مذاکرات برجام در آذر ۱۴۰۰ به نتیجه می رسد؟
مذاکرات برجام در آذر ۱۴۰۰ به نتیجه می رسد؟
چهارمین روز از مذاکرات برجام در دور هفتم در وین آغاز شد و تلاش ایرانی برای رفع کامل تحریم ها ادامه دارد.

به گزارش نودادبرتر؛  مذاکرات برجام در آذر ۱۴۰۰ به نتیجه می رسند؟ این سوالی است که در ادامه در نوداد برتر به آن پرداخته شده است. امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در جدیدترین توئیت خود در خصوص مذاکرات وین نوشت:

آخرین وضعیت مذاکرات برجام

مذاکرات وین با اولویت رفع تحریم‌ها با جدیت جریان دارد. مذاکرات جدی کارشناسان هم تداوم دارد. با مذاکره کننده ارشد کشورمان دکتر باقری در ارتباط روزانه هستیم. اگر غرب حسن نیت نشان دهدف توافق خوب در دسترس است. هیات ایرانی مذاکراتی منطقی، قوی، متین و نتیجه محور را دنبال می‌کند.

برجام در دور هفتم

مذاکرات ایران و کشورهای مشارکت کننده در برجام برای احیای این توافق در شش دور در دولت روحانی برگزار شده اما پس از آن به دلیل نزدیکی به انتخابات و تغییر دولت در ایران متوقف شد تا اینکه اخیرا برای ازسرگیری این مذاکرات در ۸ آذرماه توافق شده است.

علی باقری اما تاریخ مذکور را تاریخ «آغاز» مذاکرات اعلام کرد نه «از سرگیری» آن. او همچنین مذاکرات مذکور را مذاکرات «رفع تحریم ها» نامید نه مذاکرات «احیای برجام» به نظر می رسد دولت سیزدهم قصد دارد توافق نه بر روی آنچه دولت روحانی رقم زده که از مسیری متفاوت آن را ایجاد کند.

حتی اگر لازم باشد فقط نام آن را تغییر دهد. این گونه است که باقری می‌گوید چیزی به اسم توافق هسته ای وجود ندارد. هرچند در اصل درست است که توافق هسته‌ای قبلاً انجام شده و تنها باید به آن بازگشت اما حتی تیم مذاکره کننده حاضر به از سرگیری مذاکرات از نقطه پایانی در دور آخر نیست. در نهایت اما به نظر می رسد نتیجه بیشتر از هر چیزی برای اقتصاد و مردم ایران مهم است.

تغییر نام این توافق به هر دلیلی تغییری در روند کار نخواهد داشت. معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره اظهارات «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه مبنی بر این‌که مذاکرات باید از جایی که تا ۲۰ ژوئن رسیده بود از سر گرفته شود، بیان کرد: ما مذاکرات هسته‌ای نداریم، چون موضوع هسته‌ای در سال ۱۳۹۴ در قالب توافقی که بین ایران و ۱+۵ شکل گرفت به طور کامل توافق حاصل شد.

«علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که روز سه‌شنبه‌ در اولین مقصد سفرش به چند کشور اروپایی در پاریس با «فیلیپ ارورا» مدیرکل سیاسی وزارت خارجه فرانسه در محل این وزارتخانه دیدار و گفت‌وگو کرد،

در گفت‌وگویی با خبرگزاری صدا و سیما در این باره عنوان کرد: همانطور که می‌دانید فرانسه در آغاز سال جدید میلادی و در شش ماه اول سال ۲۰۲۲ ریاست اتحادیه اروپا را برعهده دارد و طبیعتا یک نقش آفرینی فراملی می‌تواند داشته باشد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره اظهارات «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه مبنی بر این‌که مذاکرات احیای برجام باید از جایی که تا ۲۰ ژوئن رسیده بود از سر گرفته شود، بیان کرد: ما مذاکرات هسته‌ای نداریم، چون موضوع هسته‌ای در سال ۱۳۹۴ در قالب توافقی که بین ایران و ۱+۵ شکل گرفت به طور کامل توافق حاصل شد.

این دیپلمات ایرانی خاطرنشان کرد: موضوع اصلی که الان پیش رو داریم پیامدهای ناشی از خروج آمریکا از توافق برجام است که آن پیامدها فقط منحصر به تحریم‌های غیرقانونی است که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است.


بیشتر بخوانید:


ایران از مذاکرات برجام منفعت می کند؟

حجت‌الاسلام حسن شجاعی با تاکید بر اینکه غربی‌ها نباید در مذاکره با تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران از زبان تهدید و هشدار استفاده کنند، گفت: طرف غربی باید تاکنون به خوبی فهمیده باشد که نباید با مقامات ایران تهدیدآمیز سخن بگوید.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی که طرف غربی به طور کامل و عملی تحریم‌ها ایران را لغو کند، ایران هم همراهی می‌کند و برجام احیا خواهد شد.

حجت‌الاسلام حسن شجاعی با تاکید بر اینکه غربی‌ها نباید در مذاکره با تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران از زبان تهدید و هشدار استفاده کنند، اظهار داشت: طرف غربی باید تاکنون به خوبی فهمیده باشد که نباید با مقامات ایران تهدیدآمیز سخن بگوید.

وی با بیان اینکه قطعاً زبان تهدید و زور روی ملت ایران و به ویژه دولت انقلابی جمهوری اسلامی ایران تأثیری نمی‌گذارد، گفت: علی رغم اینکه در هشت سال گذشته دولتی غرب‌گرا در کشورمان بر سر کار بود، اما کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل فشارها و تهدیدات مختلف دشمنان جمهوری ایران مقاومت کردند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید خروجی مذاکرات رفع کامل تحریم‌های ایران باشد، تصریح کرد: رفع تحریم‌ها باید به صورت نقد باشد و ما دیگر چیزی را به صورت نسیه از غربی‌ها نمی‌پذیریم.

شجاعی ادامه داد: در صورتی که طرف غربی به طور کامل و عملی تحریم‌ها ایران را لغو کند، جمهوری اسلامی ایران نیز همراهی خواهد کرد، برجام احیا خواهد شد و ما هم به اجرای تعهدات خود بازمی‌گردیم.

وی بیان کرد: در صورتی که رویکرد غربی‌ها مانند گذشته باشد و بخواهند باز هم خلف وعده کنند و تضمین عملی برای رفع کامل تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران ندهند، قاعدتاً جمهوری اسلامی ایران هم انگیزه‌ای برای ادامه مذاکرات و احیای برجام نخواهد داشت.

نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما باید در یک فرآیند طولانی مدت، رفع تحریم‌ها را راستی آزمایی کنیم، گفت: غربی‌ها باید به صورت عملی به تعهدات خود پایبند باشند و جمهوری اسلامی ایران نیاز به کاغذ و امضای آنان ندارد، بلکه آنان باید در عمل به تعهدات خود پایبند باشند، به گونه‌ای که برای ملت ایران منافع اقتصادی به همراه داشته باشد.

شجاعی تاکید کرد: بنده این اطمینان را به ملت ایران می‌دهم که اگر برجام منافع واقعی برای اقتصاد کشور و معیشت مردم داشته باشد، حتماً آن را احیا خواهیم کرد، اما اگر غربی‌ها باز هم به دنبال خلف وعده و وقت‌کشی باشند، ما نیازی به ادامه مذاکرات و امضای توافق جدید با آنان نداریم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی