جزئیات اجرای کالا برگ الکترونیکی از ۲۰ آذر ۱۴۰۱ / یارانه نقدی کاملا حذف می شود؟
جزئیات اجرای کالا برگ الکترونیکی از ۲۰ آذر ۱۴۰۱ / یارانه نقدی کاملا حذف می شود؟
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره تکمیل و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت آزمایشی توضیح داد.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، برای اطلاع از جزئیات اجرای کالا برگ الکترونیکی از ۲۰ آذر ۱۴۰۱ و پاسخ به سوال یارانه نقدی کاملا حذف می شود؟ با نودادبرتر همراه باشید.

سرنوشت کالابرگ الکترونیکی چه می شود؟

سرنوشت کالابرگ الکترونیکی چه می شود , یارانه معیشتی , زمان اجرای کالابرگ 20 آذر 1401 در هرمزگان

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی در خصوص مطالبه مجلس درباره اجرای قانون بودجه و بحث کالابرگ الکترونیکی،گفت:

به محض اینکه طرح کالابرگ به طور آزمایشی برای کل مردم این استان با موفقیت اجرا شود، می توان برای کل کشور نیز آن را تعمیم داد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مسئله طرح کالا برگ الکترونیکی مشکلی در تامین‌ مالی ندارد، گفت:

پس از اجرای ازمایشی این طرح در یک استان جنوبی ، از ماه‌های آینده این طرح برای کل کشور انجام می‌شود. او گفت: پیش بینی این است که یک ماه دوره آزمایشی به طول بینجامد و بعد از یک‌ماه برای سایر استانها انجام خواهد شد.

جزئیات اجرای کالا برگ الکترونیکی از ۲۰ آذر ۱۴۰۱

جزئیات اجرای کالا برگ الکترونیکی از 20 آذر 1401 , کالابرگ در هرمزگان , یارانه نقدی در هرمزگان

سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با اشاره به «طرح کالا برگ الکترونیکی»، نوشت:

ماه‌ها است که مجلس، اجرای طرح کالا برگ را به دولت تکلیف کرده و با پیگیری رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز جلسه‌ای برای بررسی فنی زیرساخت این طرح در سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم.

کالا برگ الکترونیکی در کدام استان اجرایی می شود؟

وی تاکید کرد:

اکنون دیگر تمامی کارشناسان و تیم‌های فنی اذعان دارند که زیرساخت‌ها و لوازم فنی طرح تکمیل شده است. این طرح، هفته‌های آینده در استان هرمزگان به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب آورده است:

برای ما در مجلس مهم است که یارانه اعطایی به مردم در طول زمان و بر اثر تورم، ناچیز نشود، البته حق هر شخص است که بین دریافت نقدی یا کالایی یارانه‌ها انتخاب کند.

چرا کالابرگ الکترونیکی با تاخیر اجرایی می شود؟

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مسئله طرح کالا برگ الکترونیکی مشکلی در تامین‌ مالی ندارد، گفت:

پس از اجرای ازمایشی این طرح در یک استان جنوبی ، از ماه‌های آینده این طرح برای کل کشور انجام می‌شود.

خاندوزی با تاکید بر اینکه این طرح مشکلی از نظر تامین منابع ندارد، خاطر نشان کرد:

منابع آن از طریق نظام یارانه که ماهانه ۲۸ هزار میلیارد تومان است، تامین مالی می شود.

وی ادامه داد:

نظام کالابرگ الکترونیکی مشکلی در زمینه تامین مالی ندارد اما چون نظام پرداخت یارانه جمعیت زیادی از مردم را متاثر می‌کند،

لازم بود دولت درباره آماده بودن زیرساخت فنی آن مطمئن شود که تغییر مدیریت در وزارت کار قدری در بهره برداری این پروژه تاخیر انداخت.

این در حالی است که تقریبا اجرای این طرح (که هم اکنون به طور آزمایشی و تنها در یک شهر در دستور کار است) با ۸ ماه تاخیر مواجه شده است،

هرچند که طبق اعلام صورت گرفته مقرر بود طرح کالابرگ با تخصیص کالاهای اساسی با قیمت شهریور ماه سال ۱۴۰۰ به مردم صورت گیرد تا

فشار ناشی از موج تورمی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مهار شود اما دولت ترجیح داد که در این مدت همان شیوه پرداخت یارانه نقدی را در پیش بگیرد

و اجرای طرح کالابرگ را به تعویق بیندازد.


مطالب مرتبط:


مزایایی طرح کالابرگ الکترونیکی

اگرچه برای قضاوت زود است اما باید دید بالاخره طرح پرحاشیه کالابرگ الکترونیکی کالاهای اساسی که ۸ ماه است اجرای آن به دلایل مختلف

به تعویق افتاده است، اجرایی می شود یا خیر و در نهایت می تواند قیمت کالاهای اساسی را برای قشرهای متوسط و پایین جامعه به قیمت

شهریور سال ۱۴۰۰ برگرداند یا خیر؟

گفتنی است، دولت در مرداد ماه امسال لایحه ای را به مجلس ارسال کرده است که بر اساس آن برخی مفاد مربوط طرح کالابرگ الکترونیک

تغییر کرده است. لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱ که به‌پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه، اداری و استخدامی و بانک مرکزی در جلسه هیئت وزیران

به تصویب رسید، برای انجام تشریفات قانونی با امضای رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

طرح کالابرگ الکترونیکی در قانون بودجه ۱۴۰۱

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده بود، به‌منظور رفع اشکالات برخی احکام قانون بودجه ۱۴۰۱، در زمینه کنترل قیمت کالاها و افزایش عادلانه حقوق

و دستمزد و برقراری معافیت مالیاتی نسبت به سود متعلق به حساب‌های بانکی و نظارت بر تسهیلات غیرجاری، لایحه زیر ارائه می‌شود.

براساس اصلاحیه بند یک قسمت «س» تبصره یک قانون بودجه، عملاً دولت از تأمین اقلام اساسی که پیش از این مشمول ارز ترجیحی بودند و

پیش‌بینی شده بود که با قیمت شهریور ۱۴۰۰ به دست مصرف‌کننده برسند، عقب‌نشینی کرده است.

بر مبنای لایحه اصلاحی دولت، عبارت به‌قیمت شهریور ۱۴۰۰ از متن قانون بودجه حذف خواهد شد و در صورت موافقت مجلس،

دولت در این خصوص مسئولیتی نخواهد داشت.

بعد از گذشت ۳ ماه از رونمایی از لایحه مذکور (مرداد ماه امسال)که میتوان نام عبور از تثبیت قیمت کالاهای اساسی به نرخ شهریور ۱۴۰۰

را روی آن گذاشت، خبری منتشر نشده است.

پرداخت یارانه نقدی بهتر است یا کالابرگ ؟

پرداخت یارانه نقدی بهتر است یا کالابرگ , یارانه نقدی حذف می شود , سرنوشت کالابرگ الکترونیکی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت:

مجلس در قانون دولت را به دادن کالابرگ اجبار نکرده است بلکه در قانون آمده است که دولت از طریق کالابرگ یا به‌هرطریق دیگر اختلاف قیمت سبد کالا‌های اساسی را که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، جبران کند.

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سؤال که آیا به مردم کالابرگ الکترونیکی داده می‌شود یا پرداخت یارانه نقدی ادامه خواهد داشت، گفت:

قطعاً کالابرگ نسبت به یارانه نقدی مزایایی دارد منتها زمان دادن کالابرگ به مردم مهم است، زمانی که ما از کالابرگ صحبت می‌کردیم دولت می‌خواست به‌خاطر تورم حمایتی از برخی از اقشار انجام بدهد.

وی افزود:

در آن زمان پیشنهاد شد که دولت به‌جای اینکه پول نقد بدهد به‌صورت هدفمند برای حمایت از اقشار کم‌درآمد به مردم کالابرگ بدهد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد:

اما الآن ارز ۴۲۰۰ حذف شده و یک تورم ۵۰درصدی به کشور تحمیل شده است، همه کالا‌های اساسی و سایر کالاها گران شده است، لذا در زمان حاضر کالابرگ دیگر موضوعیتی ندارد.

وی ادامه داد:

ضمن اینکه همین رقم ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان که برای یک خانواده ۴نفره حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان می‌شود و خانواده‌ها روی این رقم حساب کرده‌اند؛ اگر الآن به‌جای این رقم یارانه نقدی، کالابرگ ارائه شود قطعاً مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد:

مجلس در قانون دولت را به دادن کالابرگ اجبار نکرده است بلکه در قانون آمده است که دولت از طریق کالابرگ یا به‌هرطریق دیگر اختلاف قیمت سبد کالا‌های اساسی را که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، جبران کند.

زنگنه با تأکید بر اینکه در قانون از کالابرگ اسم برده شده است اما این‌که حتماً تأکید شود که کالابرگ داده شود، این‌طور نیست، گفت:

دولت هم اگر بخواهد به‌سراغ کالابرگ برود، نه زیرساخت‌هایش فراهم است و نه دیگر آن تأثیرات را دارد.

سرنوشت یارانه نقدی چه می شود؟

وی در پاسخ به این پرسش که “پرداخت یارانه نقدی تورم‌زا است؟” گفت:

این‌که گفته شود که به مردم یارانه نقدی بدهیم تورم ایجاد می‌شود اما اگر به همین میزان کالابرگ در اختیارشان قرار گیرد تورم ایجاد نمی‌شود، حرف غلطی است، چطور اگر این پول نقد را به مردم دهیم تورم ایجاد می‌شود اما اگر دولت به تولیدکننده پول دهد و همین کالا را بخرد تورم ایجاد نمی‌شود، آیا دولت کالا را مجانی تهیه می‌کند؟ پس دولت پول را پرداخت می‌کند چه بخواهد آن را به مردم بدهد و چه به تولیدکننده.

نماینده تربت‌‌حیدریه در مجلس تأکید کرد:

لذا معتقدم در زمان حاضر زمان حذف یارانه نقدی و دادن کالابرگ نیست و ارائه کالابرگ به مردم هیچ تأثیر به‌روی تورم ندارد.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی