قیمت نان ۱۴۰۱ افزایش می یابد؟ + جدول
قیمت نان ۱۴۰۱ افزایش می یابد؟ + جدول
نرخ قیمت نان برای سال 1401 مشخص شد.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، برای اطلاع از قیمت نان ۱۴۰۱ و همچنین جدول آن با نودادبرتر همراه باشید.

نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در خصوص ابهامات حذف یارانه نان گفت: سال آینده خرید تضمینی گندم انجام خواهد شد و بر این اساس نان نیز به نرخ یارانه‌ای توزیع می‌شود.

جدول قیمت نان ۱۴۰۱

Bread price table 1401

جدول قیمت نان ۱۴۰۱

سنتی تهران در ابلاغیه‌ای نرخ مصوب انواع نان با گندم یارانه‌ای نوع یک و دو را اعلام کرد.

نان قیمت
بربری با وزن چانه ۶۰۰ گرم ۱.۸۰۰ تومان
تافتون سنتی با وزن چانه ۲۵۰ گرم ۹۰۰ تومان
تافتون گردان (ماشینی جدید) با وزن چانه ۲۲۰ گرم ۷۰۰ تومان
لواش و تافتون گردان (ماشینی) با وزن چانه ۱۶۰ گرم ۵۰۰ تومان
تافتون خراسانی با وزن چانه ۳۰۰ گرم ۱.۰۰۰ تومان
لواش اتوماتیک هر کیلوگرم ۵ هزار تومان

قیمت انواع نان یارانه‌ای

همچنین قیمت انواع نان یارانه‌ای نوع ۲ (گندم ۹۰۰ تومانی) به شرح ذیل تعیین شده است:

نان قیمت
بربری با وزن چانه ۶۰۰ گرم ۲.۵۰۰ تومان
تافتون سنتی با وزن چانه ۲۵۰ گرم ۱.۲۰۰ تومان
تافتون گردان (ماشینی جدید) با وزن چانه ۲۲۰ گرم ۱.۰۰۰ تومان
لواش و تافتون گردان (ماشینی) با وزن چانه ۱۶۰ گرم ۶۵۰ تومان
سنگک با وزن چانه ۶۵۰ گرم ۳.۰۰۰ تومان
تافتون خراسانی با وزن چانه ۲۰۰ گرم ۱.۵۰۰ تومان
لواش اتوماتیک هر کیلوگرم ۶ هزار تومان

 

پیش بینی قیمت نان در سال ۱۴۰۱

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ با اشاره به مصوبه مهم این کمیسیون در راستای تخصیص ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی جهت واردات کالاهای اساسی و دارو، گفت: نرخ خرید تضمینی گندم ۹۵۰۰ تومان در نظر گرفته شد؛ بر این اساس احتمالاً نیاز داخل از این طریق تأمین خواهد شد.

محسن دهنوی درباره برخی ابهامات تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی که اخیراً در کمیسیون تلفیق بودجه تصویب شد، گفت:

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مقرر شده است که در سال آینده حدود ۹ میلیارد دلار بابت واردات کالاهای اساسی و دارو ارز ترجیحی تخصیص داده شود. همچنین در سال بعد، خرید تضمینی گندم نیز با قیمت هر کیلو ۹۵۰۰ تومان انجام خواهد شد.

نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در خصوص ابهامات حذف یارانه نان گفت: سال آینده خرید تضمینی گندم انجام خواهد شد و

بر این اساس نان نیز به نرخ یارانه‌ای توزیع می‌شود. در کمیسیون تلفیق بودجه، منابع تأمین گندم برای سال آتی به صورت ریالی لحاظ شده است.

مبنای کمیسیون تلفیق نیز این است که منابع به صورت ریالی تخصیص داده شود و هر میزان دولت صلاح دید از گندم تولید داخل تهیه کند و در صورت نیاز با استفاده از همان منابع ریالی واردات گندم انجام شود.

نرخ خرید تضمینی گندم

وی افزود: برآوردمان این است وقتی نرخ خرید تضمینی گندم در سال آتی افزایش یافته، حاشیه سود کشاورزان داخلی به حدی بالا برود که تمام نیاز داخلی از محل تولید داخل گندم تأمین شود.

دهنوی در پاسخ به اینکه در بحث تخصیص ۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات کالاهای اساسی، خبری مطرح می‌شود که گویا قیمت نان آزاد خواهد شد، آیا در این باره در کمیسیون تلفیق تصمیم خاصی لحاظ شده است؟ گفت:‌

اتفاقاً اصلاً قرار نیست قیمت نان آزاد بشود، نه دولت چنین پیشنهادی داده است و نه کمیسیون تلفیق چنین نظری دارد؛ بر این اساس به هیچ وجه بحث آزادسازی قیمت نان مطرح نیست.

حداقل قیمت خرید تضمینی گندم ۹۵۰۰ تومان لحاظ شد تا از این طریق از کشاورزان برای کاشت گندم حمایت شود. این بحث اصلاً ارتباطی به حذف یارانه گندم و نان ندارد. دولت یارانه‌اش را باید کمافی‌السابق بدهد و می‌خواهد و این روند ادامه خواهد داشت.

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، سال آینده حدود ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی جهت واردات کالاهای اساسی و دارو لحاظ شده است. برای تأمین گندم نیز با توجه به لحاظ شدن منابع ریالی با قیمت خرید تضمینی ۹۵۰۰ تومان، قیمت نان همچنان به صورت یارانه‌ای ادامه خواهد یافت.

علت گرانی نان؟

بیژن مقدم در رابطه با خبری که در یکی از رسانه‌ها مبنی بر گران شدن نان منتشر شده است، اظهار کرد: نان گران نشده است و

قیمت آن تا پایان سال تغییری نخواهد کرد.

وی افزود: اکنون قیمت هر قرص نان لواش ماشینی گردان با چانه ۱۶۰ گرمی بر اساس نرخ دولتی ۵۰۰ تومان و بر اساس نرخ آزاد ۶۵۰ تومان است،

همچنین نرخ هر قرص نان بربری با چانه ۶۰۰ گرمی در نوع دولتی هزار و ۸۰۰ تومان و در نوع آزاد دو هزار و ۵۰۰ تومان است

که اگر کنجدی باشد هزار تومان بر قیمت آن افزوده می‌شود.

رئیس اتحادیه نانوایان تهران گفت: علاوه بر این قیمت هر قرص نان تافتون گردان با چانه ۱۶۰ گرمی دو قیمت ۵۰۰ و ۶۵۰ تومانی و

با چانه ۲۲۰ گرمی دو قیمت ۷۰۰ و هزار تومان دارد. همچنین هر قرص نان تافتون تنوری با چانه ۲۵۰ گرمی ۹۰۰ تومان به نرخ دولتی و هزار و ۲۰۰ تومان به نرخ آزاد است.

مقدم تصریح کرد: علاوه بر این قیمت هر قرص نان تافتون خراسانی با چانه ۳۰۰ گرمی به قیمت هزار تومان در نرخ دولتی و هزار و ۵۰۰ تومان در نرخ آزاد و هر کیلو نان لواش اتوماتیک دولتی پنج هزار تومان و نوع آزاد آن شش هزار و ۵۰۰ تومان است.


مطالب مرتبط:


قیمت نان در ایران نسبت به جهان

The price of bread in Iran compared to the world

قیمت نان در ایران نسبت به جهان

علی قلی ایمانی رئیس انجمن گندمکاران در خصوص تبعات مصوبه کمیسیون تلفیق می‌گوید:

کمیسیون تلفیق با در نظر گرفتن افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی که در یک سال اخیر تحت تاثیر خشکسالی در برخی از کشورها و همچنین شرایط کرونایی با افزایش تقاضا مواجه شده و به هر تن بیش از ۳۳۰ دلار رسیده قصد دارد

تا ارزی که قرار است با تبدیل ارز ترجیحی به نیمایی بخشی از منابع وارداتی را به کشاورزان اختصاص دهد تا انگیزه لازم برای افزایش تولید فراهم شود. البته تصمیم کمیسیون تلفیق پس از رای در صحن علنی جنبه اجرایی خواهد یافت و احتمال مخالفت با آن نیز دور از ذهن نخواهد بود.

قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی

وی در پاسخ به اینکه طبق مصوبه مجلس در سال گذشته قیمت‌گذاری به شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی واگذاری شده است، گفت:

باید توجه داشت که شورای قیمت‌گذاری برای سال زراعی ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ قیمت ۷۵۰۰ تومانی را برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم تعیین کرد

اما این نرخ در زمانی اعلام شد که قیمت دلار در محدوده ۲۲ هزار تومان بود و سم همچنان از یارنه برخوردار بود.

اما در حال حاضر نرخ دلار به بیش از ۲۷ هزار تومان رسیده و با حذف یارنه سم هر لیتر سم به قیمت یک میلیون تومان رسیده است

بنابراین گندمکاران پیشنهاد اصلاح قیمت‌ها را به شورای قیمت‌گذاری ارائه داده‌اند و این شورا ضمن اعلام آمادگی برای بررسی خواستار آنالیز قیمتی تولید گندم شده است.

این کارشناس حوزه کشاورزی گفت: بر اساس مولفه‌های تولید قیمت حدود ۱۰ هزار تومانی برای خرید هر کیلوگرم گندم پیشنهاد شده است.

قیمت گندوم در سال ۱۴۰۱

ایمانی در پاسخ به اینکه آیا این تصمیم کمیسیون تلفیق در اقدامی هماهنگ با گندمکاران انجام گرفته و با در نظر گرفتن قیمت پیشنهادی گندمکاران چندان تاثیری در افزایش تولید نخواهد داشت، گفت:

تصمیم کمیسیون تلفیق تنها می‌توان قدرت چانه زنی کشاورزان را در اصلاح قیمت خرید تضمینی افزایش دهد ضمن آنکه قیمت تنها یک مولفه در افزایش تولید محسوب می‌شود و اگرچه مولفه مهمی است

اما به تنهایی نمی‌تواند خودکفایی در گندم را محقق کند. نایب‌رئیس بنیاد گندمکاران ایران گفت: فارغ از نرخ‌ها خشکسالی یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی است

که می‌تواند ضامن افزایش تولید باشد از سوی دیگر بهره وری موضوعی مغفول مانده در کشاورزی ایران است که می‌تواند بیش‌ترین سهم را در خودکفایی بازی کند.

وی توضیح داد: حدود ۶ میلیون هکتار زمین کشاورزی به کشت گندم اختصاص دارد که از این میزان ۲ میلیون تن ان اراضی آبی و ۴ میلیون آن اراضی دیم است

این در حالیست که در اراضی آبی در صورتیکه دولت تمرکز خود را برای افزایش بهره وری در این اراضی متمرکز کند بدون اتکا به اراضی دیم می‌تواند خودکفایی در گندم را هر ساله تضمین کرد،

اما هم اکنون میانگین تولید در هر هکتار از اراضی آبی حدود ۴ تن است که می‌تواند تا میانگین ۶ تن برسد بنابراین تنها از این اراضی می‌توان سالانه ۱۲ میلیون تن گندم تولید کرد.

ضمن آنکه از اراضی دیم نیز می‌توان برای کشت سایر اقلام کشاورزی بهره برد. ایمانی در خصوص پیش بینی تولید امسال گفت:

امسال تاکنون به لحاظ شرایط آب و هوایی در وضعیت مناسبی بوده‌ایم که در صورت تداوم پیش بینی می‌شود بتوان به تولید ۱۲ میلیون تنی در گندم رسید .

قیکن گندوم و نان در بودجه ۱۴۰۱

وی در پاسخ به اینکه آیا این تصمیم کمیسیون تلفیق و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به حدود ۱۰ هزار تومان می‌تواند زمینه افزایش قیمت نان را فراهم آورد از سوی دیگر این قیمت پیشنهادی در شرایطی است

که همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد حذف نشده بنابراین در صورتی‌که ارز ترجیحی حذف شود آیا قیمت خرید تضمینی گندم نیز نیازمند اصلاح است گفت:

ابتدا باید توجه داشت که این نرخ با توجه به شرایط کنونی تعیین شده البته در حوزه کشاورزی هیچ یک از مولفه‌های تولید ارز دولتی دریافت نمی‌کنند اما قطعا تبعات حذف ارز ترجیحی باعث خواهد شد

تا هزینه‌های مرتبط با تولید دچار تغییر شوند و در آن صورت طبیعتا باید نرخ خرید تضمینی نیز اصلاح شود، همچنین در خصوص قیمت نان باید توجه داشت که آرد همواره از یارانه برخوردار بوده بنابراین در قیمت مواد اولیه تولید نان تغییری نخواهیم داشت

اما با توجه به اینکه سایر هزینه‌های تولید همچون دستمزد و حمل و نقل افزایش قیمت خواهند داشت احتمالا نان نیز رشد قیمت را تجربه خواهد کرد.

این فعال حوزه کشاورزی در پاسخ به اینکه رعایت الگوی کشت آیا می‌تواند در رشد بهره وری موثر باشد گفت:

در سال جاری وزارت جهاد کشاورزی طرح کشت قراردادی را مطرح کرد و هم اکنون این طرح در ۲۵۰ هزار هکتار به صورت آزمایشی در حال اجرا است

که بر اساس آن دولت تمامی نهادهای تولید را در ابتدا در اختیار کشاورز قرار می‌دهد که می‌تواند تاثیر خوبی در ساماندهی کشاورزی و رعایت الگوی کشت باشد.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : آیدا رضایی