رتبه‌بندی معلمان بعد از مذاکرات برجام در آذر ۱۴۰۰ اجرایی می شود؟
رتبه‌بندی معلمان بعد از مذاکرات برجام در آذر ۱۴۰۰ اجرایی می شود؟
بررسی آخرین وضعیت رتبه‌بندی معلمان بعد از مذاکرات برجام در آذر 1400 را در نودادبرتر بخوانید.

به گزارش نودادبرتر؛ رتبه‌بندی معلمان از جمله مهم ترین خواسته های فرهنگیان در سالهای اخیر بوده و دیگر موضوع پرداخت پاداش پایان خدمت آنها نیز هست.

تذکر نمایندگان به «رئیسی» درباره پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

عضو هیئت رئیسه مجلس (دیروز سه‌شنبه ۹ اذر ۱۴۰۰) تذکر ۶۱ نماینده به رئیس جمهور درباره تسریع در پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان را قرائت کرد.

روح الله متفکرآزاد عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز قوه مقننه، تذکرات کتبی نمایندگان به رئیس جمهور و مسئولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد:

تذکر علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز به وزرای امور اقتصادی و دارایی و فرهنگ و ارشاد اسلامی: لزوم سامان‌بخشی به بورس و بازار اوراق بهادار و لزوم ارائه برنامه در خصوص رسیدگی به فرهنگ کشور و ارتقاء آن

تذکر عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان به وزرای صمت، نفت و تعاون: ضرورت اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شرکت‌های زیرمجموعه و وابسته به وزارتخانه‌های صنعت، نفت و تعاون. همچنین تذکر وی به همراه ۶۳ نماینده به وزرای تعاون و کشور: لزوم تسریع در حل مشکل بیمه رانندگی تاکسی و تاکسی داران.

تذکر کمال علیپور خنکداری نماینده مردم قائمشهر به وزیر بهداشت و درمان: علت تأخیر در اتمام بیمارستان قائمشهر چیست. لزوم تأسیس دانشکده رشته‌های مرتبط با پزشکی در شهرستان قائمشهر با توجه به آموزشی بودن بیمارستان رازی، همچنین تذکر به وزیر راه و شهرسازی، ورزش و جوانان: لزوم تسریع در تکمیل طرح تقاطع غیرهمسطح شهید مهدوی قائمشهر، لزوم بهسازی روکش آسفالت جاده سوادکوه به قائمشهر، علت تأخیر در اتمام طرح ۵ هزار نفری خانه کشتی جویبار و لزوم تسریع در تکمیل ورزشگاه شهید مهدوی قائمشهر.

تذکر مهدی عسگری نماینده مردم کرج به همراه ۱۷ نماینده به وزیر بهداشت و درمان: اجبار به واکسیناسیون با ایجاد محدودیت‌های اجتماعی دارای چه منطق و استناد قانونی است.

تذکر فتح‌الله توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ به همراه ۱۷ نماینده به وزیر راه و شهرسازی: ضرورت رسیدگی به وضعیت نامناسب و حادثه‌خیز راه‌های حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ و لزوم پاسخگویی به مکاتبات صورت گرفته نمایندگان مردم.

تذکر جواد نیک‌بین نماینده مردم کاشمر به همراه ۶۰ نماینده به رئیس جمهور: تسریع در پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان.

تذکر نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات به همراه ۴۲ نفر از نمایندگان به وزیر نیرو: چرا وزارت نیرو برنامه مدون و جدی در خصوص کسری ایجاد شده در منابع آب‌های زیرزمینی به دلیل تغییر اقلیمی ارائه نمی‌دهد. همچنین تذکر به همراه ۴۲ نفر از نمایندگان به وزیر تعاون: علت عدم تمدید دستفرچه بیمه طلاب مجرد کمتر از ۲۵ سال در حال تحصیل توسط سازمان تأمین اجتماعی چیست. همچنین تذکر وی به همراه ۳۹ نفر از نمایندگان به وزیر امور اقتصادی: علت فروش ارز در صرافی‌ها با نرخ کمتر از بازار در شرایط فعلی و نبود دلار کافی و مازاد در دست دولت چیست.

تذکر صدیف بدری نماینده مردم اردبیل به وزیر امور اقتصادی: چرا برنامه برای کاستن از تلاطم بازار و نوسانات شدید قیمت ارز ارائه نمی‌شود.

تذکر محمدرضا دشتی اردکانی نماینده مردم اردکان به وزیر راه و شهرسازی: لزوم تسریع در اتمام طرح‌های راهسازی در حوزه انتخابیه اردکان.

تذکر سارا فلاحی نماینده مردم ایلام به همراه ۳۸ نماینده به رئیس جمهور: لزوم توجه به وضعیت حقوق و مزایای مربیان پاره‌وقت کانون پرورش فکری کودکان. همچنین تذکر وی به همراه ۳۳ نفر از نمایندگان به رئیس جمهور: رسیدگی به عدم اجرای قانون مزایای مناطق جنگی و امنیتی بازنشستگان توسط سازمان برنامه و بودجه.

آخرین وضعیت رتبه بندی فرهنگیان

با توجه به صحبت های منادی حقوق معلمان با اجرایی شدن لایحه رتبه‌ بندی معلمان حداقل سه میلیون تومان و حداکثر پنج میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

آنطور که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید حقوق معلمان با اجرایی شدن لایحه رتبه‌ بندی معلمان حداقل سه میلیون تومان و حداکثر پنج میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

منادی سفیدان می‌گوید: «سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای این لایحه در نظر گرفته است.»

او پیش از این درباره افزایش حقوق معلمان به تسنیم گفته بود اگر فردی استاد معلم شود ۷۰ درصد افزایش حقوق خواهد داشت و به ترتیب در رتبه‌های بعدی ۶۰ درصد، ۴۵ درصد و در پایین‌ترین رتبه ۲۵ درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

با وجود اظهارات منادی سفیدان، به نظر می‌رسد کمبود بودجه برای اجرایی شدن این لایحه هنوز مورد مناقشه است. قالیباف، رئیس مجلس نیز روز گذشته در این مورد گفت: «لایحه رتبه بندی معلمان تصویب می‌شود منتها باید مشکل بار مالی آن رفع شود.

کمبود بودجه برای اجرایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان

دولت با اختصاص رقم ۲۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان موافقت کرده بود. اما طولی نکشید که نایب رئیس مجلس از کمبود بودجه برای اجرای این لایحه خبر داد. یکی می‌گوید دولت در تلاش برای بازپس گرفتن لایحه رتبه‌بندی معلمان است و آن یکی می‌گوید مجلس آن را تصویب می‌کند.

لایحه رتبه‌بندی معلمان سال‌هاست که در بند اما و اگر است. حالا هم بعد از وعده بررسی نهایی در صحن علنی مجلس، نیکزاد، نایب رئیس مجلس گفته تأمین اعتبار آن با مشکلاتی روبه‌رو شده به طوری که سازمان برنامه و بودجه به صراحت اعلام کرده که در تأمین منابع، تنگناهای مالی وجود دارد.

کشمکش بر سر اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان در حالی است که بنابر گفته جعفر قادری، عضو کمیسون برنامه و بودجه، حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه ۱۴۰۰ است.

تائید نهایی لایحه رتبه‌بندی تا دو هفته دیگر

علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره اظهارات نیکزاد درباره بازپس‌گیری لایحه رتبه‌بندی معلمان می‌گوید: «دولت تاکنون چنین درخواستی نداشته است. دولت هم گفته باشد لایحه در مجلس بالای ۹۵ درصد رای آورده است. رئیسی هم این لایحه را پس نمی‌گیرد چون از مدافعان لایحه رتبه‌بندی معلمان است.»

او می‌گوید: «لایحه رتبه‌بندی معلمان ۷ ماده است که سه ماده آن بررسی شده. چهار ماده دیگر از این لایحه یا در چهارشنبه هفته جاری در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد یا یکشنبه هفته آینده. بنابراین فرهنگیان تا دو هفته آینده منتظر تائید نهایی لایحه رتبه‌بندی معلمان باشند.»

 

حقوق معلمان چقدر افزایش می‌یابد؟

آنطور که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید حقوق معلمان با اجرایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان حداقل سه میلیون تومان و حداکثر پنج میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

منادی سفیدان می‌گوید: «سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای این لایحه در نظر گرفته است.»

او پیش از این درباره افزایش حقوق معلمان گفته بود اگر فردی استاد معلم شود ۷۰ درصد افزایش حقوق خواهد داشت و به ترتیب در رتبه‌های بعدی ۶۰ درصد، ۴۵ درصد و در پایین‌ترین رتبه ۲۵ درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

با وجود اظهارات منادی سفیدان، به نظر می‌رسد کمبود بودجه برای اجرایی شدن این لایحه هنوز مورد مناقشه است. قالیباف، رئیس مجلس نیز روز گذشته در این مورد گفت: «لایحه رتبه بندی معلمان تصویب می‌شود منتها باید مشکل بار مالی آن رفع شود.»

لایحه رتبه‌بندی از چه زمانی برای معلمان اعمال می‌شود؟

سال‌هاست که صحبت از لایحه رتبه‌بندی معلمان است اما اگر در مجلس نهایی شود چه زمانی برای فرهنگیان اعمال می‌شود؟ مجید نصیرایی، نماینده مجلس در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: «فرهنگیان بدانند این لایحه هر زمان نهایی و تصویب شود، از ابتدای ۶ ماهه دوم سال جاری برای تمام مشمولان لایحه اعمال می‌شود.»

او می‌گوید: «این لایحه تصویب می‌شود و فرهنگیان از این نظر نگران نباشند. سازمان برنامه و بودجه نیز برای تامین منابع باید مدیریت کند تا این لایحه اجرایی شود.»

بر اساس لایحه رتبه‌بندی معلمان هر فردی که پست معلمی در کشور دارد، رتبه‌بندی می‌شود. در این صورت معلمان در پنج گروه با نام‌های معلم پایه، معلم ارشد، معلم خبره، معلم سرآمد و استاد معلم رتبه بندی می‌شوند. همچنین بر مبنای این لایحه حقوق معلمان بر اساس سطح کیفی کار آنها تعیین می‌شود.

پیش از این بارها برخی از معلمان در اعتراض به اجرایی نشدن لایحه رتبه‌بندی معلمان و مشکلات معیشتی در شهرهای مختلف اعتراض کرده بودند. اما بحث بر سر تامین منابع برای اجرایی شدن این لایحه است. همچنان که قرار بود از ابتدای سال جاری اجرایی شود و به دلیل تامین نشدن منابع صورت نگرفت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی