شرایط دریافت وام ‌۲۰۰ میلیون‌ تومانی مسکن از آذر ۱۴۰۰+ میزان اقساط و نحوه بازپرداخت
شرایط دریافت وام ‌۲۰۰ میلیون‌ تومانی مسکن از آذر ۱۴۰۰+ میزان اقساط و نحوه بازپرداخت
رئیس بنیاد مسکن از شرایط دریافت وام ‌۲۰۰ میلیون‌ تومانی مسکن خبر داد.

به گزارش نودادبرتر؛ شرایط دریافت وام ‌۲۰۰ میلیون‌ تومانی مسکن از آذر ۱۴۰۰ اعلام شد.

رئیس بنیاد مسکن گفت: با توجه به ارزیابی‌های انجام‌شده و گزارش کارشناسان از افزایش قیمت مصالح ساختمانی باید تسهیلات ساخت منازل مسکونی در روستاها به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

اکبر نیکزاد در سفر یک‌روزه به این شهرستان و بازدید از مناطق زلزله‌زده اظهار داشت: در پی وقوع زلزله ۵٫۲ریشتری در شهرستان قوچان، طبق ارزیابی‌های صورت‌گرفته حدود ۸۰۰ واحد نیازمند به تخریب و بازسازی و ۳۰۰ واحد نیازمند تعمیر شناسایی شدند.

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به روند سریع بازسازی منازل روستایی در این شهرستان افزود: خوشبختانه با توان و ظرفیت‌های موجود در بنیاد مسکن خراسان‌رضوی روند بازسازی و نوسازی اماکن مسکونی از همان روزهای اول وقوع زلزله در قوچان آغاز شد.

وی با بیان اینکه دولت در ساخت و بهسازی واحدهای آسیب‌دیده در زلزله‌های اخیر کشور توجه ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: به‌دلیل تأخیر در پرداخت تسهیلات و کمک بلاعوض دولت به خانوارهای آسیب‌دیده در زلزله‌های اخیر، بنیاد مسکن وظیفه دارد هرچه سریعتر اقدامات لازم را برای جلوگیری از مختل‌شدن زندگی مردم انجام دهد. در کمتر از دو ماه از حادثه، اسکلت ۵۵ واحد مسکونی روستایی در این شهرستان زده شده و ۸ واحد نیز به مرحله سقف رسیده است.

رئیس بنیاد مسکن در ادامه با اشاره به نگرانی اهالی مناطق زلزله‌زده روستایی در مورد تسهیلات ارائه‌شده به واحدهای خسارت‌دیده خاطرنشان کرد: خوشبختانه برای تأمین منابع تسهیلات در نظر گرفته‌شده روستایی مشکلی نداریم و ظرف چند روز آینده تسهیلات و اعتبارات لازم برای ادامه روند بازسازی به استان خواهد رسید.

جزئیات دریافت وام ‌۲۰۰ میلیون‌ تومانی مسکن از آذر ۱۴۰۰

نیکزاد ابراز کرد: در زمان حاضر تنها حدود ۵۰ درصد از منازل روستایی مقاوم‌سازی شده‌اند و ۵۰ درصد دیگر نیاز به بازسازی و یا مقاوم‌سازی دارند. با توجه به ارزیابی‌های انجام‌شده و گزارش کارشناسان از افزایش قیمت مصالح ساختمانی باید تسهیلات ساخت منازل مسکونی در روستاها به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند و این موضوع در جلسه شورای‌عالی مسکن به تصویب رسیده است.

 میزان اقساط وام ‌۲۰۰ میلیون‌ تومانی مسکن

که در صورت اجرا، تسهیلات با دوره پرداخت ۲۰ساله و با سود ۵ درصد و ضمانت سفته‌ای و زنجیره‌ای در نظر گرفته شده است.

رئیس بنیاد مسکن در ادامه یادآور شد: با توجه به اینکه تنها ۵۰ درصد واحدهای مسکونی کشور مقاوم‌سازی شده‌اند و ۵۰ درصد باقی‌مانده هرچه زودتر باید مقاوم‌سازی شوند و تسهیلات باید در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا در صورت بروز زلزله شاهد خسارت‌های غیرقابل جبران نباشیم.

نیکزاد با اعلام اینکه افق ۱۰ساله برخی طرح‌های هادی در روستاها به پایان رسیده است و نیاز به بازنگری دارد، اظهار داشت: با توجه به اینکه تأمین اعتبارات دولتی در این حوزه با مشکلاتی رو‌به‌رو بوده است و از طرفی بلاتکلیفی ساکنان روستاها برای توسعه محدوده روستاها و بحث تأمین مسکن جوانان مطرح بود طی هفته گذشته دستورالعملی را به بنیاد مسکن‌های کل کشور ابلاغ کرده‌ایم تا در هر روستایی که افق ۱۰ساله آن‌ها به پایان رسیده است بحث بازنگری این طرح‌ها آغاز شود و اگر این اعتبارات تأمین نشد از منابع داخلی، هزینه کنند. امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان تا سال ۱۴۱۰ تمام واحدهای مسکونی روستایی کشور مقاوم‌سازی شود و شاهد برپایی جشن مقاوم‌سازی منازل روستایی کشور باشیم.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ سود وام مسکن مانند هزینه ای که در طول ۱۲ سال متقاضیان پرداخت می کنند با تغییر قیمت اوراق جابجا می شود. زیرا مجردین و متاهلینی که خواهان دریافت وام به این طریق هستند باید دو هزینه را برای اخذ وام بپردازند. نخست هزینه خرید وام که با توجه به قیمت اوراق تعیین می شود و دیگری هزینه بازپرداخت وام.

درهمین راستا محاسبات نشان می دهد نرخ سود وام مسکن در پایان هفته گذشته از ۲۱٫۹۵ درصد به ۲۲٫۳۶ درصد رسیده و همراه با هزینه وام مسکن رکورد نرخ سود در بازه یک سال گذشته را جابجا کرد.

رکوردزنی هزینه نهایی وام مسکن

پولی را که متقاضیان با توجه به شرایط اخذ این وام باید به بانک مسکن باز پرداخت کنند با توجه به قیمت هر کدام از اوراق تغییر می کند. بنابراین هزینه ای که مجردین باید در طول ۱۲ سال در قسط های مربوطه به بانک مسکن بپردازند در پایان هفته پایانی آبان ماه برابر با ۱۸۳ میلیون تومان و برای متاهلین معادل با ۳۳۹ میلیون تومان محاسبه می شود. این ارقام بیشترین هزینه های وام مسکن در طول یک سال اخیر بوده است.

قیمت اوراق مسکن از فروردین تا مهر سال جاری

همچنین این اوراق در فروردین و اردیبهشت  سال ۱۴۰۰ با قیمت ۷۸ هزار و ۸۰۰ و  در خردادماه سال جاری نیز با قیمت ۷۸ هزار ۶۰۰ تومان معامله می‌شود.

قیمت این اوراق در تیر و مرداد با قیمت ۷۸ هزار و ۵۰۰ و در شهریورماه نیز با قیمت ۷۸ هزار و ۶۰۰ تئومان معامله می شود. اوراق تسهیلات مسکن در مهرماه ۷۹ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت دارد که این گزارش بر اساس قیمت شهریور ماه نوشته شده است.

قیمت اوراق برای مجردها و متاهل‌های تهرانی

بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود.

لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۷۹ هزار و ۱۰۰ تومانی، ۳۱ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان می‌شود.

همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۲ میلیون و ۶۵۶  هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۴۴ میلیون و ۲۹۶هزار تومان می‌رسد.

زوج‌های تهرانی نیز برهمین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون توان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۶۳ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه۱۲ میلیون و ۶۵۶ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۷۵ میلیون و ۸۴۵هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در سایر استان‌ها

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ و متاهل های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۲۵ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان و متاهل ها نیز باید ۵۰ میلیون و ۶۲۴ هزار تومان پرداخت کنند.

این وام برای مجردهای سایر مناطق شهری به ۱۲۰ و برای زوجین این مناطق نیز به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است.

بنابراین مجردها باید با پرداخت ۹ میلیون و ۴۹۲ هزار تومان و متاهل ها نیز با پرداخت ۱۸ میلیون و ۹۸۴هزار تومان نسبت به اخذ این وام اقدام کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • نویسنده : مریم بالوی فیلی