ویروس اومیکرون چه علائمی دارد؟
ویروس اومیکرون چه علائمی دارد؟
ویروس اومیکرون سویه جدید ویروس کرونا است که از آفریقا به اروپا نیز سرایت کرده و مردم دنیا نگران شیوع گسترده این ویروس مخوف هستند.

به گزارش نودادبرتر؛ ویروس اومیکرون چه علائمی دارد؟ سازمان بهداشت جهانی سویه جدید ویروس کرونا را “اومیکرون” نام گذاشته و آن را نگران‌کننده طبقه‌بندی کرده است.

اولین نشانه های ویروس جدید کرونا در اروپا

این سویه جهش‌های زیادی داشته و شواهد اولیه حاکی نشان داده است که این سویه موارد ابتلا به ویروس را افزایش داده است.

این سویه اولین بار در روز ۲۴ نوامبر از سوی آفریقای جنوبی به سازمان بهداشت جهانی معرفی شد ولی پس از آن در بوتسوانا، بلژیک، هنگ‌کنگ و اسراییل نیز شناسایی شده است.

برخی ازز کشورها سفر از کشورهای جنوبی قاره آفریقا را محدود یا ممنوع کرده‌اند.

بریتانیا سفر از آفریقای جنوبی، بوتسوانا، زیمبابوه، نامیبیا، لسوتو و اسواتینی را ممنوع کرده است.

مقام‌های آمریکایی به این فهرست موزامبیک و مالاوی را نیز افزوده‌اند.

برزیل و استرالیا نیز محدودیت‌هایی را در این زمینه اعمال کرده‌اند.

اومیکرون، همانند نام‌های قبلی (آلفا، بتا، گاما و دلتا) یکی از حروف الفبای یونانی است و جایگزین «B.۱.۱.۵۲۹» خواهد شد که نام علمی آن محسوب می‌شود.

این سویه تاکنون در آفریقای جنوبی، بوتساوانا، بلژیک، هنگ‌کنگ و اسرائیل شناسایی شده و گفته می‌شود یکی از تغییریافته‌ترین موارد جهش ویروس کروناست.

سازمان بهداشت جهانی همچنین، اومیکرون را «سویه نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرده که به معنای خطرات آن در مقایسه با دیگر جهش‌های ویروس کروناست.

سویه جدید کرونا؛ در پی تایید یک مورد در بلژیک، اروپا پروازها از جنوب آفریقا را متوقف می‌کند
سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا ‘خطرناک‌ترین’ جهش کووید ۱۹ تا به امروز بوده است

این سویه به سرعت به دور تازه‌ای از نگرانی‌ها درباره بازگشت دوباره محدودیت‌های مسافرتی به دلیل شیوع کرونا دامن زده و موجب شد تا سهام شرکت‌های هواپیمایی و گروه‌های سرمایه‌گذاری صنعت توریسم و هتل‌داری به شدت سقوط کند.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا گفت که این سویه هنوز به این کشور نرسیده، اما در عین حال شیوع آن یک «نگرانی بین‌المللی» است.

جان ادموندز، یکی از اعضای گروه مشاوره علمی برای موارد اضطراری که از مشاوران دولت بریتانیا محسوب می‌شود به بی‌بی‌سی گفت که سویه اومیکرون، جهشی «بسیار نگران‌کننده» است و بسیاری از واکسن‌های کرونا در برابرش کارآمد نخواهند بود.

در عین حال هنوز بر سر این موضوع که تا چه اندازه واکسن‌های موجود می‌توانند جلوی خطرات سویه اومیکرون را بگیرند، در بین کارشناسان توافق نظر وجود ندارد.

از جمله یکی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد به بی‌بی‌سی گفت که اگرچه این سویه، وضعیت خطرناکی ایجاد کرده، اما این «به معنای پایان دنیا نیست.»

کشف سویه اومیکرون موجب شده تا برخی کشورهای جهان از جمله اعضای اتحادیه اروپا، بریتانیا و همچنین ایالات متحده آمریکا مسافرت به برخی کشورهای جنوب آفریقا را ممنوع کنند.

علائم ویروس اومیکرون چیست؟

مدیر تحقیقات و توسعه واکسن رازی کووپارس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به مطالبی درباره واریانت جدید کووید ۱۹ (اومیکرون) گفت: اگر این ویروس به جای ویروس اولیه ووهان بود با سیستم ایمنی دو سال پیش هم اکنون میزان مرگ و میر ١٠ برابر بود ولی به دلیل هوشیارتر شدن سیستم ایمنی بدن، امروز این نگرانی جایگاهی ندارد.

دکتر سید رضا بنی هاشمی با بیان این که همیشه در طول تاریخ جنگ مابین سیستم ایمنی و ویروس ها اتفاق افتاده که این مهم در راستای تکامل هر دو بوده است، اظهار کرد: نعمت داشتن این سیستم تکامل یافته ایمنی و سایر تکامل ها در سیستم های دیگر مدیون همین کارزارها بوده است.

وی با اشاره به وقوع پاندمی کرونا در دو سال اخیر، به مواردی درباره تغییر وضعیت سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویرس و واریانت جدید کووید ۱۹ (اومیکرون) اشاره کرد و گفت: سیستم ایمنی اکنون شما، همان سیستم ایمنی دو سال پیش از شیوع کووید ١٩ نیست و همچنان که می دانید با آموزش هایی که در اثر بیماری طبیعی آموخته و اطلاعاتی که از طریق واکسن توسط واکسیناسیون به سیستم ایمنی فرد انتقال داده شده این سیستم هوشیارتر، قوی تر و مجهز تر شده است و مانند اوایل شیوع بیماری دست بسته و ضعیف نخواهد بود.

وی افزود: موتاسیون های صورت گرفته در واریانت اومیکرون در جایگاه های RBD و NTD و همچنین NSP ۶ و N و S۱/S۲ furine cleavage site همه در راستای افزایش سرایت و بیماری زایی ویروس است چرا که ویروس برای فرار از سیستم ایمنی و تغییر الگوی پاسخ های ایمنی میزبان که هم اکنون با ورژن بالاتر و هدف مند تری ظاهر شده است،چاره ای نداشته است.

وی ادامه داد: این تغییر تاکتیک از طرف ویروس که در مواقعی به ضرر خود ویروس خواهد بود، برای اتصال بیشتر به رسپتور ACE۲ بوده و قسمت حساس ویروس RBD را بیشتر برای سیستم ایمنی نمایان کرده و قدرت و شدت اتصال را بالا برده است.

دکتر بنی هاشمی با بیان این که افزایش بیان RBD شاید به علت تغییرات گلیکوزیاسیون سطح ویروس بعد از این جهش باشد، یادآور شد: پیش تر، گلیکوزیزاسیون قسمت RBD را استتار کرده بود و این اتفاق مانع مهار کامل ویروس می شد.

مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی، تصریح کرد: در نظر داشته باشید برای شیوع و غالب شدن این ویروس به عنوان واریانت غالب، اومیکرون به غیر از سیستم ایمنی میزبان باید با رقیب خود یعنی واریانت های دلتا و دلتا پلاس بجنگد و این به سادگی رقابت واریانت دلتا با واریانت آلفا و بتا نخواهد بود و بعید به نظر می رسد به راحتی بر روی واریانت دلتا سوار شده و واریانت غالب شود.

وی موتاسیون های زیاد ویروس را عاملی در تحت تاثیر قرار دادن واکسن ها از دیدگاه ایمنی همورال و همچنین آنتی بادی های مونوکلنال (جهت درمان) دانست و اضافه کرد: لذا واکسن هایی که هر دو ایمنی همورال و سلولار را فعال می کنند در این خصوص موفق تر عمل خواهند کرد.

دکتر بنی هاشمی تصریح کرد: واقعیت این است اگر این ویروس به جای ویروس اولیه ووهان بود با سیستم ایمنی دو سال پیش هم اکنون میزان مرگ و میر ١٠ برابر امروز بود.

وی افزود: امروز این نگرانی جایگاهی ندارد و خدا را شکر با واکسیناسیون و ایمنی طبیعی این مشکل حل شده است.

مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی در ادامه، به ذکر نکاتی مهم در خصوص واکسن و واکسیناسیون اشاره کرد و با تاکید بر تکمیل واکسیسنایون عموم افراد واجد شرایط هر چه سریع تر، گفت: لازم است از واکسن های موثرتر برای این مهم استفاده شود.(به علت موتاسیون در قسمت خود RBD واکسن هایی که فقط بر پایه RBD ساخته شده اند، یا واکسن هایی که با غیر فعال کردن ویروس ساختار RBD و پروتئین سطحی به هم می خورد در این کارزار ضعیف عمل خواهند کرد.)

دکتر بنی هاشمی تزریق دوز یادآور را بسیار مهم خواند و تاکید کرد: افرادی که واکسن هایی در پلتفرم سینوفارم دریافت کرده اند، دوز یادآور را پس از سه تا چهار ماه از دریافت دوز دوم، حتما دریافت کنند.

طراح واکسن رازی کووپارس، با اشاره به این که شاید این آخرین واریانت نبوده و سال های آتی به دوزهای یادآور جدید نیاز باشد، همچنین با توجه به این که سیستم ایمنی نباید با پروتئین های غیرمهم به غیر از پروتئین های ایمونودومیننت آن هم در صورت لزوم درگیر شود، تصریح کرد: بنابراین برای دوز یادآور از واکسن های غیر فعال ویروسی یا وکتور بیس نباید استفاده کرد.

وی، کنترل و قرنطینه مرزهای ورودی کشور بدون هیچ استثنایی را ضروی دانست و تاکید کرد: افرادی که از کشورهای مشکوک به واریانت های جدید وارد ایران می شوند، تا دو هفته در مکان های ایزوله نگه داری شوند.

ایمونولوژیست موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با تاکید بر تشویق مردم به رعایت فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسک و اقدام منطقی در مورد واکسیناسیون افراد زیر ١٢ سال، یادآور شد: در صورت رعایت این موارد و پروتکل ها مشکلی نخواهیم داشت.

شناسایی ویروس اومیکرون

گونه جهش‌یافته جدید ویروس کرونا که سازمان بهداشت جهانی آن را اومیکرون نام نهاده و “بسیار نگران‌کننده” ارزیابی کرده از آفریقای جنوبی به اروپا هم راه یافت.

پس از شناسایی یک مورد ابتلا به این گونه جدید در بلژیک، وزیر امور اجتماعی ایالت هسن می‌گوید آزمایش کرونای یکی از مسافران بازگشته از آفریقای جنوبی مثبت شد و او “به احتمال بسیار قوی” به ویروس جهش‌یافته اومیکرون مبتلا شده است.

کای کلوزه شنبه ۲۷ نوامبر در یک پیام توئیتری نوشت در آزمایش‌هایی که روی نمونه‌های گرفته شده از این فرد انجام شد چند جهش مشاهده شده که مختص سویه اومیکرون است.

او می‌گوید این مسافر در حال حاضر در قرنطینه خانگی به سر می‌برد و آزمایش نمونه‌برداری‌ها از او هنوز به طور کامل انجام نشده است.

تولیو اولیویرا، رئیس موسسه تحقیقات کرونای آفریقای جنوبی، روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری از شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا، عامل ابتلا به بیماری کووید۱۹ خبر داد که به گفته او تعداد زیادی جهش داشته است.

پیش از این مواردی از ابتلا به سویه جدید ویروس کرونا در جمهوری بوتسوانا، در جنوب قاره آفریقا و در هنگ‌کنگ در میان مسافرانی بازگشته از آفریقای جنوبی مشاهده شده بود.

ورود گونه اومیکرون به جهان

در این میان یک مورد ابتلای قطعی به این گونه کرونا در بلژیک شناسایی شده و چند مسافر بازگشته از کشورهای آفریقایی در هلند و جمهوری چک نیز مشکوک به ابتلا به آن هستند.

نهاد بهداشتی اتحادیه اروپا نیز مانند سازمان بهداشت جهانی این سویه جدید را “بسیار نگران‌کننده” طبقه‌بندی کرده است. این طبقه‌بندی به این معناست که اومیکرون قابلیت سرایت بسیار بالایی دارد و می‌تواند به ابتلای حاد منجر شود.

بسیاری از کشورهای جهان محدودیت‌های ویژه‌ای برای مسافران از آفریقای جنوبی و شش کشور دیگر جنوب آفریقا اعمال کرده‌اند.

در آفریقای جنوبی تا مدتی پیش شمار موارد روزانه ابتلا به شکل محسوسی کاهش یافته و به حدود ۱۰۰ مورد رسیده بود. در چند روز گذشته این موارد به شکل تصاعدی افزایش یافت و روز جمعه به بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ مبتلای جدید رسید.

پیش از این مسری‌ترین گونه ویروس کرونا در هند شناسایی شده بود که دلتا خوانده می‌شود و اکنون یکی از اصلی‌ترین علت‌های ابتلای شدید به بیماری کووید۱۹ در اغلب کشورهای جهان به شمار می‌رود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی