عید نوروز ۱۴۰۱ دقیقا چه روزی است؟ + ساعت تحویل سال و حیوان نماد سال
عید نوروز ۱۴۰۱ دقیقا چه روزی است؟ + ساعت تحویل سال و حیوان نماد سال
اگر می خواهید روز عید نوروز 1401 همچنین ساعت تحویل سال و حیوان نماد سال چیست ، نوداد برتر به این موضوع پرداخته است.

به گزارش نودادبرتر؛ عید نوروز ۱۴۰۱ رفته رفته قدمهایش از راه می رسد و زمستان را با بهاری زیبا و خوش و خرم جابه جا می کند تا سایه شوم سرما از دنیای ما دور شود.

نوروز ۱۴۰۱ نوید خبرهای خوشی است تا دو سال غم را فراموش کنیم و از هر بیماری دور باشیم هر چند زخم ها بر بدن مانده اند و از سال ۹۸ تا کنون بیماری منحوس کرونا خانواده های زیادی را عزادار کرده است اما چه می شود کرد باید امیدوار بود.

زمان عید نوروز ۱۴۰۱

زمان عید نوروز 1401

زمان عید نوروز ۱۴۰۱

روز یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ عید نوروز ۱۴۰۱ است.

ساعت تحویل سال عید ۱۴۰۱

ساعت تحویل سال ۱۴۰۱ برابر است با  ۱۹ و ۳ دقیقه و ۲۶ ثانیه است

حیوان سال ۱۴۰۱

حیوان سال ۱۴۰۱ ببر (پلنگ) است.

آداب عید نوروز ۱۴۰۱ در شهرهای ایران

آداب عید نوروز 1401 در شهرهای ایران

آداب عید نوروز ۱۴۰۱ در شهرهای ایران

تهران

از جمله آداب و رسوم متفاوت شهر تهران با سایر بخش های کشور، حضور حاجی فیروز در سراسر شهر در ماه اسفند، خوردن آش و کوکو سبزی در سیزده به در در بین جالب ترین آداب و رسوم نوروزی ایرانی ها است.

کرمان

مردم شهر کرمان برای پذیرایی عید کماچ سهن، قاووت، کلمپه و قطاب آماده می کنند. در روز ۱۳ ف‍روردی‍ن ن‍ی‍ز س‍ب‍زه ه‍‍ای خود ر ا ب‍رای رف‍‍ع ب‍لا در آب روان ی‍‍ا س‍ر چ‍‍ه‍‍ار ک‍وچ‍ه م‍‍ی ری‍زن‍د. برخی از کرمانی ها در بین آداب و رسوم جشن نوروز، بر این باورند که ت‍‍ا ۱۳ ف‍روردی‍ن نباید ب‍ه م‍س‍‍اف‍رت رفت، زیرا بر این باورند ک‍ه س‍ی‍زده نحس است و سیزده گ‍ی‍ر م‍‍ی ش‍ون‍د.

خراسان شمالی

در استان خراسان شمالی اقوام مختلفی سکونت دارند که هر کدام اعیاد ملی و مذهبی را به صورت خاصی برگزار می نمایند که کیفیتی متفاوت را از عید سال نو ارائه می کنند. مردم نوروز کجه، نوروز بامه و سمنی(سمنو) می خورند. مسابقات اسب دوانی، شاخ زنی میش ها، میری نوروزی، کشتی چوخه، کبدی، خروس جنگی، رقص با چوب ، پرش برای گرفتن دستمال از بلندی، چوچور، شطرنج بازی، تاب بازی و مهره بازی برگزار می کنند.

کوزه شکنی از آیین ها و آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز است که در آن کوزه ای با مقداری آب از بلندترین نقطه خانه به درون حیاط خانه پرتاب می کنند و به صورت نمادین آلودگی ها و اندوه های یک سال گذشته را با آن می شورند. البته این روزها این مراسم در بین آداب و رسوم جشن نوروز به دست فراموش سپرده است! پختن کلوچه های مخصوص عید که با همکاری تمام اعضای خانواده پخته می شود، از مراسم های همیشگی خانواده ها در خراسان شمالی است.

خراسان جنوبی

مردم استان خراسان جنوبی، به کل ماه فروردین، نوروز می گویند. آن ها در این ماه و در آداب و رسوم جشن نوروز سرسوزی (سبزه) می نشانند، حنا می بندند، به نیازمندان کمک می کنند و برایشان اجناس مورد نیازشان را تهیه می کنند، بازی ها و رقص های محلی انجام می دهند، لباس های نو با رنگ های روشن، قرمز و سبز می پوشند، سفره هفت سین سپید می چینند و تفاوت هفت سینشان با سایر هفت سین ها علاوه بر سپیدی این است که یک سین از سین های سفره شان به سیاه دانه اختصاص دارد.

سمنان

در نیمه دوم اسفند و در آداب و رسوم جشن نوروز، نوروز خوانی فردی و گروهی، با خواندن ابیاتی نوید نوروز را می دهند. در استان سمنان، نشاندن های گل نرگس، سیر و سنبل هم در کنار سبزه عید بین مردم مرسوم است. همچنین بازی ها و ترانه های محلی به همراه خوردن غذاهایی چون سبزی پلو، ته چین، آش رشته و آش انار نیز رواج دارد.


مطالب مرتبط:


سیستان و بلوچستان

مردم استان سیستان و بلوچستان روز اول سال نو را به کوه خواجه می روند، به رقص و پایکوبی می پردازند و جشن نوروز را برپا می کنند. آن ها در سال نو، کینه ها را کنار گذشته و سال نو خود را در صلح، آشتی و آرامش آغاز می کنند.

هرمزگان

در استان هرمزگان، در روز چهارشنبه سوری اگر کسی به خیاط لباسی داده تا برایش بدوزد، باید آن را بگیرد و هم وزن آن خرما یا شکر یا برنج به یک نفر فقیر صدقه بدهد. آن روز نیز کوزه نو یا کهنه ای را در خانه به زمین بیندازد تا بشکند تا قضا و بلا را دور کند. مردم همیشه دل شاد هرمزگان، نوروز را شاد با نواها، بازی ها و رقص های محلی برگزار می نمایند.

گیلان

آیین نوروزی در استان گیلان تفاوت زیادی با سایر مکان ها ندارد. از جمله آیین های مخصوص گیلک در استقبال سال نو، نوروز نامه خوانی یا نوروز نوسال است که افرادی خوش صدا و هنرمند با صدای زیبا به استقبال نوروز و بهار می روند. آن ها محله به محله و خانه به خانه می روند و پیک بهاری هستند. همچنین از جمله آیین های نوروزی قدیمی گیلان که امروزه بسیار کمرنگ شده، آینه تاودانی(آینه انداختن) است. چند روز مانده به نوروز و در بین جالب ترین آداب و رسوم نوروزی ایرانی ها چند جوان، آینه ای مستطیلی را با گل بنفشه و پامچال و شاخه های کوتاه شمشاد تزیین کرده و سپس آن را به ریسمان بلندی وصل می نمایند و پس از خوردن شام آینه ها را به داخل اتاق همسایگان می اندازند و در ازای آینه، سکه و تخم مرغ و مقداری حلوا هدیه می گیرند.

قزوین

مردم شهر قزوین بر روی سفره های پارچه ای قلمکار و درون ظروف بلوری رنگی، با شیرینی های خانگی، آلبالوی خیس شده، انجیر، نقل، نخود، کشمش و نوعی توت که با خمیر پودر پسته و بادام درست می کنند، از مهمانان خود پذیرایی کرده و به آن ها در بین آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز تخم مرغ رنگ شده (با پوست پیاز) هدیه می دهند.


بیشتربخوایند:


 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی