حقوق فرهنگیان بعد از رتبه بندی چقدر افزایش می یابد؟
حقوق فرهنگیان بعد از رتبه بندی چقدر افزایش می یابد؟
رئیس مجلس و وزیر جدید آموزش و پرورش به رتبه بندی فرهنگیان واکنش نشان دادند.

به گزارش نودادبرتر؛ تجمع سراسری معلمان در اعتراض به عدم اجرای طرح‌های رتبه‌بندی معلمان و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان روز پنجشنبه با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برگزار شد.

واکنش وزیر آموزش و پرورش به رتبه‌بندی معلمان

وزیر آموزش و پرورش، تعامل مجلس و دولت را موجب هم افزایی مورد انتظار قوای کشور دانست و در نخستین اظهار نظر درباره «لایحه رتبه‌بندی معلمان»، گفت: به محض ابلاغ برای اجرا، این لایحه را عملیاتی می‌کنیم.

یوسف نوری درباره نشست مشترک مجلس و دولت که به مناسبت روز مجلس در صحن برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید مدرس و روز مجلس، عنوان کرد: حتماً چنین جلساتی، هم‌ افزایی که ما انتظار داریم را در پی خواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: جلسه امروز بین مجلس و دولت نشست مشترک بسیار خوبی بود و امیدواریم با تداوم این تعامل به اهداف ترسیم شده که هدف نخست دست یابی به اهداف سند چشم انداز توسعه و ذیل آن اهداف برنامه‌های توسعه است، دست یابیم.

وی اظهار امیدواری کرد: همگرایی بین مجلس و دولت بیش از پیش شود و صمیمیت بین مسئولان برای حل مشکلات مردم افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزیر آموزش و پرورش درباره اجرای لایحه رتبه بندی معلمان که مطالبه اصلی جامعه فرهنگیان در این روزها است، گفت: این لایحه نیز در دستور کار مجلس قرار دارد و به محض ابلاغ برای اجرا، آن را عملیاتی خواهیم کرد.


بیشتربخوانید:


میزان افزایش حقوق فرهنگیان در سال ۱۴۰۱

میزان افزایش حقوق فرهنگیان در سال 1401

میزان افزایش حقوق فرهنگیان در سال ۱۴۰۱

معلمان استان‌های تهران و البرز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و معلمان در سایر شهرها نیز در مقابل ادارات آموزش و پرورش دست به تجمعات اعتراضی زدند.

گزارش‌هایی از تجمع معلمان در شهرهای مختلف، از جمله اصفهان، رشت، سنندج، شیراز، اهواز، یزد، کرمانشاه، بروجرد، خرم‌آباد، یاسوج، قزوین، اندیمشک، ایذه، بجنورد، سقز، گتوند، شاهرود و نورآباد ممسنی، منتشر شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در فراخوان این تجمع اعلام کرده که بودجه تعیین‌شده برای لایحه رتبه‌بندی معلمان کافی نیست و دولت و مجلس قصد دارند آن را «سرهم بندی» کنند.

بر اساس این اطلاعیه، دولت تنها ۲۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح رتبه‌بندی برای یک سال اختصاص داده و به این ترتیب امسال تنها ۱۲/۵هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح اختصاص پیدا می‌کند و وضعیت سال آینده نیز به تامین اعتبار مشروط شده است.

محمد باقر قالیباف، رییس مجلس، شامگاه چهارشنبه تاکید کرد که دولت ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال برای اجرای این لایحه اختصاص داده و مجلس نمی‌تواند به این مبلغ رقمی را اضافه کند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران همچنین اعلام کرده بود که تعدادی از نمایندگان مجلس در حال جمع‌آوری امضا برای خارج کردن لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از دستور کار مجلس هستند.

لایحه «متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی» در جلسه علنی ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ اعلام وصول شد اما هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته است.

معلمان در اعتراض به تصویب نشدن لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس در دو ماه اخیر بارها تجمع کرده‌اند.

این لایحه ۲۵ اسفند گذشته به مجلس ارائه شد و با اینکه کلیات آن ۱۸ خرداد امسال به تصویب رسید، تصویب جزییات آن به دلیل بحث‌ها درباره بودجه مورد نیاز طول کشیده است.

بر اساس ماده ۳ این لایحه که پیش از این به تصویب رسیده بود معلمان رتبه‌های پنج‌گانه آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم دریافت می‌کنند. حقوق معلمان نیز باید بر اساس این رتبه‌ها افزایش پیدا کند.

واکنش مجلس به طرح رتبه بندی فرهنگیان

رئیس مجلس شورای اسلامی: درباره طرح رتبه‌بندی معلمان با دولت هماهنگی شده و ۲۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای آن تعیین شده و بعد از تصویب از ۳۱ شهریور امسال اعمال می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی که شب گذشته (چهارشنبه، ۱۰ آذرماه) به مناسبت روز مجلس بعد از بخش خبری ۲۱ از شبکه یک سیما پخش شد با بیان اینکه درباره طرح رتبه بندی معلمان هم در فضای مجازی حرف‌هایی زده می‌شود، اما ما معتقدیم وزارت آموزش و پرورش یعنی معلمان آن، عنوان کرد: با همه وجود می‌فهمیم که مهم‌ترین عنصر در پیشرفت یک کشور و ملت منابع انسانی آن‌ها است که تعلیم و تربیت آن‌ها نیز به دست معلمان است لذا معلمان بدانند با همه وجود پای این کار هستیم البته همواره افرادی هستند که نمی‌خواهند کار به نتیجه برسد.

وی افزود: ما با دولت توافق کردیم و باید قانون رعایت شود تا خلق پول و تورم اتفاق نیفتد. این را هم می‌فهمیم که می‌گویند همه جا حقوق افزایش داشته و به معلمان که رسید آسمان تپید، بنابراین این حق معلمان است و آسمان نتپیده است و ما پای کار معلمان هستیم.

قالیباف تاکید کرد: ما با دولت بر روی موضوع ۲۵ هزار میلیارد تومان منابع در سال برای رتبه بندی معلمان توافق کرده ایم و این قانون از هر زمان که تصویب شود مبنای اجرای آن ۳۱ شهریور سال ۱۴۰۰ خواهد بود. ما مکلف هستیم تا براساس اصل ۷۵ قانون اساسی تمامی طرح‌ها و لوایح را به نحوی بررسی کنیم که بار مالی برای دولت نداشته باشد و یا اینکه دولت این بار مالی را بپذیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما با دولت در بحث رتبه بندی معلمان به یک عدد قطعی رسیده ایم تا با دقت قانون پیش برود، ما در مجلس سعی کردیم تا حنجره مردم باشیم و دغدغه آن‌ها را بیان کنیم، هیچ موضوع پنهانی نداریم وقتی مجلس خانه ملت است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی