پیش بینی بورس در دی ۱۴۰۰
پیش بینی بورس در دی ۱۴۰۰
کارشناسان بورس را برای دی ماه 1400 پیش بینی کردند.

به گزارش نودادبرتر؛ پیش بینی بورس در دی ۱۴۰۰ توسط کارشناسان را در نودادبرتر مشاهده کنید.

آخرین وضعیت بورس در زمستان ۱۴۰۰

شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، ۲۸ آذرماه) با ۱۳ هزار و ۸۷۰ واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و ۲۹۱ هزار واحدی قرار گرفت.

در معاملات امروز بیش از چهار میلیارد و ۵۴۷ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۰ هزار و ۴۱۱ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با سه هزار و ۴۸۴ واحد کاهش به ۳۴۳ هزار و ۴۹۳ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۲ هزار و ۱۹۱ واحد افت به ۲۱۶ هزار و ۵۹ واحد رسید.

شاخص بازار اول، ۱۲هزار و ۵۸۲ واحد و شاخص بازار دوم، ۲۰هزار و ۳۲۱ واحد کاهش داشتند.

علاوه بر این در بین همه نمادها، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۲۱۵ واحد، پتروشیمی پردیس (شپدیس) با ۱۴۰ واحد، توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور) با ۷۹ واحد، فولاد آلیاژی ایران (فولاژ) با ۶۸ واحد و موتوژن (بموتو) با ۵۶ و احد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با یک هزار و ۸۳۱ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با یک هزار و ۴۹۹ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۹۵۸ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۸۰۱ واحد، شرکت سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با ۶۱۱ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۵۸۰ واحد و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۵۷۰ واحد با تاثیر منفی بر شاخص بورس همراه شدند.

برپایه این گزارش، امروز نماد بورس کالای ایران (کالا)، ایران‌خودرو (خودرو)، سایپا (خساپا)، سایر اشخاص بورس انرژی (انرژی ۳)، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، بورس اوراق بهادار تهران (بورس) و فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک ‌میلیارد و ۴۳۱ میلیون برگه سهم به ارزش ۲ هزار و ۸۹۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

امروز شاخص فرابورس بیش از ۱۳۷ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۸ هزار و ۴۴۹ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار یک میلیارد و ۵۸۶ میلیون برگه سهم به ارزش ۱۷ هزار و ۵۷۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نمادهای پتروشیمی تندگویان (شگویا)، فرابورس ایران (فرابورس)، صنایع پتروشیمی تخت جمشید (شجم)، تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا) و بهمن دیزل (خدیزل) ‌ با تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس همراه بودند.

همچنین پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، پالایش نفت لاوان (شاوان)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر) و صنایع مادیران (مادیرا) تاثیر منفی بر شاخص فرابورس داشتند.


مطالب مرتبط:


پیش بینی بورس در دی ۱۴۰۰

پیش بینی بورس در دی 1400

پیش بینی بورس در دی ۱۴۰۰

پیش بینی می‌شود روزهای آینده ارزش معاملات افزایش یابد و احتمالاً یک رشد ۱۰ تا ۱۵ هزار واحدی را برای روز یکشنبه داشته باشیم. با رشد ۱۲ هزار واحدی شاخص کل در نیمه ابتدایی معاملات امروز، کانال ۱.۳ میلیون واحد پس گرفته شد. بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل، نمادهای شپدیس، فولاد و پارسان بر جای گذاشتند. با این حال بیشترین حجم معاملات به دو نماد مطرح گروه خودرو اختصاص داشت.

گروه خودرو، محصولات شیمایی و فرکابی‌ها با افزایش تقاضا در محدوده سبز معامله شدند و کار خود را پایان دادند. در سمت دیگر، گروه غذایی به جز قند و شکر با افزایش عرضه مواجه شده‌اند.

همچنان تعداد نمادهای در صف فروش دو برابر تعداد نمادهای صف خرید است. ارزش معاملات خرد در نیمه ابتدایی بازار نیز قابل توجه نبوده است مجموع ارزش معاملات به محدوده ۳,۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که سطح مناسبی نیست و همچنان می‌تواند منجر به تغییر روند باشد، ما نیاز داریم حجم معاملات بهبود یابد.

بسته اقتصادی وزیر اقتصاد نیز می‌تواند تأثیر مثبتی بر کلیت بازار داشته باشد. پیش بینی می‌شود روزهای آینده ارزش معاملات افزایش یابد و احتمالاً یک رشد ۱۰ تا ۱۵ هزار واحدی را برای روز یکشنبه داشته باشیم.

در ادامه روند نزولی بورس، هفته گذشته هم شاهد افت ۱٫۳ درصدی شاخص کل بورس تهران بودیم. این در حالی بود که در روزهای پایانی هفته، بازار روندی مثبت داشت.

اگر چه در آخرین روز هفته و خبر افزایش نرخ خودروهای تولیدی ایران خودرو و سایپا، پالس مثبتی به بازار دارد اما باز هم برخی کارشناسان معتقدند برای بازگشت شاخص به روند صعودی، بورس نیازمند ثبات بیشتری است.

در همین رابطه ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: « از سال ۹۹ و ابتدای ریزش بورس تا کنون در بازار های موازی شاهد رشد و جهش قیمت ها بودیم بطوریکه پراید ۱۱۰ میلیونی به ۱۷۰ میلیون رسیده ، در طی روزهای گذشته شاهد رشد قیمت دلار نیز تا سطوح بالای ۳۰ هزار تومان بودیم و البته مسکن که با شیب خاص خود به حرکت صعودی ادامه داد.»

این تحلیلگر معتقد است: « اما زیان های سنگینی که بورس به سهامداران وارد کرده را دیگر در هیج کدام از این بازار ها نمی‌توان جبران کرد و تنها بازاری که از رشد تورم و سایر بازارها جامانده همین بازار است.»

رئیسی در خصوص کم‌ریسک بودن بسیاری از نمادها در بازار سهام اعلام کرد: « با کمی بررسی می توان زیان‌های گذشته را نیز به حداقل رساند در طول یک سال گذشته پتروشیمی‌ها به سودهای خوبی رسیدند و اکنون گروه خودرو با خبرهای پیرامونش در مسیر حرکت صعودی قرار دارد ، این اتفاق به مرور در سایر گروه‌ها نیز خواهد افتاد اما به معنی رسیدن به قیمت‌های سال ۹۹ در کوتاه مدت نخواهد بود .»

این کارشناس در پایان ابراز امیدواری کرد که با توجه به وضعیت کامودیتی ها و وضعیت خوب فروش و تولید شرکت‌ها به نظر می رسد این هفته بازار مثبتی پیش روی سهامداران باشد.


بیشتربخوانید:


 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی