شرایط بیمه کارگران ساختمانی از خرداد ۱۴۰۱
شرایط بیمه کارگران ساختمانی از خرداد ۱۴۰۱
شرایط بیمه کارگران ساختمانی از خرداد 1401 اعلام شد.

به گزارش سرویس اقتصادی نودادبرتر، برای اطلاع از شرایط بیمه کارگران ساختمانی از خرداد ۱۴۰۱ با نودادبرتر همراه باشید.

شرایط بیمه کارگران ساختمانی از خرداد ۱۴۰۱

Insurance conditions for construction workers from June 1401

شرایط بیمه کارگران ساختمانی از خرداد ۱۴۰۱

 

وزیر کار گفت: با همراهی مجلس در صورت اصلاح برخی مواد قانونی می‌توانیم همه کارگران ساختمانی را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی خود قرار دهیم.

حجت‌الله عبدالملکی، اظهار کرد:

در راهبرد کلان جهش تولید و اعتلای اقتصاد کشور، کارگران نقش بسیار پررنگی دارند. پویایی جامعه کارگری به عنوان سرمایه‌های نظام اسلامی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه ستون فقرات اقتصاد کشور، کارگران هستند، افزود:

در سال‌هایی که دشمن ضربه به اقتصاد و تولید کشور را نشانه رفته است، کارگران با همه سختی‌ها به تداوم مسیر تعالی ایران اسلامی کمک کردند.

وی با اشاره به جمعیت ۱۵ میلیون نفری بیمه شده کارگران کشور، گفت:

رفاه و تأمین اجتماعی کارگران یکی از مهمترین موضوعات در دست اقدام وزارت کار است و با همراهی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در تلاش برای رفع چالش‌های این حوزه هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کاهش ۳۸ درصدی تعدیل نیرو در ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افرود:

در راستای تحقق سیاست‌های کلان تأمین اجتماعی ابلاغی مقام معظم رهبری تلاش می‌کنیم جمعیت کارگران بیمه نشده را تحت پوشش قرار دهیم.

با همراهی مجلس شورای اسلامی و در صورت اصلاح برخی مواد قانونی می‌توانیم همه کارگران ساختمانی را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی خود قرار دهیم.

نرخ حق بیمه هر سال، با توجه به فرمولی که از سوی سازمان تامین اجتماعی، تعیین و ارائه شده است، محاسبه می‌شود و معمولا هر سال،

میزان مبلغی که برای پرداخت حق بیمه سازمان بیمه تامین اجتماعی تعیین می‌شود، چند درصد افزایش دارد.

حق بیمه تامین اجتماعی، هر ساله با توجه به حداقل دستمزد کارگران و تغییر مبلغ حق مسکن و خوار و بار تغییر می‌کند. نرخ حق بیمه سال ۱۴۰۱ نیز،

به روال سال‌های گذشته، افزایش پیدا کرده است.

معیار‌های اصلی که به صورت مستقیم، بر روی حق بیمه سال ۱۴۰۱ تاثیر می‌گذارند، حقوق روزانه کارگر، بن کارگری و حق مسکن هستند.

نحوه محاسبه سهم حق بیمه کارگران و کارفرمایان در سال ۱۴۰۱

How to calculate the share of workers 'and employers' premiums in 1401

نحوه محاسبه سهم حق بیمه کارگران و کارفرمایان در سال ۱۴۰۱

تعداد روز‌های کارکرد x پایه حقوق روزانه + حق مسکن + بن کارگری x سی درصد

نرخ بیمه کارگران مشمول قانون کار معادل ۳۰ درصد حقوق و مزایای مشمول بیمه است. ۷ درصد حق بیمه سهم کارگران است که کارفرما از حقوق و مزایای ۱۴۰۱ ماهانه کارگر کسر کرده بر روی آن ۲۳ درصد حق بیمه سهم کارفرما را اضافه کرده و به تامین اجتماعی واریز می‌کند.


مطالب مرتبط:


مبلغ حق بیمه کارگران ۱۴۰۱

حق بیمه کارگران در ماه‌های ۳۱ روزه به شرح زیر است:

  • جمع حقوق و دستمزد ۱۴۰۱ مشمول بیمه تامین اجتماعی کارگر بدون سابقه و بدون فرزند ۵۸.۲۰۶.۲۵۰ ریال
  • جمع حقوق و دستمزد ۱۴۰۱ مشمول بیمه تامین اجتماعی کارگر بدون سابقه و یک فرزند ۶۲.۳۷۰.۴۹۹ ریال
  • جمع حقوق و دستمزد ۱۴۰۱ مشمول بیمه تامین اجتماعی کارگر یک سال سابقه و یک فرزند ۶۴.۵۴۰.۴۹۹ ریال
  • حق بیمه سهم کارگر ۱۴۰۱ و ۴.۰۷۴.۴۳۷ ریال

طرح بیمه کارگران ساختمانی از چه زمانی اجرایی می شود؟

با اصلاح طرح قانون بیمه کارگران ساختمانی زمینه تامین منابع لازم برای پوشش بیمه و بهره‌مندی هر چه بهتر کارگران ساختمانی در صف انتظار فراهم می شود.

خرداد ماه سال گذشته کلیات طرح بیمه کارگران ساختمانی در مجلس شورای اسلامی با قید دو فوریت به تصویب رسید.

طرح بیمه کارگران ساختمانی طرحی بود که در خصوص تغییرات ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی مبنی بر تغییر وضعیت منابع درآمدی

سازمان تامین اجتماعی به مجلس ارائه شد. البته کلیات طرح آن زمان به دلیل برخی ایرادات و نواقص به کمیسیون اجتماعی برگشت و

علت تاخیر در طرح بیمه کارگران

به دلیل در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری فرصت رسیدگی بیشتر پیدا نکرد اما کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی با جدیت روند رسیدگی به این طرح را پیگیری می کرد.

اواخر سال گذشته مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین‌ اجتماعی از دستور کار مجلس در خصوص اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی

خبر داد و گفت: با تصویب این طرح در سال ۱۴۰۱ گامی اصولی برای توسعه خدمات تأمین‌ اجتماعی به کارگران ساختمانی برداشته خواهد شد.

به گفته وی، در دی‌ماه ۱۴۰۰سازمان تامین اجتماعی بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان کسری منابع “حق بیمه سهم کارفرمایی” داشت که

محل تأمین اعتبار مربوطه مشخص نبود و به همین دلیل اصلاح ماده ۵ قانون کارگران ساختمانی در دستور کار قرار گرفت تا از این طریق بتوان تمام بیمه‌شدگان را تحت پوشش قرار داد.

پیش از این اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران کشور با بیان اینکه ۵۰ درصد حوادث کشور مربوط به کارگران ساختمانی است، گفته بود:

۵۰ درصد مابقی حوادث، مربوط به بیمه‌شدگان دیگر مشاغل است و به‌همین دلیل موضوع بیمه کارگران ساختمانی باید با جدیت دنبال شود.

با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کارگران ساختمانی به دلیل تعطیلی و توقف پروژه‌های ساختمانی و عمرانی خانه نشین شدند این امر باعث شد

تا بحث بیمه‌ نسبت به قبل اهمیت بیشتری پیدا کند چرا که وجود بیمه و حمایتهای اجتماعی می توانست بخشی از مشکلات درمانی و اقتصادی

کارگران ساختمانی و خانواده های آنها را در دوران کرونا برطرف کند.

جزئیات اصلاح قانون بیمه کارگران

Details of amending the workers' insurance law

جزئیات اصلاح قانون بیمه کارگران

هادی ساداتی ـ نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی گفته بود: ” کرونا ۷۰ درصد کارگران ساختمانی را بیکار و خانه نشین کرد

و به دلیل آنکه با کاهش تقاضای ساخت و ساز در این مدت روبه رو بودیم کار کمتری به آنها پیشنهاد می شد به نحوی که قادر به امرار معاش و تامین هزینه های زندگی نبودند. ”

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته، گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی در مورد طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی

را بررسی کردند اما در جریان بررسی این طرح در اخطاری ایراداتی به بند الف ماده واحده طرح گرفته شد که رئیس مجلس این اخطار را وارد دانست و

اعلام کرد که به دلیل برخی ابهامات نیازمند اصلاح است و بر این اساس به کمیسیون اجتماعی برگشت.

بر اساس آمارها نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود ۸۵۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی

قرار دارند و رقمی در حدود ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی نیز همچنان در صف انتظار بیمه گذاری هستند.


بیشتربخوانید:


انتهای پیام/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴]
  • نویسنده : آیدا رضایی