زمان دریافت وام بدون ضامن + شرایط و مدارک لازم معرفی بانک ها
زمان دریافت وام بدون ضامن + شرایط و مدارک لازم معرفی بانک ها
زمان دریافت وام بدون ضامن توسط وزیر اقتصاد مشخص شد.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، برای اطلاع از زمان دریافت وام بدون ضامن با نودادبرتر همراه باشید.

زمان دریافت وام بدون ضامن

خاندوزی وزیر اقتصاد با بیان اینکه، با پیگیری دولت بحث تخصیص وام و تسهیلات بدون ضامن از طریق اعتبار سنجی متقاضیان از هفته آتی(هفته دوم بهمن ۱۴۰۰) شروع خواهد شد،‌گفت: افزایش نظارتها بر سیستم بانکی از جمله نظارت شرعی در دستور کار قرار گرفته است.

رشید ساعدی گفت: وام بدون ضامن ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی برای بازنشستگان، مستمری بگیران و شاغلان نهاد‌های دولتی و غیردولتی در نظر گرفته شده است که بنا به دستور وزارت اقتصاد، شرایطی دارد.

او می‌گوید: مدرک مورد نیاز برای دریافت وام تا ۵۰ میلیون تومان تنها نامه کسر از حقوق است اما برای دریافت وام تا ۱۰۰ میلیون تومان علاوه بر کسر از حقوق به سفته یا چک نیز نیاز است.

نماینده دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان اصفهان گفت: این وام در ۱۳ بانک دولتی از جمله بانک مسکن، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، ملی، پست بانک، توسعه صادرات، صنعت و معدن، قرض‌الحسنه مهر ایران، ملت و تجارت به متقاضیان ارائه می‌شود.

به گفته ساعدی اعتبارسنجی این وام را بانک ها انجام نمی دهند و با بانک مرکزی است. اگر بانک‌ها از ارائه این وام به متقاضیان واجد شرایط خودداری کنند افراد می‌توانند با بازرسی بانک، این موضوع را در میان بگذارند.

چه کسانی مشمول وام بدون ضامن هستند؟

شاغلان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران دستگاه‌های دولتی، شرکت‌های معتبر بخش خصوصی که حقوقشان در بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد پرداخت می‌شود و شاغلان و بازنشستگان نهادی عمومی غیردولتی، از افرادی هستند که می‌توانند این وام را دریافت کنند.

شرایط دریافت تسهیلات ۱۰۰میلیون تومانی بدون ضامن

اگر وامی که متقاضیان قصد دریافتش را دارند تا سقف ۵۰میلیون تومان باشد می‌توانند تنها با ارائه «نامه کسر از حقوق» وام موردنظر را دریافت کنند. اما اگر متقاضیان تسهیلات، قصد دریافت وام تا سقف ۱۰۰میلیون تومان را داشته باشند، باید علاوه بر ارائه نامه کسر از حقوق، اقدام به تهیه چک یا سفته کنند.

کدام بانک‌ها وام ۱۰۰میلیون تومانی بدون ضامن می‌دهند؟

بانک توسعه صادرات ایران، بانک کشاورزی، بانک صنعت و معدن، بانک مسکن، بانک سپه، بانک تجارت، بانک رفاه کارگران، بانک توسعه تعاون، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، پست بانک ایران، بانک ملت، بانک صادرات و بانک ملی ایران از جمله بانک‌هایی هستند که وام ۱۰۰میلیون تومانی بدون ضامن پرداخت می‌کنند.

بنابر دستور رئیس جمهور و وزیر اقتصاد شنبه تسهیلات خرد زیر ۱۰۰ میلیون تومان بر اساس اعتبارسنجی به متقاضیان پرداخت می شود. مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در توییتی از شرایط دریافت تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان با اعتباری سنجی نوشت.


مطالب مرتبط:


نحوه تعیین رتبه اعتباری بانک ها برای دریافت وام بدون ضامن

How to determine the credit rating of banks for receiving loans without a guarantor

نحوه تعیین رتبه اعتباری بانک ها برای دریافت وام بدون ضامن

شرایط دریافت وام تا ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن طبق بخشنامه وزارت اقتصاد:

_ دریافت وام تا ۵۰ میلیون تومان تنها با نامه کسر از حقوق.

_ دریافت وام تا ۱۰۰میلیون تومان یک نامه کسر از حقوق همراه با چک یا سفته.

از رتبه‌بندی اعتباری و گزارش اعتباری در ابعاد حقیقی و به‌خصوص حقوقی به منظور تعیین اعتبار افراد و موسسات مالی و غیرمالی استفاده می‌شود و به نوعی بخش جدایی‌ناپذیر فعالیت‌های مالی و سرمایه‌گذاری و به‌ویژه بخش تسهیلات‌دهی است.

Crediting and determining the credit rating for receiving a loan without a guarantor

اعتبارسنجی و تعیین رتبه اعتباری برای دریافت وام بدون ضامن

رتبه‌بندی اعتباری در واقع مشخصه‌ای از ریسک اعتباری است که به هر شخص یا نهاد مالی و تجاری براساس سوابق بازپرداخت آن، وضعیت مالی کلی، کیفیت دارایی‌ها، وضعیت نقدینگی، پایداری مالی و سایر شرایط اختصاص داده می‌شود.

در اعتبارسنجی و تعیین رتبه اعتباری، تمام رفتارهای مالی و قضائی هر فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد که تمام موارد زیر را شامل می‌شود:

 • اطلاعات کامل هویتی مشتری از شبکه بانکی، بر اساس تاریخ آخرین به روزرسانی اطلاعات هر بانک
 • تشریح کامل روند بازپرداخت کلیه تسهیلات دریافتی توسط مشتری در نظام بانکی کشور به تفکیک هر قرارداد
 • ترسیم وضعیت تعهدات آتی مشتری
 • اخذ گزارش کامل وضعیت ضامن بودن مشتری در قراردادهای مختلف
 • ارائه گزارش تعداد استعلام رتبه اعتباری مشتری توسط تمامی بانک ها
 • ارائه گزارش وام ها و تسهیلاتی که از شبکه بانکی و موسسات اعتباری دریافت شده است
 • بدهی های مالیاتی
 • بدهی ها به اداره گمرکات
 • صندوق دانشجویی
 • قوه قضائیه

دریافت تمامی موارد فوق الذکر توسط کد ملی و شماره موبایل مشتری پس از احراز هویت امکان پذیر خواهد بود.

بهادری جهرمی، سخنگوی دولت می گوید: کلیه متقاضیان وام که رتبه اعتباری آنها B ،A و C است، می توانند برای دریافت وام تا سقف ۵٠ میلیون تومان بدون ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق و برای دریافت وام تا سقف ١٠٠ میلیون تومان باز هم بدون نیاز به ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق به همراه یک چک یا سفته اقدام کنند.

رتبه های اعتباری  B ،A و C چیست؟

Crediting and determining the credit rating for receiving a loan without a guarantor

اعتبارسنجی و تعیین رتبه اعتباری برای دریافت وام بدون ضامن

رتبه اعتباری عددی است بین ۰ تا ۹۰۰ که بر مبنای رفتار هر شخص در شبکه بانکی کشور به وی اختصاص می‌یابد. هرچه این عدد بیشتر باشد، وضعیت اعـتبـاری وی بهتـر بوده و ریسک معامله با ایشان کمتر خواهد بود.

با بررسی موارد بالا به هر فرد یک رتبه اعتباری تعلق می گیرد که براساس جدول زیر طبقه بندی می شوند؛


بیشتربخوانید:


برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
 • نویسنده : آیدا رضایی