پیش بینی کاهش قیمت خودرو تا عید ۱۴۰۱
پیش بینی کاهش قیمت خودرو تا عید ۱۴۰۱
قیمت خودرو تا شب عید 1401 مورد پیش بینی کارشناسان قرار گرفت.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، برای اطلاع از پیش بینی کاهش قیمت خودرو تا عید ۱۴۰۱ با نودادبرتر همراه باشید.

آخرین وضعیت طرح ساماندهی خودرو

The latest status of the car reorganization plan

آخرین وضعیت طرح ساماندهی خودرو

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس گفت که کمیسیون صنایع بر نظر قبلی خود در ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو اصرار کرد.

نمایندگان مجلس نیز با تایید مصوبه کمیسیون صنایع و معادن تصویب کردند که ماده ۴ این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود.

متن ماده ۴ به شرح زیر است:

‫ماده ۴- هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام نماید.‬

  1. ‫با هدف تنظیم بازار و رعایت الگوی مصرف، شاخص های کیفیت و میزان مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آنها ( متناسب با کسری تولید داخل نسبت به تقاضای موثر) بصورت سالانه، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین و به تصویب هیات وزیران می رسد.‬
  2. ‫وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل نظارت بر صادرات موضوع این ماده را جهت جلوگیری از واردات مجدد آن، تدوین و اعمال نماید و گزارش آن را هر سه ماه یکبار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارایه نماید.‬
  3. ‫وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است سیاست های تشویقی در چارچوب قوانین برای اولویت دهی و حمایت از واردکنندگان خودرو را که به انتقال فناوری و سرمایه گذاری در تولید خودرو اقدام میکنند، تدوین و اعمال نماید.‬
  4. ‫ دستور العمل مربوط به خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی با لحاظ پرهیز از انحصار در نمایندگی فروش توسط وزارت صنعت معدن و تجارت تعیین می گردد.‬

مطالب مرتبط:


پیش بینی کاهش قیمت خودرو تا عید ۱۴۰۱

Prediction of car price reduction until Eid 1401

کاهش قیمت خودرو تا عید ۱۴۰۱

نایب رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس گفت:واردات انحصار را از بین می برد و موجب رقابت و تنظیم بازار می‌شود و هم چنین ورود ۵۰ هزار خودرو سبب کاهش قیمت خوردوهای خارجی می شود که سایه کاهش نرخ آن بر خودروهای داخلی افتاده و قیمت آنها کاهش پیدا می کند.

سیدجواد حسینی کیا نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسون صنایع و معادن در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو با اشاره به موافقت کمیسیون تلفیق برای واردات ۵۰ هزار خودروی سبک و ۱۰هزار خودروی سنگین در سال آینده گفت: در حال حاضر عرضه و تقاضای خودرو در کشور برابر نیست و همچنین در حوزه ماشین آلات معدنی و سنگین نیاز جدی در کشور وجود دارد.

کاهش قیمت ها در راه است؟

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: پیش از موافقت کمیسیون تلفیق، کمیسیون صنایع نیز اصرار داشت که برای تنظیم بازار میزان محدودی واردات انجام شود تا عرضه و تقاضا مقداری بهبود پیدا کند.

حسینی کیا با بیان اینکه نتیجه واردات خودرو در سال آینده ایجاد آرامش در این بازار است، بیان کرد: این واردات انحصار را از بین می برد و موجب رقابت و تنظیم بازار می‌شود. ورود ۵۰ هزار خودرو سبب کاهش قیمت خوردوهای خارجی می شود که سایه آن بر خودروهای داخلی نیز می افتد و قیمت آنها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم سنقر در مجلس تاکید کرد: در حال حاضر خودروی خارجی هشت برابر قیمت اصلی خود در کشور فروش می رود. با واردات محدود، سبب کاهش و ریزش در قیمت آن ها خواهیم بود. با کاهش قیمت خودروهای خارجی و تمایل به خرید آن ها، رقابت با خودروهای داخلی نیز ایجاد می شود و نتیجه آن کاهش قیمت خودروهای داخلی می شود.

وی تصریح کرد: ورود ۵۰ هزار خودرو سبک و ۱۰ هزار خوردوی سنگین، دلالی را از خوردو خارج می کند. هدف اصلی این است

که نقدینگی جامعه از خودرو به سمت تولید و اشتغال حرکت کند.

وی افزود: بخشی از دلایل گرانی خودرو متوازن نبودن عرضه و تقاضا است. در چنین شرایطی حتی کسی که ثروتمند هم است،

خودرو با قیمت بالا نمی خرد اما واردات خودرو باعث می شود خودروی خارجی با قیمت بالای چند میلیارد، خود به خود کاهش پیدا کند و خرید و فروش بیشتر شود.

سرنوشت قیمت خودرو در بهمن ۱۴۰۰

کارشناسان معتقدند مذاکرات تاثیر بسیاری در قیمت دلار و خودرو می‌گذارد و این ثبات ادامه‌دار می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در روز چهارشنبه ( ۲۹ دی ۱۴۰۰) بین پنج تا ۱۰ میلیون تومان کاهش داشته است.

به عنوان مثال قیمت پژو ۲۰۶ تیپ پنج با کاهش دو میلیونی نسبت به روز سه شنبه با قیمت ۳۲۳ میلیون در بازار فروخته شده است.

پراید ۱۱۱ با نرخ ۱۸۵ میلیون تومان معامله شد. پراید ۱۳۱ نیز به نرخ ۱۷۰ میلیون تومان به فروش رسید. آیا روند کاهشی قیمت خودرو ادامه دارد؟

یک تحلیل‌گر بازار خودرو به تجارت‌نیوز گفت: علی رغم اینکه به شب عید نزدیک می‌شویم اما تقاضایی برای خرید خودرو در بازار مشاهده نمی‌شود.

هر چند قیمت دلار روز چهارشنبه اندکی افزایش یافت اما خودرو گران نشد. به نظر می‌رسد بازار خودرو دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد.

عماد جعفری توضیح داد: در هفته اول بهمن ماه پیش‌بینی می‌شود هم بازار راکد باقی می‌ماند

و هم قیمت خودرو با توجه به زمزمه نتایج مثبت مذاکرات کاهشی می‌شود.

او بیان کرد: البته این رکود فعلی در بازار خودرو برگرفته از اخبار غیر رسمی مذاکرات است.

با توجه به اینکه سیگنال‌های مثبتی در فضای غیر رسمی حاکم شده احتمال می‌رود ریزش قیمت خودرو تا اسفند ماه ادامه داشته باشد.

جعفری گفت: سال گذشته با توجه به عدم واکسینه شدن مردم اما باز تقاضا برای خرید خودرو در شرایط کرونایی وجود داشت

این در حالی است که امسال سرمایه‌گذاران از بازار خودرو فعلا عقب‌نشینی کرده‌اند.

حالا اما دولت پیش‌بینی کرده که از خودروهای لوکس پنج هزار میلیارد تومان مالیات بگیرد و خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شوند.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی