پیش بینی قیمت سکه و طلا در هفته سوم آذر ۱۴۰۰
پیش بینی قیمت سکه و طلا در هفته سوم آذر ۱۴۰۰
کارشناسان به پیش بینی قیمت سکه و طلا در هفته سوم آذر 1400 پرداختند.

به گزارش نودادبرتر؛ مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن نرخ دلار و انس جهانی است. امروز نرخ دلار در صرافی‌های بانکی در مقایسه با روز گذشته ۷۱۲ تومان افزایش داشت، همچنین انس جهانی طلا نیز هفت دلار کاهش یافت. براین اساس قیمت انواع سکه تحت تاثیر رشد اندک بهای دلار کاهش یافت.

در سومین روز از مذاکرات دور هفتم برجام بازار طلا در ثبات نسبی به سر می‌برد و قیمت‌ها نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نکرد. نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران: بازار فعلا منتظر درز اخبار از مذاکرات وین است.

پیش بینی قیمت سکه و طلا در هفته سوم آذر ۱۴۰۰

بازار جهانی طلا امروز شاهد رشد قیمت اونس طلا بود. این فلز زرد رنگ  در بازار امروز با ۱۷۹۵ دلار مبادله شد. در بازار داخلی هم قیمت طلا ۱۸ عیار  امروز   ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان پایین رفت و ۱ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان  را برای خود ثبت کرد. قیمت سکه نیز  دیروز با ۱۲ میلیون و ۶۸۵ هزار تومان بسته شد. قیمت سکه در انتهای معاملات امروز ۱۳۰ هزار تومان  کاهش یافت و با ۱۲ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان خرید و فروش شد. با احتساب قیمت ۲۹ هزار ۲۰۰ تومان برای دلار اندازه قیمت واقعی سکه ۱۲ میلیون و ۳۳۹ هزار تومان بود  و حباب قیمتی سکه ۱٫۷۴ درصد به دست می‌آمد.

بازار طلا که طی سه روز ابتدایی هفته و پیش از آغاز مذاکرات برجام، تحت تاثیر افزایش قیمت دلار روند صعودی داشت و دیروز با عقب‌نشینی دلار تغییر مسیر داد و بهای طلا و سکه اندکی کاهش یافت؛ اما امروز با این که ارزش اونس جهانی نوسان نزولی داشته، قیمت‌ها در بازار طلا متاثر از رشد اندک نرخ ارز با افزایش جزیی رو‌به‌رو شده است.

محمد کشتی‌آرای، نایب رییس دوم اتحادیه طلا تهران در رابطه با وضعیت بازار طلای تهران در سومین روز مذاکرات وین گفت: امروز اونس جهانی طلا مسیر نزولی پیش گرفته و در معاملات صبح ۱۳دلار و تا ساعت انتشار خبر در مجموع شش دلار افت کرده است.

محمدکشتی‌آرای ادامه داد: قیمت دلار برخلاف انتظار با از‌سرگیری مذاکرات کاهش نیافت و البته چندان هم بالا نرفته، به همین دلیل قیمت طلا و سکه در بازار امروز با اندکی نوسان افزایشی همراه شد.

نایب رئیس اتحادیه طلا از عادی شدن معاملات خبر داد و اظهار کرد: ابتدای هفته جو بازار احتیاطی بود اما طی امروز و دیروز روند معاملات عادی شده است و عرضه و تقاضا با هم تناسب دارد.

او در ادامه گفت: ضمن اینکه خرید‌های هیجانی سکه هم متوقف شده و تحت تاثیر همین موضوع، حباب سکه امروز با ۵۰هزار تومان کاهش به ۲۸۰هزار تومان رسیده است.

نایب رییس دوم اتحادیه طلا با تشریح قیمت‌های امروز گفت: سکه امامی در جریان معاملات امروز با قیمت ۱۲میلیون و ۶۵۰هزار و سکه طرح قدیم ۱۲میلیون و ۴۰۰هزار تومان فروخته می‌شود؛ همچنین قیمت نیم سکه به شش میلیون و ۶۰۰هزار، ربع سکه سه میلیون و ۸۰۰هزار و سکه‌های یک گرمی به دو میلیون و ۳۳۰هزار تومان رسیده است.

کشتی‌آرای اضافه کرد: در بازار امروز بهای اونس جهانی ۱۷۸۶دلار، ارزش هر مثقال طلای ۱۷عیار خام پنج میلیون و ۴۶۵هزار و قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۲۶۲هزار تومان است.

او در پایان درباره آینده بازار طلا توضیح داد: در شرایط فعلی دلار تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد و قیمت آن قابل پیش‌بینی نیست. همچنین از طرفی اخباری از مذاکرات وین درز نکرده و بازار‌ها همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند؛ لذا تا زمانی که وضعیت برجام مشخص نشده نمی‌توان به این پرسش، پاسخ درستی داد.


بیشتربخوانید:


قیمت طلا در جهان

قیمت طلا در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی در پی ارزیابی سرمایه گذاران از واکنش بانک مرکزی آمریکا به ریسک های تورمی و نگرانی‌های اقتصادی در بحبوحه شیوع اُمیکرون، کاهش یافت.

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۱۷۷۷ دلار و ۱۳ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۴ درصد کاهش، به ۱۷۷۸ دلار رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۰.۴ درصد افزایش، در ۱۷۸۴ دلار و ۳۰ سنت بسته شده بود.

جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا در اظهاراتی در برابر کنگره اعلام کرده بود بانک مرکزی باید آماده واکنش به احتمال عدم فروکش فشارهای تورمی در نیمه اول سال ۲۰۲۲ شود.

وی همچنین اظهار کرد: بانک مرکزی در نشست دسامبر سرعت بخشیدن به پایان برنامه خرید اوراق قرضه چند ماه زودتر از موعد مقرر با توجه به قوت گرفتن اقتصاد و انتظارات برای استمرار فشارهای تورمی را بررسی خواهد کرد.

استفن اینس از شرکت مدیریت دارایی SPI گفت: این تغییر لحن پاول به نظر می رسد عوامل فصلی مساعد برای افزایش قیمت طلا در دسامبر و تاثیر مثبت شیوع اُمیکرون بر این این فلز ارزشمند را تحت الشعاع قرار داده است.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران اکنون منتظر انتشار گزارش ماهانه اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا در روز جمعه هستند.

این گزارش یکی از معیارهای کلیدی بانک مرکزی آمریکا در تصمیمات سیاست پولی است. گزارش اشتغال ملی ADP در روز چهارشنبه نشان داد مشاغل بخش خصوصی ۵۳۴ هزار مورد در نوامبر افزایش داشته است.

موجودی طلای “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق ETF طلا در جهان است، روز چهارشنبه ۰.۲ درصد نسبت به روز قبل کاهش یافت و به ۹۹۰.۸۲ تن رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۲۲ دلار و ۳۸ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، ۹۴۱ دلار و ۱۹ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، در ۱۷۶۱ دلار و ۳۳ سنت ایستاد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی