۶ درصد ثابت بود اکنون به ۲۰٫۷۴ درصد رسیده است. این بیشترین میزان نرخ بهره بین بانکی در بازه یک ماه گذشته بوده که به اعتقاد برخی تحلیل گران می تواند ناشی از کاهش منابع بین بانکی در این بازار باشد.


مطالب مرتبط:


بانک‌ها تا اسفند ۱۴۰۱ چقدر سود پرداخت می‌کنند؟

بانک‌ها تا اسفند 1401 چقدر سود پرداخت می‌کنند؟

بانک‌ها تا اسفند ۱۴۰۱ چقدر سود پرداخت می‌کنند؟

در پی گزارش هفته گذشته، مبنی بر مقایسه سود سپرده‌ ۱۵ بانک دولتی و خصوصی، به بررسی شرایط سپرده‌های بلندمدت هشت بانک‌ دیگر پرداختیم.

در ادامه گزارش هفته گذشته، مبنی بر مقایسه سود سپرده‌ ۱۵بانک دولتی و خصوصی، به بررسی شرایط سپرده‌های بلندمدت بانک‌های‌ دیگر پرداختیم. گفتنی است که همه اطلاعات این گزارش، از تماس با شعب این بانک‌ها جمع‌آوری شده‌اند.

بانک سامان

بانک سامان در قالب دو نوع سپرده بلندمدت یک ساله و دو ساله به مشتریان خود سود پرداخت می‌کند. سود سپرده یک ساله ۱۶درصد و سود سپرده دو ساله، ۱۸درصد است.

بانک مسکن

سپرده ممتاز ۶ماهه بانک مسکن با حداقل مبلغ سپرده‌گذاری ۵۰ میلیون تومان، ۱۵درصد سود پرداخت می‌کند. البته این سپرده به ازای هر ۲۰میلیون تومان، یک برگه اوراق به سپرده‌گذار اعطا می‌کند که با احتساب این اوراق، بازدهی سپرده به بالای ۲۲درصد می‌رسد.

حساب گواهی سپرده بانک مسکن نیز ۶ماهه و با سود ۱۸درصد است. همچنین سپرده بلندمدت دوساله بانک مسکن نیز، سود ۱۸درصد پرداخت می‌کند.

بانک ملت

حساب گواهی سپرده یک ساله بانک ملت، سودی ۱۸درصدی را به صورت علی‌الحساب به سپرده‌گذار اعطا می‌کند. با این وجود سود این سپرده بسته به عملکرد سوددهی بانک می‌تواند افزایش یابد. برای مثال در سال ۱۴۰۰ بانک ملت به سپرده‌گذاران خود ۲۲.۵درصد و در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۳درصد سود پرداخت کرد.

بانک ملی

بانک ملی در قالب سپرده‌های دو ساله خود، سودی ۱۸درصدی را پرداخت می‌کند. حداقل مبلغ این سپرده ۵۰ میلیون است و سپرده‌گذار می‌تواند پس از سه ماه، بدون جریمه از حساب خود برداشت کند.

به علاوه متقاضیان افتتاح سپرده با مبلغ کمتر از از ۵۰ میلیون تومان، می‌توانند از سپرده یک ساله بانک ملی با سود ۱۶درصد استفاده کنند.

بانک کارآفرین

سپرده‌های بالای ۱۰۰میلیون تومان بانک کارآفرین، سودی ۲۰درصدی را برای سپرده‌گذار در نظر می‌گیرند و برداشت از آنها پس از سه ماه، بدون جریمه است. سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان نیز ۱۸درصد سود دریافت می‌کنند.

بانک کشاورزی

سپرده‌ دو ساله بانک کشاورزی، ۱۸درصد سود پرداخت می‌کند و سپرده‌گذار می‌تواند پس از ۱۵ماه، بدون شکست سود از حساب خود برداشت کند. همچنین سپرده‌های بالای ۵۰۰ میلیون تومان، نرخ سود ۱۹درصدی دریافت می‌کنند.

پست بانک

پست بانک ایران به سپرده‌های یک ساله خود، با نرخ‌های ۱۵درصد، ۱۶درصد و ۱۷درصد سود پرداخت می‌کند. برداشت از این سپرده‌ها قبل از یک سال با جریمه همراه خواهد بود.

موسسه اعتباری ملل

سپرده بلندمدت موسسه اعتباری ملل با سود ۲۰درصدی همراه است و برداشت از آن پس از یک ماه از افتتاح سپرده، جریمه‌ای برای سپرده‌گذار نخواهد داشت.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]