مجتبی گلیج کشتی گیر آزادکار ایران کیست؟ + بیوگرافی عکس ها
مجتبی گلیج کشتی گیر آزادکار ایران کیست؟ + بیوگرافی عکس ها
مصاحبه جدید مجتبی گلیج منتشر شد.

به گزارش نودادبرتر؛ مجتبی گلیج آزادکار ایران کیست همچنین بیوگرافی عکس ها را در نوداد برتر مشاهده کنید.

مجتبی گلیج از جمله کشتی گیران آزادکار ایران است که توانسته موفقیت های زیادی را کسب کند در ادامه نوداد برتر به بیوگرافی و معرفی این کشتی گر پرداخته است.

بیوگرافی مجتبی گلیج کشتی گیر

بیوگرافی مجتبی گلیج کشتی گیر

بیوگرافی مجتبی گلیج کشتی گیر

مجتبی گلیج (زادهٔ ۳ بهمن ۱۳۷۷ در تنکابن، مازندران) کشتی‌گیر آزادکار و عضو تیم ملی ایران است. وی برندهٔ مدال برنز قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۱ و مدال طلای مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۰ و مدال نقرهٔ مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۱۸ در وزن ۹۷ کیلوگرم شده‌است.

فعالیت حرفه‌ای ورزشی مجتبی گلیج

بازی‌های داخل سالن آسیا ۲۰۱۷

گلیج در رقابت‌های وزن ۹۷ کیلوگرم بازی‌های آسیایی داخل سالن و هنرهای رزمی ۲۰۱۷ در عشق‌آباد، ترکمنستان در دور نخست ۸ بر یک چائوکیانگ یانگ از چین را برد و سپس با نتیجهٔ ۴ بر یک نوراحمد احمدی از افغانستان را از پیش رو برداشت و راهی دور نیمه‌نهایی شد. گلیج در این مرحله با امتیاز فنی عالی (۱۴ بر ۳) از سد یوسوف ملیجایف از ترکمنستان گذشت و راهی دیدار پایانی شد و رستم اسکندری را ۱۰–۰ شکست داد و موفق به کسب مدال طلا شد.

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۷

گلیج در نخستین دورهٔ رقابت‌های قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان که در آرتگو آرنا، بیدگوشچ، لهستان برگزار شد توانست گئورگی نوگایف از اسلواکی، کاراس از رومانی و رسول ماگموداف از روسیه را شکست دهد و به دور نیمه‌نهایی برسد. گلیج در نیمه‌نهایی ۸ بر ۴ مورازی مچیدلیدزه از اوکراین را از پیش رو برداشت و در رقابت پایانی نیز دزیانیس خرامیانکوف از کشور بلاروس را با امتیاز فنی عالی (۱۰ بر صفر) شکست داد و عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

قهرمانی آسیا ۲۰۱۸

مجتبی گلیج در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ در بیشکک، قرقیزستان در دور نخست استراحت کرد و در دور دوم مقابل مامد ابراگیم‌اف از قزاقستان با نتیجهٔ ۴ بر صفر پیروز شد و در سومین رقابت خود توانست کیم جائه-گانگ از کره جنوبی را با امتیاز فنی عالی (۱۱–۰) مغلوب کند و به رقابت پایانی راه پیدا کند. گلیج در دیدار نهایی برابر ماگومد ابراگیموف دارندهٔ مدال برنز المپیک ۲۰۱۶ با حساب ۵ بر ۳ شکست خورد و به نشان نقره رسید.

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۸

گلیج در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۸ در مسابقات قهرمانی جهان که در بوداپست به انجام رسید با امتیاز فنی عالی (۱۰–۰) برابر اصلان‌بک آلبروف از جمهوری آذربایجان و دارندهٔ مدال برنز جهان مغلوب شد. آلبروف نیز در رقابت یک‌چهارم نهایی مقابل الیزبار اودیکادزه از گرجستان با نتیجهٔ ۴ بر ۳ مغلوب شد و با باخت او گلیج نیز از دور مسابقات حذف شد.

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۹

گلیج در سال ۲۰۱۹ برای دومین بار در وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت‌های زیر ۲۳ سال جهان شرکت کرد و این بار هم قهرمان مسابقات شد. وی در این تورنمنت ابتدا ۱۱ بر صفر لوکاس کراساسکاس از لیتوانی را شکست داد و سپس برابر گی وی ماتچاراشویلی از گرجستان با امتیاز ۸ بر ۶ پیروز شد و به جمع چهار نفر برتر راه یافت. گلیج در این مرحله با نتیجهٔ ۸ بر ۲ از سد دزیانیس خرامیانکوف از بلاروس گذشت و در دیدار نهایی نیز شامیل موسی‌اف از روسیه را ۸ بر ۲ مغلوب کرد و همانند سال ۲۰۱۷ به مدال طلای رقابت‌ها دست یافت.

قهرمانی آسیا ۲۰۲۰

در مسابقات ۲۰۲۰ آسیا گلیج در دور نخست با نتیجهٔ ۱۱ بر صفر اولزیسایخان باسانتسوجت از مغولستان را مغلوب کرد و سپس مقابل علیشیر یرگالی از قزاقستان با نتیجهٔ ۶ بر ۴ پیروز شد و به جمع چهار نفر برتر راه یافت. گلیج در این مرحله با نتیجهٔ ۱۲ بر ۲ ماگومد موسی‌اف از قرقیزستان را مغلوب کرد و به دیدار پایانی راه یافت و در این دیدار توانست با امتیاز فنی عالی (۱۰–۰) ساتیوارت کادیان از هند را شکست دهد و برای نخستین بار قهرمان آسیا لقب بگیرد.

قهرمانی جهان ۲۰۲۱

در وزن ۹۷ کیلوگرم مجتبی گلیج در دور نخست با نتیجه ۴ بر صفر الیزبار اودیکادزه از گرجستان را مغلوب کرد. وی در دور بعد با نتیجه ۱۰ بر صفر رادو لفتر از مولداوی را از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه ۶ بر ۱ علیشیر یرگالی دارنده مدال نقره آسیا از قزاقستان را شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. گلیج در این مرحله به مصاف کایل اسنایدر قهرمان المپیک و جهان از آمریکا رفت اما در یک کشتی نزدیک با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شد و به دیدار رده‌بندی رفت. حریف وی در این دیدار اولزیسایخان باتزول دارنده مدال نقره آسیا از مغولستان را با نتیجه ۱۰ بر صفر از پیش رو برداشت و به مدال برنز دست یافت.

 


مطالب مرتبط:


مصاحبه جدید مجتبی گلیج کشتی گیر

مصاحبه جدید مجتبی گلیج کشتی گیر

مصاحبه جدید مجتبی گلیج کشتی گیر

مجتبی گلیج گفت: اردوی تدارکاتی عراق با تمامی اردوهای دیگری که در آن حضور داشتم، متفاوت بود و حال و هوای دیگری داشت.

مجتبی گلیج دارنده مدال برنز وزن ۹۷ کیلوگرم کشتی آزاد جهان در گفت و گو با روابط عمومی فدراسیون کشتی با بیان این مطلب افزود: پس از بازگشت از رقابت های جهانی نروژ نیاز به یک ریکاوری و تجدید روحیه داشتیم که انصافا فدارسیون کشتی با درنظر گرفتن اردوی تدارکاتی عراق انگیزه و انرژی مضاعفی را به ما داد.

دارنده ۲ مدال طلای رقابت های زیر ۲۳ سال جهان گفت: از روز اولی که وارد عراق شدیم متوجه شدیم که در فضای دیگری قدم می زنیم و با حضور در محل شهادت حاج قاسم سلیمانی که در کنار فرودگاه عراق بود، به این سردار بزرگ ادای احترام و با آرمان های این شهید والامقام تجدید میثاق کردیم و راهی شهر کاظمین شدیم.

دارنده مدال های طلا و نقره آسیا در مورد تمرینات برگزار شده در کشور عراق گفت: به واقع توانستیم از بهترین امکانات موجود در کشور عراق استفاده کنیم و استقبال خوبی از سوی فدراسیون و مقامات ورزشی و کشتی گیران این کشور از ما شد، ضمن اینکه مردم عراق نیز علاقه ی ویژه ای به ما نشان دادند و اینکه برادری بین دو کشور همسایه وجود داشته باشد دستاوردی بزرگ محسوب می شود.

این ملی پوش کشورمان در مورد فضای معنوی بوجود آمده در این اردو گفت: بهرحال بعنوان یک ایرانی و عاشق اهل بیت (ع) ما هم سوای کشتی گیر بودنمان، خود را وابسته و دلبسته به این خاندان می دانیم و نهایت ارادت خود را به ایشان اعلام می داریم.

وی ادامه داد: بحث معنوی در این اردو خیلی پررنگ بود و به زیارت عتبات عالیات رفتیم و در شهر کاظمین، کربلا و نجف، حرم ائمه‌اطهار را زیارت کردیم. اولین بار بود که سعادت داشتم به زیارت کربلا بروم و فضا طوری بود که آدم آرام می‌شد. بقیه بچه‌ها هم مسلماً چنین حسی داشتند و حضور در چنین فضا‌های متبرکی به آدم، انرژی خوبی می‌دهد، به خصوص که در هر مسابقه‌ای به ائمه ‌اطهار متوسل می‌شویم و برای پیروزی کمک می‌خواهیم.»

ملی‌پوش وزن ۹۷ کیلوگرم معتقد است این حس را نمی‌تواند وصف کند: همیشه وارد شدن به بارگاه ائمه‌اطهار یک حس خوب و وصف نشدنی به آدم می‌دهد، من هم از بچگی ارادت خاصی به ائمه دارم و از اینکه در این سفر برای بار اول توانستم به زیارت امامان در عراق بروم، حس خیلی خوبی را تجربه کردم. هم من و هم سایر بچه‌ها با یک انرژی مضاعف به ایران برگشتیم. ان‌شاء‌الله بتوانیم با این انرژی مثبتی که از این اردو گرفتیم در مسابقات پیش‌رو بهترین نتیجه را کسب کنیم.»

وی در مورد مداحی اش در بین الحرمین گفت: مداحی‌ام در بین‌الحرمین دلی بود، در حرم ائمه چه کربلا، چه نجف و چه کاظمین، آدم وقتی وارد می‌شود حس بسیار خوبی دارد، اما من، چون به حضرت ابوالفضل ارادت ویژه‌ای دارم و در کشتی و زندگی از ایشان مدد می‌گیرم، در حرم‌شان احساس خاصی داشتم. دفعه اولم بود و من و سایر بچه‌های تیم وقتی به زیارت رفتیم، واقعاً منقلب شدیم. باید شرایط حضور را داشته باشید تا آن را درک کنید و واقعاً نمی‌توان آن را به زبان آورد و وصف کرد.

گلیج ادامه داد: من مداح نیستم و جسارتی هم نمی‌خواستم بکنم. مداحی من بیشتر دلی بود، زمانی که سنم پایین‌تر بود در دوران نوجوانی در هیئت محل خودمان یک سابقه کوچکی داشتم و مداحی می‌کردم. نوحه‌ای که خواندم همانطور که اشاره کردم یک کار دلی بود و دوست داشتم در بین‌الحرمین مداحی کنم و چند کلمه‌ای برای بچه‌ها بخوانم.

وی در مورد تمریناتی که در عراق برگزار شد گفت: تمرینات تنوع زیادی داشت و کادر فنی برنامه‌های تمرینی مختلفی در نظر گرفته بود. تمرینات خیلی عالی بود و سطح بالایی داشت، فوتبال بازی کردیم، مسابقه دو دادیم و پزشک تیم هم تست کوپر از ملی‌پوشان گرفت. ضمن اینکه تمرین و مرور فن به صورت مشترک با اعضای تیم ملی عراق هم از دیگر برنامه‌های ما بود.

وی در مورد پذیرایی عراقی ها گفت: مهمان‌نوازی عراقی‌ها مثال‌زدنی بود، علاقه مردم عراق نسبت به بچه‌های تیم ملی مثال‌زدنی بود. علاقه خاصی به قهرمانان به خصوص ملی‌پوشان کشتی داشتند و نمونه آن هم حسن یزدانی بود که برای خیلی از عراقی‌ها چهره‌ای دوست‌داشتنی بود، می‌آمدند و با او و بقیه قهرمانان عکس یادگاری می‌گرفتند.

گلیج در پایان خاطرنشان کرد: شروع کارمان با مدد گرفتن از ائمه‌اطهار آغاز شد، که تصمیم خیلی خوبی بود. جا دارد به خاطر این اردو از فدراسیون کشتی و کادر فنی تشکر کنم و امیدوارم بتوانیم زحمات این عزیزان، پدر و مادر و دعای مردم را با مدال‌آوری و به اهتزاز درآوردن پرچم ایران در میادین جهانی و المپیک جبران کنیم.


بیشتر بخوانید:


 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی
  • منبع خبر : ویکی پدیا