مذاکرات برجام در سال ۱۴۰۱ کدام تحریم ها را لغو می کند؟
مذاکرات برجام در سال ۱۴۰۱ کدام تحریم ها را لغو می کند؟
دور هشتم مذاکرات برجام آغاز شد و احتمالا نتایج آن تا سال 1401 مشخص شود، کارشناسان به منافع برجام برای ایران پرداختند.

به گزارش نودادبرتر؛ مذاکرات برجام در سال ۱۴۰۱ کدام تحریم ها را لغو می کند؟ این موضوعی است که به آن پرداخته شده است.

«انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در توئیتی نوشت:«به دور هشتم مذاکرات وین خوش آمدید» و از آغاز دور هشتم مذاکرات وین از ۲۷ دسامبر  یعنی امروز ۶ دی خبر داد.

جزئیات آغاز از دور هشتم مذاکرات وین از زبان امیرعبداللهیان

جزئیات آغاز از دور هشتم مذاکرات وین از زبان امیرعبداللهیان

جزئیات آغاز از دور هشتم مذاکرات وین از زبان امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان درباره مذاکرات وین و موضوع اخذ تضمین برای اجرای تعهدات طرف‌های غربی توضیحاتی ارائه کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ایران در مذاکرات جدید کاملاً فعالانه عمل می‌کند، گفت: برخلاف رویه‌های گذشته، متن مورد نظر و پیشنهادی کشورمان در مذاکرات در حال بررسی است.

مالک شریعتی نماینده مردم تهران  درباره روند مذاکرات وین، اظهار کرد: هنوز اتفاق جدیدی در مذاکرات نیفتاده است و نمی‌توان خیلی وارد جزئیات آن شد.

شریعتی بیان کرد: با وجود این، دو نکته مثبت در روند جدید مذاکرات وجود دارد که قابل توجه است. در وهله اول، تیم مذاکره‌کننده کشورمان به هیچ وجه مذاکرات را از صفر شروع نکردند، گذشته را کنار نگذاشتند، همان متون قبلی را مبنای عمل خود قرار دادند و اصلاحات خودشان را روی متون قبلی اعمال کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخش‌هایی از مذاکرات تعیین تکلیف نشده بود که پیشنهاداتی در این باره در نظر گرفته شده است. همچنین اصلاحاتی در برخی از متون قبلی مذاکرات بر اساس رویکرد دولت جدید اعمال شده است و از سوی تیم مذاکره کننده کشورمان دنبال می‌شود.

شریعتی تأکید کرد: توجه تیم مذاکره کننده فعلی ایران به متون قبلی مذاکرات از این جهت حائز اهمیت است که تا چندی پیش تیم مذاکره کننده دولت سیزدهم متهم می‌شدند به اینکه روند گذشته مذاکرات را به صورت کامل متوقف کرده و کار را از ابتدا آغاز کرده‌اند اما مشخص شد اینگونه نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف دولت از مذاکرات لغو کامل تحریم‌هاست، گفت: نکته مهم دیگر آن است که در مذاکرات جدید، ایران کاملاً فعالانه عمل می‌کند و متن مورد نظر و پیشنهادی کشورمان در مذاکرات در حال بررسی است. این در حالی است که در دولت سابق، متن مذاکرات را طرف غربی ارائه می‌داد و ما درباره پیشنهادات آنان نظر می‌دادیم اما الان رویه تغییر کرده است.

وی درباره آینده مذاکرات، گفت: غربی‌ها اراده‌ای برای عمل به تعهداتشان ندارند و کشورهای اروپایی ثابت کردند که به صورت مستقل عمل نمی‌کنند. موید این مسئله آن است که اخیراً یکی از کشورهای اروپایی، نامه آمریکایی‌ها را در مذاکرات قرائت کرد که این اقدام توهین به کشورهای اروپایی بود و نشان داد آنان موضع مستقلی در مذاکرات ندارند.

حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه در حاشیه پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران در مرکز مطالعات این وزارتخانه در جمع خبرنگاران گفت: دور جدید مذاکرات در وین امروز (دوشنبه) شروع می‌شود. امروز سند مشترک و قابل‌قبولی روی میز مذاکره‌کنندگان داریم که آن‌ها را از اسناد یکم و پانزدهم دسامبر می‌خوانیم؛ هم در موضوع هسته‌ای و هم تحریم‌ها. یعنی دیگر سند ژوئن ۲۰۲۰ را کنار گذاشتیم به سند جدید و مشترکی رسیدیم و از امروز مذاکرات ما حول آن سند مشترک شروع می‌شود.

نفت ایران به آسانی فروخته شود

وزیر امور خارجه بحث تضمین و راستی‌آزمایی را از محورهای گفت و گوهای امروز عنوان کرد و گفت: مهمترین مسئله برای ما این است که در ذیل این واژه‌ها و این موضوعات به نقطه‌ای برسیم که اولاً نفت ایران به آسانی و بدون هیچ مرزی فروخته شود و پول نفت به صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران وارد شود و ما از همه مزایای اقتصادی در بخش‌های مختلف استفاده کنیم.


مطالب مرتبط:


منافع برجام برای ایران در سال ۱۴۰۱ چیست؟

منافع برجام برای ایران در سال 1401 چیست؟

منافع برجام برای ایران در سال ۱۴۰۱ چیست؟

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نوشت: برای ایران، برجام آن زمانی از «درون تهی شد» که منافع وعده‌داده شده آن محقق نشد. آن منافع باید بالاخره تحقق یابد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری صدا و سیما‏‏، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود در توئیتر در پاسخ به بیانیه سه کشور اروپایی نوشت: هر بیانیه‌ای درباره برجام که در آن به تقصیر آمریکا اشاره نشده باشد، صرفا بیان کننده اوج جهل صادرکنندگان آن نسبت به واقعیت است.

اگر تروییکای اروپایی می‌خواهد به عنوان یک شریک منصف جدی گرفته شود، باید مانند یک شریک منصف رفتار کند.

برای ایران، برجام آن زمانی از «درون تهی شد» که منافع وعده‌داده شده آن محقق نشد. آن منافع باید بالاخره تحقق یابد.

اهمیت برجام برای ایران و جهان

برجام به عنوان محور سیاست خارجی تعاملی جمهوری اسلامی ایران، همچنان دریچه ای برای رفع تحریم‌های اقتصادی است و درعین حال پیشران دیپلماسی و چندجانبه گرایی در جهان را شکل می دهد. در این چارچوب، برجام به عنوان ابزاری مهم برای مقابله با روندهای یکجانبه گرا مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین در نگاهی فراتر از حوزه سیاست خارجی، برجام به عنوان عاملی برای مقابله با روندهای ایران هراسی در منطقه و جهان شناخته شده است. تصویر ساخته شده از ایران به عنوان کشوری که فعالیت‌های هسته‌ای نظامی مخفیانه داشته و حاضر به همکاری با جامعه جهانی نیست در هم شکسته شد. افکار عمومی در سطح بین‌المللی شاهد همچنین یک سال صبوری ایران در برابر خروج امریکا از برجام و ناتوانی دیگر اعضا به ویژه اروپایی ها برای جبران این اقدام شریک راهبردی خود بود.

همچنین نقش محوری ایران در برجام به عنوان یک توافق و تعهد بین المللی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران کشوری مسوولیت پذیر و متعهد به تعهدات خود است و این آمریکا است که به تعهدات بین المللی خود پایبند نیست. اکنون جهان نظاره گر یک وضعیت تازه ای است؛ عمل به تعهدات از سوی آمریکا و بازگشت به توافقی که پیش از آن ترک کرده و ادامه مسیری اشتباه و افزایش تنش های جهانی.

وضعیت مذاکرات ایران با کشورهای منتطه در راستای برجام

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران و عربستان هم گفت: زمان دور جدید مذاکرات ایران و عربستان هنوز مشخص نشده است‌.

امیر عبداللهیان درباره چگونگی ورود ایرانیان خارج‌نشین به کشور اظهار کرد: در مورد سفر اتباع ایرانی به جمهوری اسلامی در ذیل سایت میخک وزرت امور خارجه که خدمات کنسولگری ارائه می‌دهیم، تسهیلات مورد نیاز فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه سایت میخک چهارشنبه این هفته بارگذاری می‌شود، ادامه داد: همه ایرانیان خارج از کشور می‌توانند اطلاعات اولیه خود را در این سامانه وارد کنند و پس از استعلام از قوه قضاییه و دستگاه‌های ذیربط امنیتی به آنان پاسخ می دهیم که بدون هیچ مشکلی می‌توانند به ایران سفر داشته باشند و از ایران خارج شوند.

وزیر امور خارجه افزود: البته در مدت اقامت در ایران همه قوانین و مقررات را باید رعایت کنند و این موارد در سایت میخک در قسمت قوانین جمهوری اسلامی ایران درج شده است.

امیر عبداللهیان همچنین درباره فراخوان مقامات مختلف دولت برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور گفت: ما نخستین وظیفه خود در دولت سیزدهم را ارائه تسهیلات آسان به ایرانیان خارج از کشور می‌دانیم و در همین چهار ماه، در سفر نیویورک و چند کشور دیگر متوجه شدیم یکی از مشکلات ایرانیان این است که کارت ملی فرزندانشان که به سن ۱۵ سال رسیده‌اند با تاخیر صادر می‌شود و برای خیلی از متقاضیان هم صادر نشده است و برای همین برای بازگشایی حساب‌های بانکی در ایران و کارهای اداری با مشکل مواجه می‌شوند.

وی با بیان اینکه تسهیل امور کنسولی ایرانیان خارج از کشور را از وظیفه خود می‌دانیم،گفت: هموطنان علاقمند هستند تا در زادگاه خود سرمایه‌گذاری کنند. در این زمینه در دولت هم قوانین سرمایه‌گذاری در کشور و هم تسهیلاتی که ایرانیان خارج از کشور می‌توانند، داشته باشند، در حال بازنگری است.


بیشتربخوانید:


 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : آیدا رضایی