زمان واریز یارانه ها در بهمن ۱۴۰۰
زمان واریز یارانه ها در بهمن ۱۴۰۰
زمان واریز یارانه ها در بهمن 1400 به تفکیک مشخص شدند.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، زمان واریز یارانه ها در بهمن ۱۴۰۰ مشخص شد.

زمان واریز یارانه ها در بهمن ۱۴۰۰

دولت در ماه بهمن باید دو یارانه معیشتی بنزین و یارانه نقدی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند، احتمالا واریز یارانه نقدی جدید نیز وجود دارد.

در ماه بهمن دولت با به طور قطعی دو یارانه را واریز کند و یک احتمال درباره واریز یارانه نقدی جدید نیز وجود دارد.

زمان واریز یارانه معیشتی بنزین در بهمن ۱۴۰۰

دولت باید در روز دهم بهمن ماه یارانه معیشتی بنزین را واریز کند، مبلغ این یارانه برای هر خانوار متناسب با تعداد اعضای آن بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان است.

واریز یارانه معیشتی بنزین از آذر ماه سال ۱۳۹۸ آغاز شد و بیست و هفتمین مرحله آن تا ۱۰ روز آینده به‌حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. مثل ماه‌های گذشته، خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده‌های پنح نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی می‌گیرند.

همچنین از یارانه حدود هفت میلیون خانوار نیز مبلغ ۳۵ هزار تومان به عنوان قسط مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا کسر می‌شود.


مطالب مرتبط:


زمان واریز یارانه نقدی در بهمن ۱۴۰۰

دومین یارانه‌ای که باید دولت در بهمن ماه واریز کند، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است.

در روز بیستم بهمن ماه، صد و سی و دومین مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. همچنین از یارانه ۲۱ میلیون خانوار یارانه‌بگیر بیستمین قسط مرحله اول وام یک میلیون تومانی کرونا برداشت می‌شود.

زمان واریز یارانه جدید

قرار بود همزمان با واریز یارانه معیشتی بنزین یارانه جدید نیز واریز شود اما انجام نشد، سپس اعلام شد که واریز یارانه جدید به ماه بعد موکول شده است.

طبق گفته معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، قرار بود در دی ماه یک خانوار چهار نفره ۸۰۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت کند.

مبلغ یارانه جدید قرار بود پلکانی باشد، یعنی دهک‌های اول تا چهارم نفری ۱۲۶ هزار تومان و دهک‌های پنجم تا هفتم ماهانه ۹۰ هزار تومان یارانه بیشتر بگیرند. تعداد مشمولان نیز همان ۶۰ میلیون نفری است که یارانه معیشتی دریافت می‌کند.

آنطور که دولت اعلام کرده قرار است یارانه جدید منابع جدیدی که از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی به دست می‌آید پرداخت شود. در حال حاضر نیز لایجه حذف آن به مجلس رفته و تصمیم نهایی را باید نمایندگان مجلس بگیرند.

اگر نمایندگان برای حذف ارز ترجیحی چراغ سبز نشان دهند، احتمالا دولت همزمان با واریز یارانه معیشتی یارانه جدید نیز واریز می‌شود، در غیر این صورت امکان موکول شدن آن به زمان دیگری وجود دارد.

وعده پرداخت یارانه چند صد هزار تومانی نه تنها در در دی‌ماه محقق نشد بلکه اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد که این یارانه در ماه بهمن هم واریز نخواهد شد.

در تازه‌ترین اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای واریز یارانه معیشتی، خبری از پرداخت یارانه جدید که از مدت‌ها قبل وعده آن داده شده بود، نیست.

فردا همزمان با ۱۰ بهمن‌ماه و به روال ماه‌های قبل یارانه معیشتی پرداخت خواهد شد. این یارانه از زمان افزایش قیمت بنزین در آبان ۱۳۹۸ در دستور کار دولت قرار دارد و مبلغ آن بسته به تعداد اعضای خانوار متفاوت است.

اما در چندماه اخیر بحث‌هایی در رابطه با افزایش مبلغ یارانه نقدی پرداختی مطرح شد که در اهم آن در اواخر آذرماه، محسن رضایی-معاون اقتصادی رئیس جمهور- اعلام کرد که یارانه نقدی تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد و در اوایل دی ماه پرداخت خواهد شد. به دنبال آن وزیر اقتصاد هم خبر پرداخت یارانه را رد نکرد ولی در مورد زمان آن اعلام دقیقی نداشت.

اعلامی که از سوی مسئولان در رابطه با پرداخت یارانه جدید انجام شد نشان داد که مبلغی بین ۹۰ تا ۱۲۶ هزار تومان برای یارانه بگیران معیشتی در نظر گرفته شده است که حدود ۶۰ میلیون نفر را در بر خواهد گرفت ولی در نهایت پرداختی در دی ماه صورت نگرفت. در مورد پرداخت در بهمن ماه نیز اما و اگرهایی مطرح بود، اما ظاهرا به این ماه هم نرسیده و باید منتظر پرداخت در ماه‌ اسفند یا ماه‌های دیگر بود.

یک احتمال وجود دارد که مبلغ یارانه معیشتی در بهمن ماه افزایش یابد، اگر چه این احتمال ضعیف به نظر می‌رسد اما وعده دولت است.

قرار بود یارانه جدید همزمان با معیشتی بنزین دی ماه پرداخت شود که این کار انجام نشد، پیگیری‌های تجارت‌نیوز حاکی از این بود که قرار است در بهمن واریز شود.

واریز یارانه جدید مشروط به حذف دلار ترجیحی است، اگرچه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ با حذف آن موافقت کرده‌اند اما چون هنوز به تصویب نهایی نرسیده بعید است که دولت پرداخت واریزی جدید را آغاز کند؛ و انجام آن در این ماه دور از ذهن است.

علت واریز نشدن یارانه جدید در بهمن ۱۴۰۰

دولت اعلام کرد که قصد دارد مبلغ یارانه‌ها را با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی افزایش دهد، به همین جهت نیز وعده واریز آن را در ماه‌های اخیر داد، اما نتوانست به آن عمل کند. در واقع برای این که یارانه جدید پرداخت شود، ابتدا باید نمایندگان مجلس با موضوع حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی موافقت کنند.

به نظر می‌رسد مجلس اولین قدم را برای پرداخت واریزی جدید برداشت، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در این هفته از افزایش بودجه سال آینده خبر دادند.

یکی اعضای این کمیسیون به تجارت‌نیوز گفت که قرار است در سال آینده یارانه نقدی و معیشتی ادغام و به صورت یکجا به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. همچنین دولت باید کارت خرید کالا به خانوارها بدهد.

میرتاج‌الدینی گفت که زمانی که زیرساخت کافی برای اعطای کارت خرید کالا فراهم شود، این یارانه به صورت نقدی پرداخت می‌شود.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : علی اکبر رضایی