پیش بینی قیمت دلار در دولت آیت الله رئیسی
پیش بینی قیمت دلار در دولت آیت الله رئیسی
کارشناسان قیمت دلار در دولت آیت الله رئیسی را مورد بررسی و پیش بینی قرار دادند.

به گزارش نودادبرتر؛ پیش بینی قیمت دلار در دولت آیت الله رئیسی، این خبری است که در ادامه کارشناسان به آن پرداختند.

اولین واکنش رئیسی به افزایش  قیمت دلار

رئیس جمهور  درباره افزایش قیمت دلار گفت: این دفعه در قضیه مذاکرات عده‌ای شبانه روز در تلاشند، نرخ ارز را بالا ببرند و ثابت کنند (نرخ) دلار به مذاکرات وصل است.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم جلوگیری از مداخلات سودجویانه در بازار ارز به دستگاه‌های مسئول دستور داد در این زمینه با جدیت به وظیفه خود عمل کنند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی سه‌شنبه شب در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به مشخص شدن دخالت‌ها و دسیسه‌های سودجویانه برای برهم زدن ثبات بازار ارز، تصریح کرد: دستگاه‌های مسئول همزمان با نظارت و کنترل بر بازار، با شناسایی دقیق عوامل مداخله‌گر و بی‌ثبات‌کننده بازار ارز، با جدیت به مسئولیت‌های خود در این زمینه عمل کنند.

رئیس جمهور انسجام و اقدام هماهنگ نهادهای مسئول را در مدیریت و ساماندهی بازار ارز ضروری دانست.

در این جلسه با تقسیم کار و وظایف دستگاه‌های مختلف مقرر شد برای مدیریت در بازار ارز، با اخذ مجوزهای لازم از سوی نهادهای مسئول و بر اساس واقعیت‌ها، ثبات و شرایط عادی به بازار ارز برگردد.

در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت همچنین گزارش نهادهای مسئول درباره وضعیت بازار ارز ارائه و عوامل مؤثر در تغییرات غیرعادی نرخ ارز به ویژه در روزهای اخیر مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، درآمد ارزی کشور در هشت ماه گذشته هم در بخش فروش نفت و هم صادرات غیرنفتی به اندازه تمام سال گذشته بوده و رکوردهای جدیدی در این زمینه ثبت شده است و نگرانی وجود ندارد.

در این گزارش به تامین بودجه یک ماه گذشته کشور بدون استقراض از بانک مرکزی به عنوان یکی از نکات قوت جذب درآمدهای ارزی استناد شده است.

در ادامه این گزارش با توجه به ذخایر ارزی قابل اطمینان کشور تاکید شده است تغییرات نرخ ارز در روزهای اخیر هیچ‌گونه توجیه ندارد بلکه نتیجه عملیات روانی و دخالت عناصر غیراقتصادی و کاذب در بازار است.

بیشتربخوانید:

چرا قیمت دلار هر روز بالا می رود؟

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس نسبت به بی توجهی به افزایش قیمت دلار واکنش نشان داد و آن را اولویت کار مجلس دانست.

محمدحسن آصفری عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس در جلسه علنی امروز مجلس در مخالفت با طرح یک فوریتی گفت:  ارز امروز با قیمت ۳۰ و ۳۱ هزار تومان در حال بالا رفتن است، ولی صدای هیچکس درنمی آید که چرا باید قیمت ارز اینقدر باشد. بازار ارز و تعطیلی کارخانه‌ها اولویت کشور نیست؟ پروژه‌های عمرانی بیش از ۱۰ هزار مورد هستند که حدود ۱۰ سال است که شروع شده اند، ولی به اتمام نرسیده و تعطیل شده اند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس معتقد است، دولت باید برنامه‌ای برای این حوزه داشته باشند، موضوعات مختلفی در حوزه گرانی و اقتصاد وجود دارد و صدای همه مردم را درآورده است. مردم شب می‌خوابند صبح که بلند می‌شوند قیمت کالا‌ها چند برابر می‌شود. قیمت اجاره بهای مردم امروز اولویت است. اگر قرار است برنامه‌ای باید باید برای کنترل قیمت ارز، فرار‌های مالیاتی باشد.

موضوع شرکت‌های خلاق و تجاری سازی موضوعات آن‌ها و فن آوری‌های نرم را و حمایت از آن‌ها مسائل مهمی است که آصفری درباره آن می گوید: ولی اولویت باید به طرح‌های و لوایحی داده شود که مشکلات سفره و معیشت مردم را حل کند. چرا طرح‌های برای سفره مردم داده نمی‌شود؟ چرا طرح‌های که برای کنترل قیمت ارز داده شده در اولویت مجلس قرار نمی‌گیرد.   معافیت‌های مالیاتی باید برای تولید کنندگان گذاشته شود و اجازه ندهیم اولیت‌های که مشکل گشای مردم تیست در دستور کار مجلس قرار نگیرد.

پیش بینی قیمت دلار در پایان سال ۱۴۰۰

یکی از صرافان اصفهان گفت: پایان دور هفتم مذاکرات و نتیجه بخش نبودن این دور ،از علل مهم برای افزایش نرخ دلار است. دلار از مدتی قبل، افزایش تدریجی خود را آغاز کرده بود ولی به یکباره در طول هفته اخیر، گران و گران‌تر شد تا امروز که در حال عبور از ۳۱ هزار تومان هم است.

محسن احمدی اظهار کرد: در حال حاضر تقاضا برای خرید دلار زیاد شده است و معمولاً افزایش تقاضا گرانی یک کالا را هم به دنبال دارد به ویژه اگر آن کالا کمیاب باشد. دلار از مدتی قبل، افزایش تدریجی خود را آغاز کرده بود ولی به یک‌باره در طول هفته اخیر، گران و گران‌تر شد تا امروز که در حال عبور از ۳۱ هزار تومان است.

وی افزود: همان طور که اشاره شد بالا رفتن تقاضا این شرایط را به وجود آورده است. افزایش تقاضا دلایلی مانند جو روانی به وجود آمده ناشی از به نتیجه نرسیدن مذاکرات و تصور مردم بر شدت گرانی است و عده‌ای اقدام به خرید دلار بیشتری داشته‌اند. از سویی معمولاً در این زمان از سال به دلیل مسافرت‌های خارج از کشور، تقاضا برای خرید دلار بیشتر می‌شود که این موضوع نیز بر التهابات بازار دامن می‌زند.

این صراف تصریح کرد: بیشترین تقاضا برای سفر به ترکیه و خرید ملک در آن کشور است. با این توجیه که شرایط اقتصادی ایران نا اطمینان بوده و نیاز به سرمایه گذاری در کشوری دیگر است. مورد دیگری که تقاضای خرید ارز را در این مدت زیاد کرد، عرضه ارز دولتی از طریق صرافی ملی و دیگر صرافی‌ها بوده است که با وجود اختلاف قیمت اندک با بازار آزاد، تقاضای زیادی برای خرید به وجود آمده است.

احمدی خاطرنشان کرد: بر این اساس و بنا به دلایل اشاره شده نرخ دلار با نوسان قابل تأملی روبه‌رو شد که احتمالاً با گذشت چند روز، فروکش خواهد کرد. در رابطه با آینده بلندمدت دلار، به هیچ وجه پیش‌بینی خاصی نمی‌توان کرد؛ چون قیمت آن وابستگی مستقیم با نتایج مذاکرات خواهد داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی