جزئیات افزایش ۴۰ کرسی نمایندگی مجلس تا سال ۱۴۰۱
جزئیات افزایش ۴۰ کرسی نمایندگی مجلس تا سال ۱۴۰۱
طرح افزایش ۴۰ کرسی در مجلس در دست نهایی شدن است.

به گزارش نوداد برتر؛ غلامحسین رضوانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ، با اشاره به طرح افزایش ۴۰ کرسی نمایندگی در مجلس یازدهم، گفت: این امر بر اساس قانون اساسی امکان دارد. درحال حاضر کمیسیون درحال کار بر روی این طرح است و سپس این طرح به صحن خواهد آمد. در نهایت هم درباره آن رای گیری خواهد شد و با تصویب مجلس درباره آن اقدام خواهد شد.

جزئیات طرح افزایش ۴۰ کرسی نمایندگی مجلس

چندی پیش بود که محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور گفت که طرح افزایش تعداد نمایندگان در دست بررسی نهایی است. بر اساس این طرح افزایش ۴۰ کرسی نمایندگی پیش بینی شده است.

رضوانی گفت: اما اکنون مجلس در حال تعیین معیار‌ها برای انجام این اقدام است.

این نماینده مجلس در تعریف معیار‌ها گفت: تعیین معیار‌ها یعنی اینکه ملاک‌ها برای افزایش تعداد نمایندگان چه باشد یعنی افزایش معیت، افزایش قلمرو، تعداد شهرستان‌ها و این گونه موارد یعنی گستردگی حوزه و جمعیت و عواملی از این قبیل مد نظر قرار خواهد گرفت تا در زمانی که قرار است مصادیق را تعیین کنند با توجه به این موارد باشد

وی در پایان گفت: احتمالا نهایی شدن این طرح دو یا سه هفته زمان خواهد برد.

بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی به ازای هر ۱۰ سال باید ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان فعلی مجلس اضافه شود، اما با گذشت دو دهه، این اصل قانون اساسی تحقق پیدا نکرده است. این طرح در مجالس هشتم، نهم و دهم نیز مطرح شده و، اما نتوانست در صحن مجلس رأی لازم را کسب کند.

بیشتربخوانید:

پیش بینی افزایش ۴۰ کرسی نمایندگی مجلس

 آقای محمدصالح جوکار در توضیح طرح افزایش تعداد کرسی‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی، گفت: بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی به ازای هر ۱۰ سال باید ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان فعلی مجلس اضافه شود، اما با گذشت دو دهه، این اصل قانون اساسی تحقق پیدا نکرده است. این طرح در مجالس هشتم، نهم و دهم نیز مطرح شده و، اما نتوانست در صحن مجلس رأی لازم را کسب کند.

لزوم افزایش تعداد نمایندگان با توجه به جمعیت کشور

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به افزایش جمعیت کشور، تغییرات مسائل اجتماعی و فرهنگی و تصمیمات سیاسی و حاکمیتی اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه و افزایش تعداد کرسی نمایندگی ضرورت دارد.
وی یادآور شد: تعداد کرسی‌های نمایندگی باید بر اساس جمعیت کشور و وسعت جغرافیایی تعریف شود، از سوی دیگر نمایندگان پل ارتباطی مردم و حاکمیت هستند لذا نیاز است ارتباطات نزدیک‌تر و بیشتر شود.

دولت از طرح مجلس حمایت کند

نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح مذکور دستور کار کمیسیون امور داخلی قرار دارد، گفت: در طرح افرایش تعداد نمایندگان افزایش ۴۰ نماینده در حوزه‌های واجد شرایط انتخابیه به تعداد فعلی نمایندگان مجلس پیش بینی شده است. البته مشکلی در این زمینه به لحاظ بار مالی طرح وجود دارد که امیدواریم دولت در این زمینه کمک کند تا شورای نگهبان ایراد به بار مالی به این طرح نگیرد.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس یازدهم در ادامه اظهار کرد: بخشی از این طرح به اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه است که هنوز نهایی نشده؛ از جمله اصلاحات در ارتباط با حوزه انتخابیه تهران است، در این طرح پیشنهاد شده به ازای مناطق ۲۲ گانه نماینده برای تهران تعیین شود و نمایندگان ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس مجزا از تهران تعیین شود البته این موضوع در حال بررسی است.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی
  • منبع خبر : yjc