پیش بینی هواشناسی کشور در هفته دوم دی ۱۴۰۰
پیش بینی هواشناسی کشور در هفته دوم دی ۱۴۰۰
پیش بینی هواشناسی کشور در هفته دوم دی 1400 توسط کارشناسان اعلام شد.

به گزارش نودادبرتر؛ پیش بینی هواشناسی کشور در هفته دوم دی ۱۴۰۰ توسط کارشناسان را در نودادبرتر ببینید.

آخرین وضعیت هوای کشور در هفته اول دی ۱۴۰۰

از امروز تا یکشنبه با نفوذ هوای سرد، کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور اتفاق می‌افتد. چهارشنبه و پنجشنبه در شمال غرب و ارتفاعات البرز و سواحل خزر بارش برف و باران و وزش باد رخ می‌دهد. جمعه بارش در استان‌های ساحلی خزر شدت می‌یابد و شمال غرب، برخی مناطق غربی کشور، دامنه‌های جنوبی البرز غربی و مرکزی بارش برف و باران و وزش باد و در دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی بارش پراکنده باران و برف پیش‌بینی می‌شود.

روز شنبه در نوار شمالی بارش باران و برف و در برخی مناطق غرب، مرکز کشور، دامنه‌های زاگرس مرکزی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. همچنین در برخی مناطق جنوب شرق کشور بارش پراکنده و رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

یکشنبه در نوار شرقی کشور، شرق سواحل خزر و امتداد البرز شرقی بارش برف و باران پیش‌بینی می‌شود.

گفتنی است، روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و از چهارشنبه تا شنبه دریای خزر مواج است.


مطالب مرتبط:


پیش بینی هواشناسی کشور در هفته دوم دی ۱۴۰۰

پیش بینی هواشناسی کشور در هفته دوم دی 1400

پیش بینی هواشناسی کشور در هفته دوم دی ۱۴۰۰

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور از تشدید بارش برف و باران در برخی مناطق کشور از جمله سواحل دریای خزر خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی با ادامه فعالیت سامانه بارشی امروز در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شرقی خوزستان، بوشهر، نیمه شمالی فارس، یزد، شمال کرمان،‌ خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی و به‌صورت پراکنده در استان‌های اصفهان،‌ آذربایجان شرقی،‌ آذربایجان غربی، غرب کردستان، قزوین، البرز، تهران بارش برف و باران، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق جنوبی کشور رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

شدت بارش‌های امروز برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان و شمال فارس است.

از اواسط امروز ضمن تضعیف سامانه بارشی و عبور از مناطق مذکور، در شرق و شمال شرق به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی فردا چهارشنبه تا شنبه هفته آینده نفوذ هوای سرد و کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور باعث تشدید بارش‌ها در استان‌های ساحلی دریای خزر و بارش پراکنده برف در شمال غرب کشور می‌شود.

شنبه هفته آینده با ورود سامانه بارشی علاوه بر شمال غرب و سواحل شمالی، مناطق غرب، جنوب غرب، غرب، مرکزی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی نیز بارش برف و باران پیش‌بینی شده است.

سامانه بارشی یکشنبه آینده در شمال شرق کشور فعال خواهد بود و سپس از کشور خارج می‌شود.

توصیف سامانه اول: تداوم فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف در مناطق سردسیر و ارتفاعات، بارش باران و رعد و برق در مناطق گرمسیر، وزش باد شدید.

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شرق کردستان، مرکزی، قم، لرستان، شمال بوشهر، نیمه شمالی فارس، اصفهان، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد و شمال و غرب خراسان جنوبی.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱: مازندران، گیلان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: پرهیز از رفت‌وآمد غیرضروری بین‌شهری، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ‌رو به ارتفاعات، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف‌روبی در مناطق سردسیر، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی.

توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید

زمان شروع: شب سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰

زمان پایان: ظهر چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰: اردبیل، گلستان، غرب مازندران، کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱: سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و جنوب سمنان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به گلخانه‌ها؛ احتمال خسارت به سازه‌های موقت؛ احتمال اختلال در تردد جاده‌ای به‌ویژه در مناطق کوهستانی و گردنه‌ها؛ احتمال اختلال در عملیات پرواز.

توصیه: محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت‌های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تأسیسات و محصولات کشاورزی به‌ویژه در جنوب کشور و سایر اقدامات پیشگیرانه.

توصیف سامانه: افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: عصر سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۴

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی خلیج فارس ۱٫۵ تا ۲ متر و در نواحی فراساحل خلیج فارس تا ۳ متر.

افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی دریای عمان تا ۱٫۵ متر و در نواحی فراساحل دریای عمان تا ۲ متر.

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰: غرب خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱: خلیج فارس و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل خلیج فارس و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان.

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۲: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان.

جمعه ۱۴۰۰/۱۰/۰۳: خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۴: خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه‌سنگین و اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: محدودیت در ترددهای دریایی، به‌ویژه اجتناب از تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فراساحل.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران در مناطق گرمسیر و برف در مناطق سردسیر و ارتفاعات، وزش باد شدید، در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق.

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی، شرق لرستان، نیمه شرقی و شمال خوزستان، غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات استانهای البرز، قزوین، تهران، سمنان.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و غرب کردستان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، مسدود شدن جاده‌های کوهستانی و برفگیر، تأخیر یا لغو پرواز، تخریب سازه‌های موقت و سست و احتمال شکستن درختان.

توصیه: پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هرگونه فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، جمع‌آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، راهداری، وزارت نیرو و سایر دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی ناشی از بارش برف و وقوع سیلاب، تقویت سازه‌های موقت.

پیش بینی کارشناس هواشناسی

پیش بینی کارشناس هواشناسی

پیش بینی کارشناس هواشناسی

کارشناس هواشناسی گفت: همزمان با شروع زمستان از فردا تا یکشنبه هفته آینده، با نفوذ هوای سرد به کشور کاهش دما در برخی استان‌ها پیش بینی می‌شود.

صادق ضیائیان کارشناس هواشناسی ، با بیان اینکه امشب سه‌شنبه در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر، شمال فارس، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان، بارش برف و باران و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود گفت: در مناطق جنوبی کشور بارش باران همراه با رعد و برق است.

او ادامه داد: ورود گرد و خاک عراق به استان‌های کرمانشاه ایلام و خوزستان طی امشب انتظار می‌رود.

ضیائیان یادآور شد:همزمان با شروع زمستان از روز چهارشنبه تا یکشنبه با نفوذ هوای سرد کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور اتفاق می‌افتد.

او گفت: روز چهارشنبه و پنجشنبه شمال غرب، ارتفاعات البرز و سواحل خزر بارش برف و باران و وزش باد پیش بینی می شود و روز جمعه بارش در استان‌های ساحلی خزر شدت خواهد یافت.

کارشناس هواشناسی توضیح داد: روز شنبه با ورود سامانه بارشی علاوه بر شمال غرب و سواحل شمالی، مناطق غرب حوالی زاگرس مرکزی ، برخی نقاط مرکزی کشور و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز نیز بارش برف و باران پیش بینی می شود.

او درباره آب و هوای استان تهران هم گفت: فردا آسمان تهران صاف همراه با غبار صبحگاهی و وزش باد و در بعد از ظهر قسمتی ابری تا نیمه ابری است. بیشترین دمای تهران به ۱۱ درجه و کمترین آن به صفر درجه می رسد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی
  • منبع خبر : هواشناسی