پیش بینی قیمت دلار تا اسفند ۱۴۰۰
پیش بینی قیمت دلار تا اسفند ۱۴۰۰
قیمت دلار بعد از مذاکرات برجام و در دولت سیزدهم تا اسفند 1400 توسط کارشناسان مورد پیش بینی و بررسی قرار گرفت.

به گزارش نودادبرتر؛ دلار امروز در صرافی‌های بانکی ۲۶ هزار و ۵۱۳ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به روز گذشته ۱۰۱ تومان کاهش یافت.

تاثیر مذاکرات برجام بر قیمت دلار

امروز سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ و تا ساعت تنظیم این خبر، قیمت خرید و فروش دلار از سوی صرافی ملی به ترتیب ۲۵ هزار و ۹۸۸ تومان و ۲۶ هزار و ۵۱۳ تومان اعلام شد که قیمت فروش  آن نسبت به روز گذشته حدود ۱۰۱ تومان کاهش یافت.

اخبار مثبت درباره مذاکرات برجام که از دیروز منتشر شده است، بر بازارهای مالی سایه افکنده که در نتیجه آن قیمت دلار و طلا و سکه امروز بر مدار نزولی قرار گرفت.

همچنین، قیمت خرید یورو  ۳۰ هزار و ۱۴۴ تومان و قیمت فروش آن ۳۰ هزار و ۷۵۳ تومان از سوی صرافی ملی اعلام شد. که قیمت فروش آن نسبت به دیروز حدود ۵۱ تومان ارزان شد.

امروز، در اولین نرخ اعلامی دلار و یورو از سوی صرافی ملی قیمت خرید و فروش دلار ثابت ماند. اما قیمت یورو در نرخ‌های اعلامی بعدی از سوی این صرافی کاهش یافت.

همچنین امروز در بازار متشکل ارز، هر دلار با  نرخ ۲۶ هزار و ۲۱۰ تومان و هر یورو با نرخ  ۳۰ هزار و  ۴۵۰ تومان معامله شد.

اما هر دلار در بازار آزاد نیز در حدود قیمتی ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به دیروز کاهش یافت.

روز گذشته  هفتمین دور از مذاکرات برجام  بعد از  توقف ۶ ماهه برگزار شد.  بازار ارز تهران دیروز به مصاف این نبرد سیاسی رفت. قیمت دلار دیروز در سایه برجام بار دیگر شدت گرفت و صعود را تجربه کرد.

دیروز اسکناس آمریکایی در واکنش به خبرهای هسته‌ای  بر روی ۲۹ هزار و ۵۳۰ تومان قرار گرفت. این اتفاق در حالی رخ داد که بخشی از معامله‌گران انتظار رشد قیمت اسکناس آمریکایی تا مرز ۳۰  هزار تومانی را داشتند. در دور جدید مذاکرات هسته‌ای، بازار نسبت به اخبار غیر موثق کمتر حساسیت نشان داده و افت قیمت خاصی نیز صورت نگرفته است.


بیشتر بخوانید:


پیش بینی قیمت دلار تا فروردین ۱۴۰۱

از نگاه شماری از تحلیل‌گران، نوسان معنادار دلار در این دور از مذاکرات، پس از انتشار رسمی نتایج، بروز خواهد کرد. در واقع زمانی که بازار اطمینان پیدا کرد که مذاکرات هسته‌ای چه سمت و سویی پیدا می‌کند، موقعیت جدید معامله‌گران تعریف خواهد شد.

در این میان برخی از فعالان نیز باور دارند که رشد قیمت دلار در روزهای اخیر ارتباطی به مذاکرات هسته‌ای نداشته است و بیشتر تحت تاثیر هماهنگی دلار با نرخ تورم صورت گرفته است.

از ابتدای سال جاری، قیمت دلار بالای ۱۷ درصد افزایش را به ثبت رسانده است، ولی در همین بازه زمانی، شاخص قیمت مصرف‌کننده بالای ۲۲ درصد رشد را تجربه کرده است. در این شرایط، برخی از تحلیل‌گران باور دارند که دلار در حال هماهنگ شدن و تعدیل با نرخ تورم است.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت دلار به  چه سمتی حرکت کرد؟

پیش بینی  قیمت دلار از کانال هرات
در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت دلار  بر روی ۲۹ هزار و ۱۲۰ تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت یکشنبه شب ۳۷۰ تومان پایین رفته بود. یکشنبه شب در معاملات پشت خطی  قیمت دلار  بر روی ۲۹ هزار و  ۴۹۰ تومان قرار داشت.

بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال  کاهش قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز  سه شنبه ۹ آذر  ۱۴۰۰  بر مدرا نزول قرار می گیرد.

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم
قیمت درهم در معاملات پشت خطی شب گذشته ۸ هزار و ۵۰ تومان اعلام شد.  این قیمت نسبت به معاملات نقدی روز دوشنبه ثابت بود و تغییر خاصی نکرد.

قیمت طلایی درهم  شب گذشته بر روی ۸ هزار و ۲۰ تومان قرار گرفت که نسبت معاملات نقدی ۳۰ تومان پایین تربود. معامله گران قیمت دلار از مسیر قیمت درهم  را نزولی پیش بینی کرده اند

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی
قیمت دلار فردایی شب  گذشته بر روی ۲۹ هزارو  ۱۶۰ تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی  یکشنبه شب  ۴۰۰ تومان ارزان تر بود. این بدین معناست که معامله گران  فردایی بازار ارز امروز  سه شنبه ۹  آذر  ۱۴۰۰ را نزولی پیش بینی کرده اند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی