زمان واریز یارانه ماه رمضان ۱۴۰۱
زمان واریز یارانه ماه رمضان ۱۴۰۱
زمان واریز یارانه ماه رمضان 1401 مشخص شد.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، برای اطلاع از زمان واریز یارانه ماه رمضان ۱۴۰۱ با نودادبرتر همراه باشید.

یارانه در ماه های گذشته با مناسب ها هم برای برای گروه ها واریز شده و از دولت احمدی نژاد تا کنون به صورت مستمر واریز شده است.

زمان واریز یارانه ماه رمضان ۱۴۰۱

Time to pay the subsidy for Ramadan 1401

زمان واریز یارانه ماه رمضان ۱۴۰۱

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که دولت قصد دارد همانند سال‌ گذشته در ماه رمضان امسال نیز به گروهی از خانوارها یارانه پرداخت کند. و احتمالا روز عید فطر یعنی ۱۲ یا سیزده اردیبهشت واریز می شود.

جزئیات یارانه ماه رمضان ۱۴۰۱

تا پایان ماه رمضان دو یارانه طبق روال ماه‌های قبل واریز می‌شود. اولین واریزی یارانه نقدی فروردین ماه است.

علاوه بر این دو یارانه، احتمال واریز یارانه مخصوص ماه رمضان نیز وچود داشت که پیگیری‌ها این موضوع را تایید می‌کند. پیگیری‌ها از سازمان‌های مرتبط با واریز یارانه‌ها نشان می‌دهد که دولت قصد دارد همانند سال قبل، در ماه رمضان امسال نیز یارانه مخصوص این ماه را پرداخت کند.

به نظر می‌رسد جزئیات پرداخت یارانه ماه رمضان، یعنی مبلغ یارانه، تعداد یارانه بگیران و شرایط مشمولان در مراحل پایانی است. در واقع دولت در پله آخر نهایی کردن واریز این یارانه قرار دارد و احتمالا جزئیات کامل آن به زودی منتشر می‌شود.

در سال گذشته نیز بسته حمایت معیشتی ویژه ماه رمضان در روز عید فطر به حساب ۶۰ میلیون نفر از افراد واجد شرایط واریز ‌شد. اما از آنجایی که دولت در روزهای ابتدایی ماه رمضان برای واریز یارانه مخصوص این ماه تصمیم گرفته است، احتمالا قبل از عید فطر واریز می‌شود.

یارانه ماه رمضان جدای از یارانه نقدی و معیشتی بنزین است. یعنی یارانه بگیران هم دو یارانه را طبق روال ماه‌های گذشته دریافت می‌کنند و هم گروهی از آنها یارانه ماه رمضان می‌گیرند.

مشمولان یارانه ماه رمضان ۱۴۰۱ چه کسانی هستند؟

در خصوص مشمولان گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد، اما به احتمال خیلی زیاد مشمولان یارانه ماه رمضان جزو کسانی هستند که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند.

دولت در چند ماه گذشته به مناسبت‌های ۲۲ بهمن ماه و عید نوروز به چند دهک اول یارانه نقدی پرداخت کرد.

یارانه ۲۲ بهمن ماه به حدود ۳۲ میلیون نفر رسید. یارانه عید نوروز نیز به حساب سرپرستان بیش از ۱۲ میلیون خانوار پرداخت شد. این افراد کسانی بودند که سهام عدالت نداشتند و سودی نگرفتند. بنابراین یارانه بگیران در ماه رمضان نیز از بین این گروه‌ها انتخاب می‌شوند.

یارانه ۲۲ بهمن ماه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان و مبلغ یارانه عید نوروز ۱۵۰ هزار تومان بود. بنابراین مبلغ یارانه ماه رمضان نیز احتمالا بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر نفر باشد.


مطالب مرتبط:


یارانه گوشت چیست؟

What is a meat subsidy?

یارانه گوشت چیست؟

با اینکه هنوز روش یا سیاست‌های دولت برای جبران حذف ارز ترجیحی در سال جدید روشن و قطعی نیست،

جعفر قادری، عضو کمیسیون تلفیق مجلس از پرداخت یارانه‌ای جداگانه به هفت دهک اول درآمدی تحت عنوان یارانه گوشت خبر داده است.

براساس اعلام آقای قادری، قرار است برای نهادهای دامی که در قیمت گوشت اثرگذار هستند یارانه جداگانه‌ای پرداخت شود و این یارانه فقط به ۷ دهک اول اختصاص داده خواهد شد.

نمایندگان مجلس در جریان تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۱ در نهایت در تصمیمی نه چندان شفاف، چگونگی حذف ارز ترجیحی را به دولت واگذار کردند.

اما شرط‌ هایی برای این حذف در نظر گرفتند. برای نمونه اگر دولت بخواهد یارانه اقلامی که شامل یارانه ارز ترجیحی می‌شدند را حذف کند، نباید قیمت این اقلام نسبت به شهریور ۱۴۰۰ تغییر کند.

این شرط با انتقاد اقتصاددانانی همراه است که آن را با سیاست ناکام تثبیت قیمت‌ها در مجلس هفتم مقایسه کرده و معتقدند وقتی تمام عوامل تشکیل‌دهنده قیمت تمام شده تولیدات تغییر کرده است چنین شرطی نمی‌توانند با منطق اقتصادی سازگار باشد.

مشمولان یارانه گوشت چه کسانی هستند؟

در این برنامه حمایتی پرداخت یارانه در قالب کارت‌های اعتباری و الکترونیکی که به کوپن الکترونیکی معروف شد، مهم‌ترین سیاست دولت برای جبران حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی است.

آنطور که جعفر قادری توضیح داده یارانه گوشت همچون دیگر یارانه‌های نقدی به افراد مشمول تعلق خواهد گرفت و در قالب پرداخت یارانه

از طریق کارت‌های الکترونیکی نخواهد بود که برای یارانه نان در نظر گرفته شده است. ضمن آنکه از توضیحات این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

چنین برمی‌آید که به تعبیر او یارانه گوشت همچون یارانه نان یا دارو نیست که شامل تمام افراد باشد و فقط ۷ دهک اول درآمدی را در برمی‌گیرد.

با این حساب می‌توان پیش‌بینی کرد که اگر خبر نماینده مجلس برنامه قطعی دولت باشد، این هفت دهک همان کسانی خواهند بود که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند.

پیش از این شمار کسانی که یارانه معیشتی دریافت می‌کردند حدود ۶۰ میلیون نفر در قالب نزدیک به ۲۰ میلیون خانوار اعلام شده بود.

آیا قیمت کالاهای دیگر هم قرار است افزایش یابد؟

حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، نگرانی‌ها و گمانه‌زنی درباره افزایش شدید قیمت‌ اقلام مشمول ارز ترجیحی را به دنبال داشت

تا‌آنجا که حتی محسن زنگنه یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه از افزایش تا ۷۰ درصدی قیمت مرغ و تخم‌مرغ خبر داده بود.

این نماینده مجلس همچنین رشد قیمت ۳۰ درصدی محصولات لبنی در پی حذف ارز ترجیحی را محتمل دانسته بود.

افشین صدردادرس، رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک ایران پیشتر پیش‌بینی کرده بود که بعد از حذف ارز ترجیحی قیمت نهاده‌ها افزایش پیدا می‌کند و

دامداران نیازمند افزایش سرمایه در گردش خود هستند.

صدردادرس گلایه کرده بود که به گفته او نمایندگان مجلس توزیع کالابرگ الکترونیکی را برای مصرف کنندگان تدارک دیده‌اند و چندان به تولیدکنندگان توجه نکرده‌اند،

حال آنکه تولیدکنندگان نیز مانند مصرف‌کنندگان به حمایت و دریافت تسهیلات نیاز دارند تا تولید در کشور متوقف نشود.

بر اساس اعلام رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک ایران، حذف ارز ترجیحی اثر بزرگتری بر هزینه‌های تولید مرغ و تخم‌مرغ به جا خواهد گذاشت و

اثر آن بر وضعیت تولید و بازار گوشت قرمز اثر کوچک‌تری خواهد بود.

افزایش قیمت موادغذایی در سال‌های اخیر و تورم غذایی باعث شده تا میزان مصرف در میان خانوارهای ایرانی با کاهش روبرو شود.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]
  • نویسنده : آیدا رضایی