پیش بینی بازار اقتصادی ایران ۱۴۰۱
پیش بینی بازار اقتصادی ایران ۱۴۰۱
کارشناسان به پیش بینی و بررسی بازار اقتصادی ایران 1401 پرداخته اند.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، برای اطلاع از پیش بینی بازار اقتصادی ایران ۱۴۰۱ با نودادبرتر همراه باشید.

در سال ۱۴۰۱، خرید و فروش مسکن در بخش خانه‌های لوکس و دارای متراژ بالا، رکود نسبی داشته و در بخش خانه‌های کمتر از ۹۰ متر بازار رونق خواهد داشت. سال پیش رو برای پیش‌خرید کردن و سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، سال بسیار خوبی است.

تاثیر مذاکرات برجام بر بازار ایران

The impact of Borjam negotiations on the Iranian market

تاثیر مذاکرات برجام بر بازار ایران

رهن و اجاره مسکونی در سال آینده برای مستأجران همچون سال ۱۴۰۰، با فشار زیادی همراه خواهد بود. مستأجران انتظار افزایش رهن و اجاره داشته باشند، زیرا تورم بر مالک فشار می‌آورد و این انتظار به وجود می‌آید که رهن و اجاره، همپای تورم رشد کند.

در بخش رهن و اجاره تجاری، با توجه به مشکلات درآمدزایی ناشی از کرونا، پیش‌بینی می‌شود در سال آینده هم این بخش با کاهش درآمد مواجه باشد.

اگر دولت و مجلس موضوع مالیات بر عایدی سرمایه را عملی کند، این بخش با مشکلات بیشتری هم مواجه خواهد بود؛

به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که رهن و اجاره واحدهای تجاری در سال آینده افزایشی نباشد. در بخش رهن و اجاره واحدهای اداری هم احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

 روند مذاکرات «برجام» بر همه این بازارها تأثیرگذار بوده و در کوتاه‌مدت هر یک از آن‌ها را دستخوش تغییراتی کرده است.

به عنوان نمونه، نرخ ارز برخلاف سال‌های گذشته به ویژه روزهای پیش از کرونا که بسیاری برای تهیه ارز به این بازار مراجعه می‌کردند،

این‌گونه نیست و چه‌بسا دارندگان ارز خانگی برای ممانعت از کاهش بیشتر قیمت آن، فروشنده این کالا شده‌اند.

قیمت دلار بعد از مذاکرات برجام

با وجود عبور دلار از قیمت ۳۰ هزار تومان در یک مقطع زمانی، با ادامه مذاکرات برجام و خروجی مثبت آن در سراشیبی قرار گرفت و پله‌پله نزول کرد؛

آن‌طورکه نرخ هر دلار آمریکا هم‌اکنون در کانال ۲۶ هزار تومان قرار گرفته است.

بازار خودرو در موقعیت سردرگمی به سر می برد و مسکن در فاز رکود باقی مانده و رمز ارزها سیگنال منفی می فرستند.

بازارها در انتظار اخبار مذاکرات احیای برجام، در مسیر رفت و برگشت قرار دارند.

در تازه ترین اظهارنظر بلینکن، وزیر خارجه امریکا آماده که او نسبت به توافق در مذاکرات احیای برجام خوش بین نیست،

این در حالی است که امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته پیام های ایران و امریکا از طریق اروپا در حال رد و بدل شدن است، اما هنوز بر سر برخی موضوع ها اختلاف نظر وجود دارد.


مطالب مرتبط:


پیش بینی بازار اقتصادی ایران ۱۴۰۱

Iran Economic Market Forecast 1401

 بازار اقتصادی ایران ۱۴۰۱

  • پیش بینی بازار طلا، ارز و سکه در سال ۱۴۰۱

در بازار طلا تحرکات بازار منفی بود اما قیمت اونس طلای جهانی در همان محدوده ۱۹۲۱ دلار بسته شد.

قیمت سکه هم اگرچه منفی بود اما در محدوده ۱۲.۸ میلیون تومان معامله شد. قیمت دلار نیز در تب و تاب همان روزهای قبل در کانال ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان در نوسان است.

با این وصف هرچه از زمان مذاکرات احیای برجام میگذرد و خبری حاصل نمی شود، خریداران در بازار ارز بیشتر می شوند.

با تحولات جدید جنگ روسیه و اوکراین و اختلاف ادامه دار دو طرف ایران و امریکا بر سر موضوع های حساسیت برانگیز به نظر می رسد که احتمال اینکه حرکت دلار دوباره در کانال صعودی قرار گیرد، بعید نیست.

  • پیش بینی بازار سهام در سال ۱۴۰۱

بازار سهام در هفته جاری درحالی به کار خود پایان داد که شاخص ها بازدهی مثبت بالای ۲ درصد را برای دومین هفته متوالی در سال ۱۴۰۱ به ثبت رساندند.

حقیقی ها با تقویت توان خود در موقعیت های معاملاتی بیشتر در موقعیت خرید ظاهر شدند، هر چند که دستورکار آنان که خروجی پول از بازار سهام بود، چندان باب طبع بورس بازان نبود. با این وصف بررسی بازار سهام در هفته دوم کاری فروردین نشان میدهد که خریداران برتری واضح و آشکاری نسبت به خریداران داشتند.

  • پیش بینی بازار خودرو در سال ۱۴۰۱

در بازار خودرو الگوی حرکتی قیمت ها متاثر از مسیر رفت و برگشت دلار بدون تغییر دنبال شد. بازار نسبت به احیای برجام خوش بین است اما گذشت زمان نشان می دهد که بخشی از تردیدها همچنان بر بازار سایه افکنده و همین نامعلوم بودن، معامله گران را فعلا سردرگم کرده است.

اگرچه قیمت ها هم تغییر چندانی نداشتند اما در غیاب خریداران و فروشندگان فعال، معاملات در بازار خودرو رمقی ندارد. ماجرای منتفی شدن واردات خودرو اکنون وارد فاز جدیدی شده و قرعه کشی خودروسازان امروز و فردا هم ادامه دارد.

  • پیش بینی بازار مسکن در سال ۱۴۰۱

در بازار مسکن نیز فعلا همه چیز نشان از تداوم حرکت روبه جلوی قیمت ها دارد. بررسی گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در اسفند نشان می دهد که روند صعودی قیمت ها در پیوند با ماه های ماقبل (بهمن و دی) تداوم یافته اما ممکن است با توجه به رکود طبیعی بازار مسکن در ماه های اوایل سال، تغییر قیمت ها در این دو ماه ابتدایی به مثابه ماه های پایانی سال گذشته نباشد. البته شرط این گزاره این است که اتفاق خاصی نیفتد،

چون در صورت توافق بر سر احیای برجام یا اخبار مربوط به شکست مذاکرات، با شکل گیری انتظارات تورمی، احتمالا بازار دوباره مسیر جدیدی را انتخاب کند. بررسی جدیدترین حجم معاملات مسکن در پایتخت (گزارش اسفند ۱۴۰۰) که زیر ۱۰ هزار فقره دنبال می شود، گویای رکودی بودن بازار مسکن است.

  • پیش بینی بازار ارز دیجیتال در سال ۱۴۰۱

بیشتر رمز ارزها در معاملات امروز صبح با تغییرات منفی به کار خود ادامه دادند. بدین ترتیب بیت کوین در مدار ۴۳.۲ هزار دلار و اتریوم در مدار ۳.۱۸ هزار دلار معامله شدند. اخبار بازار حاکی از آن است که با ورود ایلان ماسک به مالکیت جدید توییتر اکنون برخی رشد در دوج کوین را بخت مسلم رمز ارزها می پندارند. به همان میزان که گمانه زنی ها از نشانه های صعود در بازار رمز ارزها خبر می دهد، قیمت بیت کوین از سقف های قبلی فاصله گرفته است.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : آیدا رضایی