پیش بینی بورس اسفند ۱۴۰۰
پیش بینی بورس اسفند ۱۴۰۰
بازار سهام برای اسفند 1400 مورد پیش بینی و بررسی کارشناسان قرار گرفت.

به گزارش سرویس بورس و اوراق بهاردار نودادبرتر، پیش بینی بورس اسفند ۱۴۰۰ را در نودادبرتر پیگیری کنید.

چرا شاخص بورس رشد نمی کند؟

Why is the stock market index not growing?

چرا شاخص بورس رشد نمی کند؟

محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با اشاره به تصمیمات دولت برای حمایت از بازار سرمایه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

مصوبه ۱۰ بندی حمایت از بورس که دو ماه پیش در ستاد اقتصادی دولت تصویب شده بود، مورد تأکید قرار گرفت و مقرر شد بندهایی از آن به مجلس ارسال و بقیه به وزرا ابلاغ شود.

ستاد اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ است

پیش بینی بورس اسفند ۱۴۰۰

یک تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به تصمیمات اخیر دولت برای این بازار و تاکید بر اینکه فعالان این بازار انتظار دارند ثبات به بازار برگردد، اظهار کرد: اگر این صحبت ها اجرایی شوند، بازار سرمایه تغییرات جدی را تجربه خواهد کرد، در غیر اینصورت احتمال وقوع طوفان وجود دارد.

بررسی پیشنهادات وزیر درباره بورس

فردین آقابزرگی با اشاره به صحبت های وزیر اقتصاد در روز چهارشنبه، اظهار کرد: جزئیات رئوس مطالبی که وزیر اقتصاد در روز چهارشنبه مطرح کرد، همان پیشنهاد ۱۰ بندی بود که پیش از این ارائه شده بود. البته تفاوت های اندکی هم داشت.

برای مثال در پیشنهادات اولیه، ورودی به صندوق تثبیت بازار سرمایه محدود بود اما طبق گفته های اخیر وزیر ورودی نامحدود شد و دولت هر میزان که مایل باشد میتواند برای ساماندهی بازار سرمایه به این صندوق واریز کند.

همچنین قرار شد بخشی از منابعی که از طریق عرضه سهام دولتی در بورس وارد می شود، برای بازارگردانی تخصیص پیدا کند.

راهکار رشد بورس

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین نکته صحبت های وزیر، تداوم فرمول محاسباتی نرخ خوراک صنایع پتروشیمی و سوخت صنایع و در نظر گرفتن سقف ۵۰۰۰ و ۲۰۰۰ تومانی برای گاز و خوراک بود، گفت: بازار سرمایه خود را با این نرخ ها وفق میدهد اما میتواند گفت مهم ترین پیام وزیر و تصمیمات اقتصادی، پیش بینی پذیری و ثبات در این تصمیمات بود. امیدوارم این رویه کماکان ادامه داشته باشد و کسری بودجه روی آن تاثیر نگذارد.

تاثیر لغو معافیت مالیاتی بر بورس!

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: اگر این روند ادامه یابد، می توان انتظار داشت همین ۱۰ بند حمایتی در اینده نزدیک تغییرات جدی در وضعیت بازار ایجاد کند به طوریکه سود و زیان برخی شرکت ها تا میزان ۵۰ درصد با تغییر در فرمول محاسباتی سوخت و گاز و سایر تصمیمات از جمله لغو معافیت مالیاتی به شدت تحت تاثیر قرار میگیرد.

زمان اجرای طرح جدید برای رشد بورس

آقابزرگی تاکید کرد: صحبت های وزیر اقتصاد این انتظار را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کرد که این گفته ها دچار تغییرات بنیادی و اساسی حداقل در میان مدت نشود. در غیر این صورت احتمال وقوع تلاطمی که اخیرا شاهد بودیم همچنان وجود دارد.

بر اساس این گزارش، روز چهارشنبه، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، جزئیات مصوبات هیات دولت برای حمایت از بورس را اعلام کرد.


مطالب مرتبط:


بورس از ریزش های مکرر نجات پیدا می کند؟

Will the stock market be saved from repeated falls?

بورس از ریزش های مکرر نجات پیدا می کند؟

پیش از شروع معاملات بازار سهام در هفته دوم بهمن ماه، چند نماد بورسی اطلاعیه‌هایی را در مورد افزایش سرمایه در کدال منتشر کردند.

بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده، هیات مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا) به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶درصدی داده است. در صورت اعمال این افزایش، سرمایه شپنا از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان به ۱۹ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

بررسی وضعیت شرکت های بورس

شرکت دیگری که اطلاعیه افزایش سرمایه خود را در کدال منتشر کرده، پتروشیمی پارس است. این شرکت قرار است سرمایه خود را از ۶۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۴۸ هزار میلیارد تومان افزایش دهد. هدف از این افزایش سرمایه ۷۹۴۰ درصدی پارس، تجدید ارزیابی دارایی‌ها به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت بوده است.

هفته اول بهمن ماه ۱۴۰۰ همچنین شرکت صنایع مس باهنر هم آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را در کدال منتشر کرد. بر اساس این آگهی فباهنر سرمایه خود را از مبلغ ۱۱۲ میلیارد تومان به ۲۶۲ میلیارد تومان افزایش می‌دهد.

تاثیر افزایش سرمایه شرکت ها بر رشد شاخص بورس

چهارمین شرکتی که در آخر هفته، افزایش سرمایه خود را در کدال منتشر کرد. شرکت هلدینگ دارویی داروپخش بود. بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده وپخش که در ۲۰ تیر انجام شد، این شرکت سرمایه خود را با بیش از ۳۲۰ درصد افزایش به ۳۵۵ میلیارد تومان افزایش می‌دهد.

در حالی که تقریبا تمامی گروه‌های بازار سرمایه مثبت هستند، فولاد، فملی و فارس بیشترین تاثیر در شاخص کل را ثبت کردند. کارشناسان معتقدند این رشد غیر عادی نست و تنها در صورت تزریق نقدینگی و افزایش حجم و ارزش معاملات ماندگار خواهد بود.

راهکار رشد دائمی بورس چیست؟

علی عصاری کارشناس بازار سهام گفت: سبز امروز غیرعادی است و تقریبا تمامی گروه‌ها به صورت یکسان سبز هستند. این رشد در نتیجه اخبار و جلساتی بوده که در هفته گذشته برگزار شده است.

وی ادامه داد: ماندگاری این رشد زمانی می‌تواند تثبیت شود که همراه با ورود پول ارزش معاملات بالا باشد. برای ماندگاری رشد در بورس پایان بازار فردا که به صورت سنتی یکشنبه‌های منفی داریم باید با ورود پول و کندل‌های مثبت همراه باشد.

عصاری ادامه داد: در این صورت می‌توان انتظار تغییر محسوسی در شاخص کل را داشت رشد از اینجا شروع شود. بعد از پایان بازار فردا می‌توان در مورد ادامه‌دار بودن روند مثبت در بورس نظر قطعی داد.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی