پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۱
پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۱
قیمت طلا در سال 1401 توسط کارشناسان مورد بررسی و پیش بینی قرار گرفت.

به گزارش نودادبرتر؛ پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۱ را توسط کارشناسان در نودادبرتر مشاهده کنید.

روند قیمت طلا در روزهای اخیر در مجموع افزایشی است. مذکرات فرسایشی شده و به نظر می‌رسد بازار هم به این شرایط عادت کرده است. اما آینده بازار طلا چه می‌شود؟

سرنوشت قیمت طلا در سال ۱۴۰۰

The fate of the price of gold in 1400

سرنوشت قیمت طلا در سال ۱۴۰۰

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا گفت: با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا، قیمت تمام شده طلا برای مردم کاهش می یابد. زیرا از امروز هزینه مالیات برارزش افزوده فقط شامل اجرت و سود فروشنده می شود و شامل اصل طلا نمی شود.

قیمت طلا و قیمت سکه در بازار امروز دوشنبه ۱۳دی ماه اعلام شد. قیمت طلا و قیمت سکه امروز نسبت به روز گذشته با کاهش نسبی معامله می شود. امروز در بازار داخلی قیمت طلا ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۲۸۹ هزار تومان، قیمت طلا ۲۴ عیار در هر گرم یک‌ میلیون و ۷۱۴ هزار تومان تعیین شده است. قانون جدید ارزش افزوده چه تاثیری بر قیمت طلا خواهد گذاشت؟

بحث حذف مالیات بر ارزش افزوده طلا سال های گذشته در مجلس مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد، اما از سوی شورای نگهبان به مجلس ارجاع شد. در نهایت این قانون تیر ماه ۱۴۰۰ اصلاح، تصویب و به دولت ابلاغ شد. طبق این قانون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خرید طلا فقط به سود و اجرت طلا تعلق خواهد گرفت و اصل طلا از این مالیات معاف است.

حال با توجه به اینکه این قانون از امروز (دوشنبه/١٣ دی ١۴٠٠) اجرایی می‌شود، ابراهیم محمدولی- رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران- نحوه اجرای این قانون را به واحدهای صنفی خود ابلاغ کرد: قانون مالیات برارزش افزوده تغییر کرد.

در این خصوص در متن اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران آمده است:

۱- نظر به اینکه با اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ اصل طلا ، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور از تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ معاف از مالیات و عوارض است؛ صرفاً اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند مشمول مالیات و عوارض با نرخ ٩ درصد ( ۹ ٪ ) است. لذا ضرورت دارد فروشندگان مصنوعات یاد شده نسبت به تفکیک موارد معافیت (اصل طلا ، جواهر وپلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده) از سایر موارد در صورتحساب فروش صادره اقدام نمایند تا امکان محاسبه و دریافت مالیات و عوارض بر مبنای اجزای یاد شده مشمول باشد.

۲- براساس قانون مذکور، فروشندگان مصنوعات ساخته شده از طلا، جواهر و پلاتین از تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ به هیچ عنوان مجاز به دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از اصل طلا، جواهر و پلاتین نیستند و در صورت عدم رعایت بند ( ۱ ) نه‌تنها باید مالیات و عوارض دریافتی را عودت نمایند بلکه مشمول جریمه‌ای معادل دو برابر مالیات و عوارض دریافتی نیز می‌شوند که غیر قابل بخشودگی است.»

قیمت تمام شده طلا کاهش می یابد

محمد کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران در گفتگو با خبرنگار رکنا، گفت: با قانون جدید قیمت تمام شده طلا برای مردم کاهش می یابد. زیرا از امروز هزینه مالیات برارزش افزوده برای طلا کاهش پیدا کرده است. مالیات بر ارزش افزوده تا دیروز از کل فاکتور (قیمت طلا، اجرت و سود فروشنده) ۹ درصد کسر می شد.

وی تاکید کرد: اجرت و سود فروشنده رقم بسیار کمی است و بیشترین رقم مربوط به قیمت طلا بود. در حال حاضر قانون جدید اصلاح شده است و از اصل طلا مالیات اخذ نمی شود و فقط از سود و اجرت مالیات اخذ می شود.

کشتی آرای درخصوص تاثیر این قانون گفت: هزینه های خرید و قیمت مصنوعات طلا برای مصرف کننده کاهش می یابد. برای مثال اگر تا دیروز یک النگو گرمی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود، قیمت آن امروز یک میلیون و ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می شود.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا درخصوص تاثیر این قانون در بازار طلا، گفت: قیمت تمام شده وقتی کاهش یابد، مصرف افزایش می یابد. مردم پیش از این برای خرید طلا به بازار طلای دست دوم و کم اجرت مراجعه می کردند. چون طلا برای مردم ارزان تر تمام می شد. با قانون جدید احتیاجی نیست به این بازارها مراجعه کنند و می توانند طلای نو بخرند. چون هزینه های خرید کاهش یافته است.

از این پس فقط از روی اجرت و سود مالیات اخذ می شود. برای مثال اگر برای یک گرم طلا تا پیش از این ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان مالیات پرداخت می کردند، امروز ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان مالیات پرداخت می شود.

جرائم سنگین و غیرقابل بخشش برای طلافروشان متخلف

کشتی آرای درخصوص هدف اجرای این قانون گفت: اعتراض طلافروشان در ۱۲ سال پیش به این قانون بود که اصل طلا سرمایه است و نباید از اصل طلا توسط دارایی مالیات اخذ شود و مالیات مکرر کالا به حساب می آمد. از سوی دیگر فروش طلا بسیار کاهش یافته بود. مردم دیگر اقبالی برای خرید طلا نداشتند.

وی درخصوص اجرای این قانون توسط طلافروشان گفت: طلافروشان دقت و حساسیت بیشتری نسبت به مردم دارند. چون برای این قانون جرائم سنگینی پیش بینی شده است که هر کس قانون را اجرا نکند، با جرائم سنگین غیرقابل بخشش مواجه می شود.

طلافروشان ثبت دفتر و فاکتور دارند. وقتی اظهارنامه می دهند و دفاتر را به دارایی تحویل می دهند، تمام این ارقام مشخص است و اگر عمل نکرده باشند شامل جریمه می شوند. نظارت به صورت اتوماتیک انجام می شود. فاکتوری که توسط طلافروش صادر می شود دو نسخه مشابه است که یک نسخه به خریدار می رسد و نسخه دیگر برای اداره دارایی است.

هر طلافروشی صندوق و دفاتر حساب دارد. موجودی طلای هر طلافروشی مشخص است. طبق قانون تجارت ابتدای هر سال میزان موجودی، دفاتر و سرمایه به دارایی ارائه می شود. پایان سال همه این موارد محاسبه می شود.


مطالب مرتبط:


پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۱

Gold price forecast for 1401

پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۱

در مدت اخیر روند قیمت طلا با وجود برخی روزهای استثنا در مجموع افزایشی بوده است.

قیمت اونس هم صعودی بوده اما مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی معتقد است بیشتر از این مورد، قیمت دلار بر افزایش نرخ طلا تاثیر گذاشته.

این روزها مذکرات فرسایشی شده و به نظر می‌رسد بازار هم به این شرایط عادت کرده است. در این شرایط، آینده بازار طلا چه می‌شود؟

نوسان اونس تاثیرگذار نیست

محبی، کارشناس بازارهای مالی دو عامل اونس جهانی و دلار داخلی را بر قیمت طلا در ایران تاثیر‌گذار می‌داند و می‌گوید:

بازار طلای جهانی، به صورت محدود روند صعودی دارد اما میزان افزایش قیمت اونس، به حدی نیست که روی طلای داخلی تاثیر چندانی داشته باشد.

او می‌افزاید: اکنون نوسانات قیمت دلار، باعت صعود ارزش طلا در بازار داخلی شده است.

افزایش قیمت طلا؛ نماگر روند صعودی دلار

محبی ادامه می‌‌دهد: بازار ارز و طلا در ایران، رابطه‌ای متقابل با یکدیگر دارند و نوعی همبستگی آشکار، شدید و مستقیم بین آنها دیده می‌شود.

این کارشناس بازارهای مالی می‌افزاید: بر همین اساس، قیمت طلا به عنوان شاخصی برای پیش‌بینی قیمت دلار نیز عمل می‌کند.

او توضیح می‌دهد: اگر اونس جهانی، روند باثبات یا با نوسانات اندک داشته اما قیمت طلای داخلی در حال افزایش باشد، می‌توان نتیجه گرفت که دلار نیز میل به صعود دارد.

به گفته محبی، معمولا افزایش یا کاهش در بازار ارز و طلا، تقریبا به صورت همزمان رخ می‌دهد و فاصله چندانی میان تغییرات قیمتی آنها وجود ندارد.

ناامیدی بازارها از نتایج مذاکرات

در این میان، گفتگوهای وین نیز به صورت فرسایشی پیش می‌رود و اخبار ضد و نقیضی در مورد آن شنیده می‌شود. این شرایط چه تاثیری بر بازار طلا دارد؟

محبی می‌گوید: روند فرسایشی مذاکرات، امیدواری مردم به آینده آن را کاهش داده و این سیگنال را برای بازارها ارسال کرده است که گفتگوها در آینده نزدیک به نتیجه نمی‌رسد.

او تاکید می‌کند: با وجود این، هر خبر مثبت یا منفی جدی از نتیجه مذاکرات، اثرات مستقیمی روی ارزشگذاری دلار به ریال می‌گذارد و بدون شک بازار ارز و به تبع آن طلا نیز نسبت به این اخبار واکنش نشان می‌دهد.

به گفته محبی، اکنون بازارها به شرایط فرسایشی و عدم تصمیم‌گیری عادت کرده‌اند.

آینده بازار طلا چه می‌شود؟

این کارشناس بازارهای مالی، روند بازار طلا را در بلندمدت افزایشی پیش‌بینی می‌کند.

او می‌‌گوید: حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد بازار به صورت کوتاه‌مدت کاهشی نسبی را تجربه می‌کند اما در ادامه روند آن افزایشی می‌شود.

محبی ادامه می‌دهد: اقتصاد ایران تورم‌محور است و تاثیر توافق احتمالی بر بازار طلا نیز موقت خواهد بود.

او می‌گوید: صرف نظر از اینکه برای اونس چه اتفاقی رخ می‌دهد، قیمت طلا افزایشی است؛ چرا که اثرپذیری آن از قیمت دلار بیشتر از طلای جهانی است.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی