شرایط دریافت حقوق همسایگی آپارتمان نشینی در سال ۱۴۰۰
شرایط دریافت حقوق همسایگی آپارتمان نشینی در سال ۱۴۰۰
در مجموعه‌های شهری به دلیل اینکه مشکلاتی در مورد آپارتمان نشینی بوجود نیاید مقرراتی در این خصوص وضع شده است.

به گزارش نوداد برتر؛ شرایط دریافت حقوق همسایگی آپارتمان نشینی در سال ۱۴۰۰ را در نودادبرتر پیگیری کنید.

جزئیات دریافت حقوق همسایگی آپارتمان نشینی در سال ۱۴۰۰

در مجموعه‌های شهری به دلیل اینکه مشکلاتی در مورد آپارتمان نشینی بوجود نیاید مقرراتی در این خصوص وضع شده است که باید تمامی افراد این قوانین را رعایت نمایند و از حقوق همسایگی در آپارتمان نشینی کاملا آگاه باشند.

قانون تملک آپارتمان‌ها

اگر افرادی که در یک آپارتمان در کنار هم زندگی می‌کنند بتواند به حقوق همسایگی یکدیگر احترام بگذارند و این دو اصل زیر را رعایت نمایند هیچگاه دچار مشکل نمی‌شوند.

حقوق همسایگی دیگران باید رعایت شود و این حقوق محترم شمرده شود.

آزار نرساندن به همسایگان و درک و صبوری در مقابل آزار و اذیت همسایگان.

تعریف حق شارژ در آپارتمان

آپارتمانی که در آن زندگی می‌کنید دارای هزینه‌های مشترکی است که تمامی ساکنان از آن استفاده می‌کنید و باید نسبت به پرداخت این هزینه‌ها مسئولیت داشت.

هزینه‌های آپارتمان می‌تواند بخاطر نگهبانی و حفاظت فیزیکی مجموعه و نگهداری از فضای سبز و ….. باشد که امکان دارد یک آپارتمان تمامی این موارد را در برگیرد و یا فقط تعدادی از آن‌ها را در برگیرد..

محاسبه حق شارژ ساختمان

پرداخت حق شارژ ساختمان بر عهده اهالی آپارتمان می‌باشد که نسبت به پرداخت آن مسئول هستند خواه از آن استفاده نمایند و چه استفاده نکنند. اگر شخصی ادعا کند که هزینه را پرداخت نمی‌کند

به این دلیل که از برخی موارد مثل پارکینگ که، چون ماشین ندارد استفاده نمی‌کند پس لزومی به پرداخت هزینه تمیزکاری پارکینگ نیست پس در این صورت به موجب قانون هیأت مدیره مرتکب جرم شده است و برای او اظهارنامه فرستاده می‌شود که در آن مبلغ بدهی درج شده است

و اگر مرتکب جرم ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه اقدام به پرداخت آن ننماید هیأت مدیره باید به مراجع قضایی شکایت کند و دادگاه‌ها باید این موارد شکایتی را خارج از نوبت بررسی و رسیدگی کنند.

پس از بررسی دادگاه باید شخصی که تخلف انجام داده از خدمات عمومی محروم نماید تا زمانی که بدهی خود را بپردازد. اگر شخص متخلف از پرداخت بدهی امتناع نماید جریمه شخص تا سقف ۲برابر قابل افزایش خواهد بود.

تغییر در ساختمان

با استناد به قانون تملک آپارتمان‌ها یکی از حقوق همسایگی این است که هر یک از مالکان میتوانند با رعایت این قوانین عملیات و تغییراتی را در در بخشی از ساختمان بوجود آورند برای استفاده بهتر، اما این در شرایطی است که بیشتر ساکنین نسبت به این تغییرات راضی باشند در غیر این صورت حق ندارند هیچگونه تغییری را ایجاد نمایند مثلا در صورتی میتوانند نمای بیرون ساختمان را تغییر دهند که اکثریت ساکنین آن به این کار راضی باشند.

توافقات میان ساکنین در حقوق همسایگی

برای جلوگیری از بروز اختلافات میان ساکنین آپارتمان میتوان به مواردی اشاره کرد که با وجود اینکه در قانون نیامده، اما میتوان از این قوانین استفاده کرد بدین صورت که هیئت مدیره مجتمع با استفاده از این قوانین قانون‌هایی را برای آپارتمان تنظیم نماید تا ساکنین از آن آگاه باشند و این قوانین را رعایت کنند:

همکاری با هیئت مدیره مجتمع و مسئولین محترم دیگر آپارتمان

در حفظ و نگهداری اماکن عمومی اطراف ساختمان مانند بلوک‌ها و یا لابی کوشا باشیم و آموزش‌های لازم را هم جهت نگهداری به کودکان ارائه دهیم.

کپسول‌های آتش نشانی باید در راهرو‌ها نصب شوند و نحوه استفاده از آن باید به ساکنین ساختمان آموزش داده شود.

در ساعت‌هایی از روز که مشخص می‌شود از هرگونه سرو صدای نامتعارف خودداری شود.

مجاز نبودن تغییرات در ساختمان در صورت ایجاد صدمه به اسکلت ساختمان

در صورت گرفتگی لوله‌های فاضلاب و مشکلاتی از این قبیل ساکنان همان واحد که مشکل ایجاد شده مسئول جبران خسارت خواهند بود.

انبار آپارتمان فقط برای ساکنین و وسایل شخصی آن‌ها می‌باشد و ساکنین حق ندارند آن را به دیگران اجاره دهند و یا استفاده تجاری از انبار کنند.

نمی‌توان مانع استفاده قسمت‌های مشترک سایر ساکنین شد و مسدود نمودن راه دیگر ساکنین ممنوع است.

در صورت برگزاری جشن و یا مراسم سوگواری باید از مدیر مجتمع یا بلوک اجازه گرفته شود.

در هنگام اسباب کشی اثاث منزل باید با مدیر مجتمع یا بلوک هماهنگی‌هایی انجام شود.

بیشتربخوانید:

انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی