پیش بینی قیمت طلا تا اسفند ۱۴۰۱ / حباب سکه چقدر است؟
پیش بینی قیمت طلا تا اسفند ۱۴۰۱ / حباب سکه چقدر است؟
قیمت سکه امامی مرز ۱۷ میلیونی را پشت سر گذاشته و سقف تاریخی جدیدی را به ثبت رسانده است.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، برای اطلاع از پیش بینی قیمت طلا تا اسفند ۱۴۰۱ و همچنین میزان حباب سکه با نودادبرتر همراه باشید.

علت اصلی گرانی قیمت طلا

علت اصلی گرانی قیمت طلا , پیش بینی قیمت طلا , آینده سکه , سرنوشت سکه و طلا

پنج عامل کلیدی به عنوان دلایل نوسانات قیمت طلا ذکر می‌شود؛ تولید طلا، تقاضای جواهرات، ذخایر بانک مرکزی، ارزش دلار آمریکا و نوسانات بازار.

برای هر کسی که علاقه مند به تجارت طلا است، دانستن اینکه چه چیزی قیمت طلا را تعیین می کند بسیار مهم است.

پنج عامل کلیدی به عنوان دلایل نوسانات قیمت طلا ذکر می شود؛ تولید طلا، تقاضای جواهرات، ذخایر بانک مرکزی، ارزش دلار آمریکا و نوسانات بازار.

طلا با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا مرتبط است، که می تواند مدیریت سرمایه گذاری در فلز گرانبها زرد را کم و بیش گران کند.

پس از اینکه ترس از تشدید درگیری در اروپا سرمایه‌گذاران را به سمت شمش سوق داد،

زمانی که مقام فدرال رزرو آمریکا احتمال کاهش سرعت افزایش نرخ را رد کرد، ثروت طلا دوباره تغییر کرد. در میان این نوسانات،

طلا از بالاترین سطح شش ماهه خود در سطح جهانی کاهش یافته است، اما در بازارهای هند به میزان اندکی ارزش خود را حفظ کرده‌است.

میزان سود از سرمایه گذاری در طلا

سرمایه‌گذاری‌هایی که بهره می‌پردازند، بازده بیشتری را وعده می‌گیرند، اما طلا چنین بازدهی را ندارد. این به طور طبیعی باعث می شود

طلا برای سرمایه گذاران جذابیت کمتری داشته باشد، زیرا همچنین باید به روشی امن ذخیره شود که هزینه ها را افزایش می دهد.

به همین دلیل است که نرخ بهره و قیمت طلا همبستگی معکوس دارند، جایی که قیمت طلا با افزایش نرخ بهره کاهش می یابد.

آینده طلا چگونه است؟

آینده طلا چگونه است , پیش بینی قیمت طلا , سرنوشت قیمت سکه و طلا ,

معامله گران طلا باید خود را برای افزایش نوسانات آماده کنند و برخی بر جذابیت دلار آمریکا متمرکز شده و برخی دیگر حرکت بازدهی

خزانه داری آمریکا را در واکنش به گزارش خرده فروشی زیر نظر دارند.

در صورت تشدید تنش بین ناتو و روسیه، قیمت طلا ممکن است محدود شود یا حتی کاهش یابد. این می تواند دلار آمریکا را بالاتر ببرد.

اگر تنش ها از بین برود و داده های خرده فروشی در ایالات متحده سردتر از حد انتظار باشد، قیمت ها ممکن است افزایش یابد.

پیش بینی قیمت طلا تا اسفند ۱۴۰۱

به دنبال افزایش بیش از یک درصدی قیمت گواهی سکه در معاملات آذر ماه بازار سرمایه نسبت به روز گذشته، بازار آزاد سکه و طلا نیز واکنش

نشان داده و متاثر از پیش‌قدمی بورس، قیمت سکه را به ۱۷ میلیون تومان رساند؛ در این رابطه رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران

این افزایش قیمت را ناشی از نوسان نرخ ارز خوانده و تاکید کرد که البته همچنان تقاضای کاذب شکل نگرفته است.

تا ۶ آذر ماه بازار سرمایه، سکه تمام طرح جدید با افزایش بیش از یک درصدی نسبت به روز گذشته از مرز ۱۷ میلیون تومان گذر کرد.

این درحالی است که کمترین قیمت سکه در بازار سرمایه حدود ۱۶ میلیون و ۶۸۴ هزار تومان و بیشترین قیمت نیز ۱۷ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان بود.

قیمت مجاز سکه نیز از ۱۵ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان تا ۱۷ میلیون و ۶۸۴ هزار تومان تعیین شده است.

یک کارشناس بازار سرمایه، پیرامون دلیل افزایش قیمت سکه در بازار سرمایه، ضمن اشاره به تاثیرپذیری قیمت سکه از دو متغیر اصلی طلای

جهانی و نرخ ارز، اعلام کرد: قیمت هر انس طلا در بازار جهانی حدود ۱۷۷۵ دلار است. در این میان سکه، قیمت دلار را بیش از نرخ کنونی

پیش‌بینی کرده اما قاعدتا این نرخ حباب دارد.

به دنبال افزایش قیمت اوراق (گواهی) سکه‌ها در بورس کالا، بازار سکه نیز عقب نمانده و قیمت سکه‌های تمام طرح جدید را به ۱۷ میلیون تومان رساند.


مطالب مرتبط:


قیمت سکه به بالای ۱۸ میلیون تومان می رسد؟

قیمت سکه به بالای 18 میلیون تومان می رسد , پیش بینی قیمت سکه , حباب سکه چقدر است

در رابطه با علت این افزایش قیمت‌ها، نادر بذرافشان- رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اعلام خبر ۱۷ میلیون تومانی شدن هر قطعه

سکه پس از افزایش قیمت گواهی در بازار سرمایه، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از این افزایش قیمت‌ها در بازار سکه به سبب نوسان نرخ ارز

در بازار داخل است که قیمت اوراق سکه نیز با پیش‌بینی همین افزایش‌ نرخ ارز بالا رفت. بخش محدودی نیز به سبب خبرهای سیاسی- اقتصادی در سطح دنیاست.

وی تصریح کرد:

نکته مهم این است که بازار همچنان بدون تقاضاست و این التهاب‌ها و افزایش قیمت‌ها هیچ تاثیری در تقاضا نداشته و

بازار همچنان روند متعادل همیشگی خود را طی کرد. برخلاف آنکه هر بار با افزایش نرخ ارز و به‌تبع افزایش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا،

تقاضا برای خرید نیز افزایش پیدا می‌کرد، این بار این اتفاق خوشبختانه نیفتاده است.

بذرافشان ادامه داد:

سیاست‌های بانک مرکزی در رابطه با اوراق سکه در بورس یک موضوع اساسی است که همانطور که پیش‌تر اشاره شد، چنانچه کنترل شده پیش رود و فاصله خود را بازار آزاد بیشتر کند؛ بدین معنا که ارزان‌تر از قیمت سکه در بازار آزاد قیمت‌گذاری و عرضه شود و این فاصله بیشتر شود (با فاصله بیشتر، پایین‌تر از قیمت در بازار). دیدیم که امروز قیمت‌ها به بازار آزاد نزدیک شد و تفاوت قیمتی کم شد، قیمت‌ها در بازار آزاد هم روند افزایشی پیدا کرد.

سیاست‌های بانک‌ مرکزی بگونه‌ای باشد که قیمت‌ها دورتر از قیمت سکه در بازار آزاد (پایین‌تر) عرضه شود، تاثیر مثبتی در بازار آزاد خواهد شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد:

اگر سیاست‌های بانک‌ مرکزی به گونه‌ای باشد که قیمت‌ها دورتر از قیمت سکه در بازار آزاد (پایین‌تر) عرضه شود، تاثیر مثبتی در بازار آزاد خواهد داشت و می‌تواند در ثبات بازار و حتی کاهشی شدن قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.

وی در پایان در رابطه با حباب سکه نیز گفت:

حباب سکه امروز مجدد بزرگتر شد و در محدوده دو میلیون تومان قرار گرفت. براین اساس در حال حاضر هر قطعه سکه تمام طرح جدید در حدود دو میلیون تومان دارای حباب است.

براساس آخرین نرخ‌های اعلام شده توسط اتحادیه طلا و جواهر تهران:

در آخرین معاملات امروز (یکشنبه ۶ آذر ماه)، هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۱۷ میلیون تومان، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم ۱۶ میلیون تومان،

نیم سکه ۹ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، ربع سکه شش میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده‌اند.

در حال حاضر هر مثقال طلا ۱۷ عیار شش میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۵۳۵ هزار تومان قیمت دارد.

سرنوشت قیمت طلا چه می شود؟

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه با افزایش نوسانات قیمت طلا و سکه،

شاهد سرازیر شدن سرمایه مردم برای سود از این بازار هستیم، گفت:

گرانی قیمت طلا و سکه ناشی از افزایش قیمت دلار است که امیدواریم با مدیریت بانک مرکزی، آرامش به این بازار برگردد.

 بازار طلا و سکه از ابتدای آذر ماه روی دور افزایش قیمت افتاده و این در حالی است که در لحظه تنظیم این خبر،

قیمت سکه امامی مرز ۱۷ میلیونی را پشت سر گذاشته و سقف تاریخی جدیدی را به ثبت رسانده است.

قیمت نیم سکه نیز به ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده و ربع سکه نیز در حال پیشروی در کانال جدید ۶ میلیونی است.

سکه امامی از ابتدای آذر ماه با افزایش ۷۲۰ هزار تومانی روبه‌رو شده است که افزایشی چشمگیر برای مدت یک هفته است.

سکه امامی در ابتدای معاملات آذرماه ۱۶ میلیون و ۳۵۵ هزار تومان بود.

در ابتدای پاییز سکه امامی ۱۴ میلیون و ۲۵۶ هزار تومان بود که نشان دهنده افزایش بیش از ۲ میلیونی تا ابتدای آذر ماه ۱۴۰۱ است.

اما سوال اصلی این است که آیا سکه و طلا مسیر افزایشی خود را ادامه می‌دهد یا بازار روی آرامش و ثبات قیمت را به خود خواهد دید؟

آرامش به بازار طلا و سکه برمی گردد؟

ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در این باره به اقتصاد ۲۴ گفت: پیش بینی قیمت طلا و سکه در شرایطِ حال حاضر

که نوسانات قیمتی چشمگیر است، بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه قیمت ارز و نوسانات آن در حال حاضر افسار قیمت سکه و طلا را به دست گرفته، در مورد پیش بینی قیمت در بازار طلا و سکه در هفته جاری گفت:

امیدواریم مسئولان اقتصادی کشور و به خصوص بانک مرکزی قیمت دلار را مدیریت کنند تا بازار روی آرامش را به خود ببیند. در غیر این صورت همچنان شاهد سقف شکنی‌های طلا و سکه خواهیم بود.

بررسی بازار طلا و سکه

به گفته این فعال بازار طلا و سکه، دومین عامل گرانی سکه و طلا از ابتدای آذر ماه افزایش تقاضاست. وی در این مورد گفت:

فعالان سرمایه گذاری در بازار‌های مالی با افزایش نوسانات قیمت طلا و سکه بخشی از سرمایه خود را به این سمت می‌آورند تا بتوانند از نوسانات قیمتی سود کنند.

محمدولی معتقد است:

وقتی این اتفاق در بازار رخ می‌دهد، تقاضا در بازار بیشتر می‌شود و زمانی که سرمایه‌ها به این سمت سرازیر شود ممکن است که عرضه نتواند تقاضا را تامین کند؛ بنابراین قیمت‌ها افزایش بیشتری را شاهد خواهد بود.

 حباب سکه چقدر است؟

این کارشناس بازار طلا و سکه تصریح کرد: طبیعتا در کل دنیا طلا همپای قیمت انس جهانی حرکت می‌کند و تاکنون هم اینگونه بوده است؛

اما در کشور ما وقتی قیمت دلار به صورت غیرعادی شروع به جهش می‌کند قطعا تاثیر خود را بر قیمت طلا و سکه می‌گذارد. به عبارت دیگر در کشور

قیمت طلا تا چه مبلغی افزایش می یابد؟

تقی زادگان رئیس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد درباره افزایش قیمت طلا بیان کرد :

هر قدر که قیمت طلا افزایش یابد بازار با رکود مواجه می شود و خریداران کاهش پیدا می کنند. طلا کالای سرمایه ای بوده و کالای مصرفی نیست. بازار اکنون راکد است. در گذشته قیمت هر گرم طلا تا یک میلیون و ۵۳۶ هزار تومان رسیده، اما برای اولین بار قیمت هر گرم طلا امروز رکورد را شکسته و به یک میلیون و ۵۳۷ هزار تومان رسیده است. طلا و ارز در کشور ا با هم به صورت مستقیم به یک نسبت بالا می رود در حالی که در کشورهای اروپایی برعکس است یعنی وقتی انس بالا می رود ارزش دلار کاهش پیدا می کند و بالعکس. در کشور ما اگر طلا و ارز به یک نسبت بالا نرود، قاچاق ایجاد می شود.

تقی زادگان درباره واردات طلا به کشور بیان کرد:

مشکلات زیادی دراین خصوص داشتیم که خوشبختانه این مشکل حل شده و از ابتدای شهریور ماه سال جاری واردات شمش ازاد شده است، اما در زمینه خروج طلا از کشور مشکلات داریم. کشور ترکیه وارد کننده مصنوعات طلا از ایران بود اما امروز صادر کننده به کشورهای حاشیه خلیج فارس شده است.

وی درباره حمل چمدانی نقره گفت: این مساله ابلاغ شده و هر مسافر می تواند تا ۳ کیلو نقره با خود حمل کند.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]
  • نویسنده : آیدا رضایی