نحوه دریافت سود ۲۳ درصد بانک ها از دی ۱۴۰۱ / محاسبه اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد
نحوه دریافت سود ۲۳ درصد بانک ها از دی ۱۴۰۱ / محاسبه اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد
با تصمیم جدید بانک مرکزی از این پس بانک‌ها می‌توانند اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد منتشر کنند.

به گزارش سرویس بانک نودادبرتر، برای اطلاع از نحوه دریافت سود ۲۳ درصد بانک ها از دی ۱۴۰۱ و همچنین محاسبه اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد شرایط دریافت سود بانک ها با نودادبرتر همراه باشید.

سود سپرده بانکی به ۲۳ درصد رسید؟

با تصمیم جدید بانک مرکزی از این پس بانک‌ها می‌توانند اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد منتشر کنند.

نرخ سود اسمی علی الحساب این اوراق ۲۳ درصد سالانه است. البته سپرده گذاران می‌توانند این اوراق را قبل از سررسید با سود ۱۰ درصد در بازار پول بازخرید کنند. فروش این گواهی صرفاً به اشخاص حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال مجاز است.

مدت این اوراق حداکثر یک ساله بوده و آن بانک‏‏‏‏‏/موسسه اعتباری می‌تواند ضمن رعایت سقف مدت تعیین‌شده، نسبت به انتشار اوراق مذکور با سررسیدهای مختلف کمتر از یک سال اقدام نماید.

بانک مرکزی به بانک‌ها اجازه انتشار اوراق گواهی سپرده داده و افزایش نرخ سود سپرده‌ها در گام بعدی اتفاق می‌افتد. اما بانک‌ها از خیلی وقت قبل اقدام به این کار کرده‌اند.

اگر چه بانک مرکزی اعلام کرده که در بخشنامه‌ای شرایط انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه گذاری (عام) را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرده است. اما برخی از بانک‌ها می‌گویند هنوز این بخشنامه را دریافت نکرده‌اند. علی رغم این ادعای بانک‌ها، آنها پرداخت سودهای بالای ۲۰ درصد را از خیلی وقت قبل شروع کرده‌اند.

برخی بانک‌ها پرداخت سود سپرده ۲۵ درصدی هم می‌دهند. این در حالی است که سقف نرخ سود برای سپرده‌های دوساله، ۱۸ درصد بود.

کدام بانک ها بیشترین سود را می دهند؟

متصدی سپرده‌ها در یکی از شعب بانک آینده می‌گوید که مصوبه جدیدی از سوی بانک مرکزی برای ما ارسال نشده و نرخ سود بانکی افزایش نیافته است. او می‌گوید: ما همان سود ۲۰ درصد را به سپرده‌ گذار می‌دهیم. البته اگر فردی یک میلیارد تومان در بانک سپرده گذاری کند، نرخ سود آن ۲۱ درصد محاسبه می‌شود.

بانک پاسارگاد اما برای سپرده‌های با مبلغ بالا ۲۴ درصد هم پرداخت می‌کند. یکی از کارمندان این بانک به تجارت‌نیوز گفت که پاسادگاد برای سپرده یک میلیارد تومانی ۲۴ درصد سود پرداخت می‌کند. البته گفت که این میزان سود برای سپرده‌های ۲ ساله است و اگر سپرده گذار زودتر اقدام به برداشت دارایی خود کند، میزان سود کمتر می‌شود.

پرداخت سود بانک پاسارگاد به همین جا ختم نمی‌شود و درصدهای بالاتری هم پرداخت می‌کند. کسی که ۱۰ میلیارد تومان در این بانک سپرده گذاری کند و فروردین ماه سپرده خود را نگه دارد، ماهانه ۲۵ درصد سود دریافت می‌کند.

معرفی بانک ها

بانک پارسیان نیز همانند بانک آینده می‌گوید که دستور بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده ابلاغ نشده است. در حال حاضر این بانک به سپرده‌های تا ۵ میلیارد تومان ۲۰ درصد سود پرداخت می‌کند. سپرده گذار نیز می‌تواند بعد از یک ماه از سپرده خود برداشت کند و مشمول جریمه نمی‌شود. همچنین به سپرده‌های ۵ تا ۱۰ میلیارد تومان سود ۲۰.۵ درصدی تعلق می‌گیرد.

بانک ملی نیز با این که مدعی است هنوز ابلاغیه بانک مرکزی به دستشان نرسیده، اما سود ۲۲ درصد پرداخت می‌کند. البته برای دریافت ۲۲ درصد باید مبالغ بالای چند میلیاردی سپرده گذاری کرد. اما برای سپرده‌های عادی مشتریانش سود ۲۰ درصدی می‌دهد.

همانطور که گفته شد بانک‌ها قبل از تصمیم بانک مرکزی نیز سودهای بالای ۲۰ درصد را پرداخت می‌کردند. حالا با این ابلاغیه دستشان برای دادن سودهای بالا باز می‌شود و احتمالا باید منتظر باشیم که بانک‌های بیشتری سود بیش از ۲۳ درصد پرداخت کنند.

افزایش سود سپرده‌های بانک می‌تواند زمزمه‌ای برای افزایش سود تسهیلات باشد. در واقع بانک از طریق پرداخت سود سپرده، بودجه برای پرداخت تسهیلات را تامین می‌کند. اگر نرخ سود تسهیلات افزایش نیابد، احتمالا سخت‌گیری بانک‌ها برای پرداخت وام بیشتر شود. اگر هم قرار باشد به تسهیلات تکلیفی دولت عمل کنند، بانک متضرر می‌شود و ناترازی بانک‌ها بیشتر می‌شود.

نحوه دریافت سود ۲۳ درصد بانک ها

معاون اداره اعتبارات این بانک با بیان اینکه مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام در نشست روز سوم دی‌ماه سال جاری هیئت عامل بانک مرکزی تصویب و در همان روز به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد، گفت: همانطور که پیش از این اطلاع‌رسانی شده است، این اوراق با نرخ سود علی‌الحساب ۲۳ درصد منتشر می‌شود.

توحید عمرانی افزود: فروش این اوراق صرفاً برای افراد حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال مجاز است و مدت این اوراق حداکثر یکساله است. اما بانک مرکزی به بانک‌ها این اجازه را داده است که این اوراق را با سررسیدهای زیر یکسال نیز منتشر کنند.

این مقام مسئول بانک مرکزی با اشاره به اینکه یکی از الزامات انتشار این اوراق، ارائه درخواست از سوی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری است، تصریح کرد: از زمان ابلاغ شرایط انتشار این اوراق تا این لحظه، مجموعاً ۱۷ بانک درخواست‌های خود را به بانک مرکزی ارایه کرده‌اند و بانک مرکزی نیز متناسب با سیاست‌هایی که برای هر بانک مدنظرش است، مجوز انتشار اوراق را به این بانک‌ها اعطا کرده است و تقاضای مابقی بانکها نیز در حال ارسال به بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: بانک‌های ملی ایران، مسکن، رفاه کارگران، توسعه تعاون، خاورمیانه، پاسارگاد، پارسیان، سینا، سامان، اقتصاد نوین، شهر، ایران‌زمین، سرمایه، گردشگری، ایران و ونزوئلا و همچنین مؤسسات اعتباری نور و ملل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هستند که تاکنون از بانک مرکزی مجوز انتشار این اوراق را دریافت کرده‌اند و از امروز می‌توانند پس از تجهیز شعب نسبت به انتشار اوراق نامبرده اقدام کنند.

معرفی ۲۵ بانک در عرضه اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصدی

با اضافه شدن هشت بانک جدید، تعداد بانک‌های عرضه کننده اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۳ درصد به ۲۵ بانک رسید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: با صدور مجور انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار برای بانکهای ملت / تجارت / سپه /کشاورزی / کارآفرین / صادرات ایران / دی و پست بانک به مجموع ۱۷ بانکی که پیش ازاین مجور صدور این گواهی را داشتند تعداد بانکهای ارائه کننده این گواهی به ۲۵ بانک رسید.

گفتنی است سه بانک از مجموع بانکهای کشور تاکنون درخواستی برای صدور مجوز به بانک مرکزی ارسال نکرده اند ،پیش از این بانک‌های ملی ایران، مسکن، رفاه کارگران، توسعه تعاون، خاورمیانه، پاسارگاد، پارسیان، سینا، سامان، اقتصاد نوین، شهر، ایران‌زمین، سرمایه، گردشگری، ایران و ونزوئلا و همچنین مؤسسات اعتباری نور و ملل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بودند که از بانک مرکزی مجوز انتشار این اوراق را دریافت کرده‌اند بودند.

مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام در نشست روز سوم دی‌ماه سال جاری هیئت عامل بانک مرکزی تصویب و در همان روز به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

این اوراق با نرخ سود علی‌الحساب ۲۳ درصد منتشر می‌شود و فروش آن صرفاً برای افراد حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال مجاز است مدت این اوراق حداکثر یکساله است. اما بانک مرکزی به بانک‌ها این اجازه را داده است که این اوراق را با سررسید‌های زیر یکسال نیز منتشر کنند.

محاسبه سود ۲۳ درصد بانک ها

سود سپرده ۱۰۰ میلیون تومانی چند؟

البته بانک‌ها می‌توانند چنین اوراقی را منتشر کنند و الزامی برای آن وجود ندارد. اگر شخصی در یکی از ۱۷ بانکی که سود ۲۳ درصد پرداخت می‌کند، سپرده گذاری کند، چقدر سود می‌کند؟

به طور مثال فردی مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان روی اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد سپرده‌گذاری می‌کند. در ۶ ماه اول سال که ماه‌ها ۳۱ روزه است، بانک باید به این فرد ماهانه یک میلیون و ۹۵۳ هزار تومان سود بدهد.

از آنجایی در حال حاضر در نیمه دوم سال قرار داریم، بانک‌ها باید در ماه‌های باقی مانده مبلغ یک میلیون و ۸۹۰ هزار تومان سود پرداخت کنند. در حال حاضر خرید این اوراق یک سرمایه گذاری کم ریسک محسوب می‌شود.

جزئیات سود

البته اگر سپرده گذار بخواهد قبل از زمان سررسید دارایی خود را بردارد، با نرخ ۱۰ درصد در بازار پول بازخرید می‌شود. در این صورت سود ماهانه یک میلیون و ۸۹۰ هزار تومانی به ۸۲۱ هزار تومان کاهش می‌یابد.

البته این اوراق فقط به اشخاص حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال مجاز داده می‌شود. مدت این اوراق حداکثر یک ساله است و بانک و موسسه اعتباری می‌تواند ضمن رعایت سقف مدت تعیین‌شده، این اوراق را با سررسیدهای مختلف کمتر از یک سال منتشر کند.

البته برخی از بانک‌ها قبل از این که بانک مرکزی چنین مجوزی بدهد، چنین سودهایی را پرداخت می‌کنند. تفاوت این سود با سودهای قبلی که پرداخت می‌شد، شرط مبلغ سپرده گذاری است.

در ابلاغیه بانک مرکزی حداقل و حداکثر مبلغ مجاز برای خرید گواهی سپرده مشخص نشده است. یعنی هر فردی با هر مقدار سپرده گذاری می‌تواند این اوراق را بخرد. اما تا قبل از این ابلاغیه، بانک‌ها حداقل سپرده گذاری تعیین می‌کردند.

به طور مثال، پیگیری‌های قبلی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که بانک پاسارگاد برای سپرده‌های با مبلغ بالا ۲۴ درصد هم پرداخت می‌کند. یکی از کارمندان این بانک گفت که پاسادگاد برای سپرده یک میلیارد تومانی ۲۴ درصد سود پرداخت می‌کند. البته گفت که این میزان سود برای سپرده‌های ۲ ساله است و اگر سپرده گذار زودتر اقدام به برداشت دارایی خود کند، میزان سود کمتر می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
  • نویسنده : آیدا رضایی